reklama

Nemáš bikiny? Pokuta. Norské házenkářky zaplatí 38 tisíc korun za to, že měly šortky

Norské reprezentantky v plážové házené dostaly nevídanou pokutu. Na mistrovství Evropy bylo deset hráček podle Evropské házenkářské federace „nevhodně oblečeno“. Namísto bikin si totiž oblékly šortky. Tým tak musí zaplatit v přepočtu přes 38 tisíc korun, za každou hráčku zhruba 3500 korun. Pravidla totiž uvádějí, že ženy musí mít při soutěžích spodní díl plavek.

reklama

„Disciplinární komise na Euru 2021 v plážové házené řešila případ nevhodného oblečení,“ uvedl řídící orgán v prohlášení. V nedělním utkání o bronz proti Španělsku hrál tým Norska v šortkách, které však podle federace nejsou v souladu s pravidly, píše web nypost.com. Norská házenkářská federace následně oznámila, že pokutu za své hráčky zaplatí.

Rebelující reprezentantky dokonce federace podpořila. „Na dívky, které jsou na mistrovství Evropy v plážové házené, jsme velmi hrdí. Řekly, že už toho bylo dost. Stojíme za vámi a podporujeme vás. Nadále budeme bojovat za změnu mezinárodních pravidel pro oblečení,“ informoval házenkářský svaz na Instagramu. Každá hráčka by podle Norů měla hrát v oblečení, které jí je pohodlné.

Bikiny jsou nepraktické a ponižující

Právě povinnost mít na sobě bikiny se v kruhu plážových sportů řeší již několik let. Mnohé hráčky totiž jejich nošení považují za ponižující i nepraktické. „Nejdůležitější je mít oblečení, ve kterém se sportovci cítí pohodlně,“ reagoval na udělení pokuty v pondělí i prezident Norské házenkářské federace Kare Geir Lio. Dodal, že by volba oblečení měla být svobodná.

Pravidla přímo stanovují, jaké oblečení by hráči plážových sportů měli nosit. Ženy by měly mít bikiny, kde by vrchní díl měla tvořit přiléhavá sportovní podprsenka s hlubokými výkroji v podpaží. Spodní díl pak nesmí být na bocích širší než deset centimetrů. Muži musí mít přiléhavé tílko a šortky, které nejsou příliš pytlovité. Jejich délka smí dosahovat maximálně deset centimetrů nad koleno.

Jedna z norských hráček, Katinka Haltviková, televizi NRK sdělila, že rozhodnutí obléct si namísto bikin šortky bylo velice spontánní. „Lidé nám fandili, když jsme se postavily před několik dalších týmů a měly na sobě šortky. Ne všechny týmy si mohou dovolit platit takové pokuty,“ doplnila s tím, že házená by měla být inkluzivní sport, nikoliv exkluzivní.

Po nedělním „skandálu“ se šortkami se bude v příštích měsících projednávat norský návrh na změnu pravidel. „Evropská házenkářská federace je odhodlána vyzdvihnout toto téma v zájmu svých členských federací. Nicméně je nutné dodat, že ke změně pravidel může dojít pouze na mezinárodní úrovni,“ dodal mluvčí evropské federace Andrew Barringer.

Tagy:

Hlavní zprávy

Vojtěch zaútočil na neočkované. Kdybyste šli na vakcínu, opatření už by nebyla
Koronavirus

Vojtěch zaútočil na neočkované. Kdybyste šli na vakcínu, opatření už by nebyla

Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) je přesvědčen, že by žádných protiepidemických opatření nebylo potřeba, kdyby se proočkovanost v České republice blížila 90 procentům, jako je tomu v některých jiných evropských zemích. „Kdybychom zvýšili proočkovanost, mohli bychom zítra zrušit všechna protiepidemická opatření,“ řekl Vojtěch v úterý během tiskové konference. Vzhledem k tomu, že nakažených rychle přibývá, to naopak vypadá, že Česko čekají další proticovidové restrikce.

