
Po dvojici dětí z Aše se slehla zem. Spolužáci ze základní školy se nevrátili domů
Ledový příkrov planety Země bude tát rychleji, než se čekalo, což povede k několikametrovému vzestupu mořské hladiny a katastrofickému úprku z ohrožených pobřeží. A to i v případě, že se lidstvu podaří zázrak a probíhající globální změna klimatu nezvedne průměrnou teplotu o víc než 1,5 stupně Celsia. Uvádí to nový výzkum, o kterém informuje CNN.
Vědcům dělá starosti vysoce aktivní sopka u pobřeží Tichého oceánu. Podle nich hrozí, že by koncem letošního roku mohla vybuchnout. Problémem je erupce podmořského vulkánu hlavně pro život v oceánu, informovaly weby CNN a Los Angeles Time.
Dlouhá léta patřilo Chorvatsko do „destinačních stálic“ letních dovolených, letos však Češi tuto zemi ze žebříčku TOP tří států vyškrtli. Odpočinout si plánují nejen u sousedních Slováků, ale i na italských březích. Za hranice rodné země má v plánu vyjet 82 procent českých respondentů unikátního průzkumu Holiday Barometr 2025. Ten zjišťoval dovolenkové plány více než 23 tisíc respondentů ve 23 zemích.
Svět má za sebou druhý nejteplejší duben v historii měření. Ve čtvrtek to oznámila ve své pravidelné měsíční zprávě unijní meteorologická služba Copernicus. Průměrná teplota v Evropě se letos v dubnu pohybovala kolem devíti stupňů Celsia, což je o jeden stupeň více než mezi lety 1991 a 2020. Podle meteorologů tak jde už o několikátý měsíc v řadě, kdy byla globální průměrná teplota o více než 1,5 stupně nad průměrem z předindustriálního období.
Záhadného tvora vyplavilo moře na pláž ve městě Seaside v americkém Oregonu. Strašidelně vypadající rybu, která svým vzhledem připomíná pravěké tvory a je dlouhá asi metr a půl, odborníci ze Seaside Aquarium identifikovali jako dlouhonosa třásnitého. V žaludku měl dlouhonos, který se nezřídka uchyluje ke kanibalismu, zbytky nestrávených ryb a chobotnic.
Na chorvatském ostrově Hvar došlo v pátek k vážné ekologické havárii. Ze staré čerpací stanice v přístavu Križna Luka uniklo do moře 17 tun nafty. Starosta ostrova Rikard Novak sice uvedl, že situace není tak katastrofální, jak se zpočátku zdálo, zároveň ale upozornil na dlouhodobé problémy, které úřady před nehodou ignorovaly, informoval web 24UR.
Na sociálních sítích se lavinově šíří video z Izraele. U pláže Chadera v mělké vodě plaval kolem dětí žralok. Lidé si podle záběrů tento nezvyklý jev pouze natáčeli a zůstali v klidu, ani děti nepůsobily vystrašeně. Výskyt paryby v této oblasti není ničím neobvyklým, v moři se tam koupe spousta lidí, i když je to zakázáno, cituje slova místního strážce web CNN.
Izraelské úřady pátrají v úterý již druhým dnem u pobřeží severoizraelské Chadery po muži, na kterého v pondělí patrně zaútočil nejméně jeden žralok. Záchranáři nepředpokládají, že se plavce podaří nalézt živého. Incident nahráli na video návštěvníci pláže. Ta nyní zůstává do odvolání uzavřena, píše zpravodajský server The Times of Israel (ToI). Podle serveru Ynet se jednalo teprve o čtvrtý zdokumentovaný útok žraloka na člověka v izraelských vodách za téměř 80 let.
Turisty v Thajsku vyděsila podivně zeleně zabarvená voda. Někteří z nich se proto obávali do zakaleného moře vstoupit. Jak se ale ukázalo, vše způsobil plankton. Úřady provedly testování, podle nich zabarvení do sedmi dnů zmizí.
Jihovýchod Austrálie se od pátku potýká s několikametrovými vlnami, kvůli kterým dosud přišlo o život šest lidí. Napsala to agentura AFP.
Lidé v chorvatském městě Karlobag u Velebitského kanálu spatřili v neděli neobvyklý předmět. Ten se podle chorvatských médií pohyboval velmi vysokou rychlostí po hladině moře. O co přesně šlo, není jasné.
Skupina čítající více než 60 kosatek na západě Austrálie ulovila a zabila asi 18metrového plejtváka. Napsal to australský web ABC. Incident se odehrál v oblasti, kde se ve velkém množství nachází různorodá mořská flóra a fauna.