reklama

Nemáš bikiny? Pokuta. Norské házenkářky zaplatí 38 tisíc korun za to, že měly šortky

Norské reprezentantky v plážové házené dostaly nevídanou pokutu. Na mistrovství Evropy bylo deset hráček podle Evropské házenkářské federace „nevhodně oblečeno“. Namísto bikin si totiž oblékly šortky. Tým tak musí zaplatit v přepočtu přes 38 tisíc korun, za každou hráčku zhruba 3500 korun. Pravidla totiž uvádějí, že ženy musí mít při soutěžích spodní díl plavek.

reklama

„Disciplinární komise na Euru 2021 v plážové házené řešila případ nevhodného oblečení,“ uvedl řídící orgán v prohlášení. V nedělním utkání o bronz proti Španělsku hrál tým Norska v šortkách, které však podle federace nejsou v souladu s pravidly, píše web nypost.com. Norská házenkářská federace následně oznámila, že pokutu za své hráčky zaplatí.

Rebelující reprezentantky dokonce federace podpořila. „Na dívky, které jsou na mistrovství Evropy v plážové házené, jsme velmi hrdí. Řekly, že už toho bylo dost. Stojíme za vámi a podporujeme vás. Nadále budeme bojovat za změnu mezinárodních pravidel pro oblečení,“ informoval házenkářský svaz na Instagramu. Každá hráčka by podle Norů měla hrát v oblečení, které jí je pohodlné.

Bikiny jsou nepraktické a ponižující

Právě povinnost mít na sobě bikiny se v kruhu plážových sportů řeší již několik let. Mnohé hráčky totiž jejich nošení považují za ponižující i nepraktické. „Nejdůležitější je mít oblečení, ve kterém se sportovci cítí pohodlně,“ reagoval na udělení pokuty v pondělí i prezident Norské házenkářské federace Kare Geir Lio. Dodal, že by volba oblečení měla být svobodná.

Pravidla přímo stanovují, jaké oblečení by hráči plážových sportů měli nosit. Ženy by měly mít bikiny, kde by vrchní díl měla tvořit přiléhavá sportovní podprsenka s hlubokými výkroji v podpaží. Spodní díl pak nesmí být na bocích širší než deset centimetrů. Muži musí mít přiléhavé tílko a šortky, které nejsou příliš pytlovité. Jejich délka smí dosahovat maximálně deset centimetrů nad koleno.

Jedna z norských hráček, Katinka Haltviková, televizi NRK sdělila, že rozhodnutí obléct si namísto bikin šortky bylo velice spontánní. „Lidé nám fandili, když jsme se postavily před několik dalších týmů a měly na sobě šortky. Ne všechny týmy si mohou dovolit platit takové pokuty,“ doplnila s tím, že házená by měla být inkluzivní sport, nikoliv exkluzivní.

Po nedělním „skandálu“ se šortkami se bude v příštích měsících projednávat norský návrh na změnu pravidel. „Evropská házenkářská federace je odhodlána vyzdvihnout toto téma v zájmu svých členských federací. Nicméně je nutné dodat, že ke změně pravidel může dojít pouze na mezinárodní úrovni,“ dodal mluvčí evropské federace Andrew Barringer.

Tagy:
ON-LINE: Druhý den olympiády. Krejčíková slaví postup, konec hlásí ženská štafeta
OH 2021

Živě
ON-LINE: Druhý den olympiády. Krejčíková slaví postup, konec hlásí ženská štafeta

Druhý den olympijských her v Tokiu byl ve znamení prvních klání. Nejvíce medailí vybojovala Čína, na kontě má hned tři zlatí. Úspěchy slavila česká výprava skrze postupy do dalších kol, úvodní zápasy dopadly dobře pro české tenistky Barboru Krejčíkovou a Markétu Vondroušovou. Soupeře pokořil také stolní tenista Lubomír Jančařík, postup slavily také veslařské posádky.

První den olympiády: Kdo z Čechů postupuje dál a kdo se s Tokiem loučí?

První den soutěží na olympijských hrách v Tokiu dopadl dobře pro české tenistky. Barbora Krejčíková a Markéta Vondroušová se mohou těšit na druhé kolo. První zápas pingpongového turnaje zvládl Lubomír Jančařík, na veslařské regatě slavily postup tři ze čtyř českých posádek. Cyklista Michael Kukrle zanechal ve svém závodě na 230 kilometrů velmi výraznou stopu, třebaže nakonec nedosáhl na medaili.

Kokain maskovaný jako dort. Za speciální zákusek hrozí páru 20 let vězení

Díky oznámení od anonyma agenti z Úřadu pro kontrolu obchodu s drogami (DEA) v americkém státě Maine zadrželi muže a ženu, kteří ve voze převáželi čtyři kila kokainu a hotovost, pravděpodobně z nelegální činnosti. Část kokainu však byla neobvykle zabalená. Zhruba kilový blok byl upraven tak, aby vypadal jako dort. Páru nyní hrozí až 20letý pobyt za mřížemi.

Proti zdravotnické diktatuře. Ve Francii protestovalo 160 tisíc lidí, zasahovala policie

Ve městech napříč Francií se v sobotu konaly desítky demonstrací proti opatřením zaváděným v boji proti koronaviru v situaci, kdy nových infekcí každým dnem přibývá. Zapojilo se do nich přes 160 000 lidí, z toho 11 000 v Paříži, uvedlo ministerstvo vnitra. Původně se odhadovala celková účast kolem 110 000 osob. V metropoli a v Lyonu se demonstranti střetli s policií, která použila slzný plyn, uvedla televizní stanice BFM.

Být lesbickou černoškou, nestalo by se to. Propuštění muži vyhráli spor o diskriminaci

Neobvyklý případ diskriminace na základě pohlaví řešil anglický soud. Pracovníci reklamní agentury J. Walter Thompson (JWT), Chas Bayfield a Dave Jenner byli spolu s dalšími třemi kolegy propuštěni, protože jsou muži. Kreativní ředitelka společnosti Jo Wallaceová totiž slíbila, že vymaže zakořeněnou pověst agentury, která je plná „bílých, britských, heterosexuálních mužů“. Následný spor s firmou u soudu dva propuštění zaměstnanci vyhráli.

Tady se neočkujeme, lepší je slivovice, chlubí se v pohraniční vsi na Bruntálsku

Slušně řečeno, je to zapadákov. Neslušně, je to díra na samé výspě republiky, ale také ve Slezských Pavlovicích v okrese Bruntál mají názor na vakcínu proti COVID-19. „S tím běžte do pr**le, tady lidi očkování odmítají,“ nebere si servítky první občan, kterého oslovíme, pětatřicetiletý Radek Dojčar. Na covid prý platí hlavně slivovice, vakcínu odmítají i početní místní Romové.

reklama

Domácí zpravodajství

reklama