Hádka mezi koaličními partnery: Prosazuje podrazáctví, obvinil Pirát Peksa kolegu ze STAN
Vláda

Hádka mezi koaličními partnery: Prosazuje podrazáctví, obvinil Pirát Peksa kolegu ze STAN

Vládní vyjednávání mezi koalicí Spolu (ODS, KDU-ČSL a TOP 09) a uskupením Pirátů se Starosty pokračují. Stále není jisté, zda Piráti ve vládě chtějí být a kolik budou mít případně ministerstev. Podle senátora z hnutí STAN Zdeňka Hraby by vyjednavači měli reflektovat výsledky voleb bez ohledu na předem uzavřenou smlouvu. Ve vysílání CNN Prima NEWS se vůči jeho názoru ohradil Pirát Mikuláš Peksa.

Nutit lidi k „dobrovolnému očkování“ je absurdní. Vláda cílí na špatné skupiny, říká Dostál

Podle experta na zdravotní právo Ondřeje Dostála (Piráti) je pro nastavení opatření proti šíření koronaviru klíčové, zda neočkovaný člověk ohrožuje společnost více než očkovaný. Řekl to v pořadu 360° na CNN Prima NEWS. Reagoval tak na dotaz, zda není na čase uznávat hladinu protilátek. Zároveň podotkl, že nutit občany k dobrovolnému očkování je absurdní a opatření prý cílí na špatné skupiny obyvatel.

Žádný „český Floyd“. Muž v Teplicích nezemřel kvůli policejnímu zákroku, vyplývá z pitvy

Mezi červnovým zákrokem policistů a úmrtím muže v Teplicích neexistuje žádná souvislost, vyplývá ze závěrečné pitevní zprávy, kterou dostalo ústecké krajské ředitelství policie. V úterý o tom informovala policejní mluvčí Šárka Poláčková. Muž zemřel krátce po zákroku policie. Následně se konalo několik demonstrací, vyšetření události žádala řada tuzemských i zahraničních organizací.

reklama

Domácí zpravodajství

Kalousek: Piráti musí do vlády. Pokud chtějí být věčně protestní stranou, jsou zbyteční

Mají jít Piráti do vlády, nebo mají zůstat společně s ANO a SPD v opozici? Otázka, která se poslední dny řeší uvnitř Pirátské strany i mezi novináři. Podle expředsedy TOP 09 Miroslava Kalouska, který strávil v politice dlouhých třicet let, by se měla partaj Ivana Bartoše zachovat státotvorně, ukázat politickou dospělost a do vlády určitě jít. Pokud zůstanou věčně protestní stranou, jsou podle něj občanům České republiky k ničemu. Kalousek to řekl v rozhovoru pro CNN Prima NEWS.

Pobodal čtrnáctiletého chlapce a jeho matku v Dolních Chabrech. Policie případ odložila

Aktualizováno

Za dubnový pokus o vraždu v pražských Dolních Chabrech policie nikoho neobviní. Případ odložila, protože kvůli nízkému věku pachatele nebylo možné zahájit trestní stíhání. V úterý to sdělil mluvčí Městského státního zastupitelství v Praze Aleš Cimbala. V souvislosti s útokem na matku a jejího syna pátrali policisté po čtrnáctiletém chlapci.

KOMENTÁŘ: STAN přes palubu Piráty nehodí. Ti loví kádry na ministry mimo zvolené poslance

Pokud se Piráti sami nerozhodnou do vlády nejít, STAN je přes palubu nehodí. A to i přes to, že se Piráti zatím podle informací CNN Prima NEWS ve vyjednávání občas chovají jako nerozhodní nováčci, kteří často mění své požadavky. Důvody jsou hned dva. Zaprvé je to společná cesta deklarovaná už v koaliční smlouvě. Zadruhé vše stojí na osobě Víta Rakušana, který si za dlouhou dobu spolupráce s Ivanem Bartošem vypěstoval silné až přátelské pouto a je připraven sliby a plány dodržet a splnit.

reklama