reklama

Nemocnice budou trpět dva týdny. Musíme testovat očkované, shodují se političtí lékaři

Zátěž na nemocnice bude kvůli koronavirové vlně přetrvávat ještě čtrnáct dní. Myslí si to odborný garant TSS pro zdravotnictví Marek Zeman. S ním v Partii diskutovali i Zdenka Němečková Crkvenjaš (ODS), poslanec David Kasal (ANO) a senátor Karel Zitterbart (STAN). Shodli se, že by se mělo začít s testováním očkovaných.

reklama

„Situace na JIP není vůbec dobrá. Ale zlepšuje se to samo o sobě. Neříkám, že opatření nepomáhají, ale je tam přirozený vývoj. Pandemie se pohybuje ve vlnách, když se začala zvedat čísla hospitalizovaných, společnost reagovala a vláda přišla s opatřeními,“ pronesl v Partii Zeman, lékař a člen strany Trikolóra Svobodní Soukromníci.

„Očkování nebrání přenosu infekce, testování by mělo být daleko víc i u osob, které jsou očkované. Jedna skupina je očkovaná, ti nemusí nic moc, neočkovaní toho naopak moc nesmí,“ doplnil.

Na potřebě testování i vakcinovaných lidí se shodli i ostatní diskutéři v Partii. „Byla to chyba, že se očkovaní přestali testovat,“ zmínila Crkvenjaš.

Křivka grafu denních přírůstků nakažených se v Česku pomalu láme, pozitivní trend vnímá i poslanec Kasal. „Zátěž na nemocnice bude přetrvávat 14 dní,“ myslí si. Podle něj už vláda vyčerpala pozitivní formy motivace lidí k očkování. Vakcína by proto měla být povinná.

S tím ale nesouhlasí Zeman z Trikolóry. Ačkoli sám má v očkování relativní důvěru, existují podle něj neověřené případy, kdy vakcinace vedla ke smrti. Podle něj se ale těžko prokazují.

Tagy:
Partie Partie Terezie Tománkové Zdenka Němečková Crkvenjaš David Kasal Marek Zeman Karel Zitterbart

Hlavní zprávy

Štastný: Lidi už opatření vůbec nechápou. Politici schválili protiepidemického parchanta
360°

Štastný: Lidi už opatření vůbec nechápou. Politici schválili protiepidemického parchanta

Pandemický zákon je „brutální politická chyba“. Politici pokračují ve vytváření protiepidemického parchanta, postěžoval si na vládní kroky bývalý poslanec za ODS a zdravotnický expert Boris Šťastný v pořadu 360°. Do studia CNN Prima NEWS si přinesl vytištěný soubor vládních opatření se slovy, že kdyby se pokusil vyzkoušet úředníka resortu zdravotnictví z platných restrikcí, nejspíše by se nedočkal správných odpovědí.

Záhadný omikron. Mutace měla vymřít, místo toho se šíří po celém světě, nechápou vědci

Omikron se šíří po světě a nevídaným tempem infikuje více lidí než jakákoliv koronavirová varianta před ním. Vlády řady zemí hledají odpovědi, jak masivní nástup viru zastavit. Vědci se mezitím snaží najít odpověď na něco jiného. Podle nové studie vypracované mezinárodní skupinou expertů se totiž omikron skládá z rekordního množství mutací, což by neměl virus vůbec přežít. Místo toho se však omikronu na naší planetě nadmíru daří.

reklama

Domácí zpravodajství

V Česku se začíná šířit zmutovanější potomek omikronu. Odkud se nová varianta vzala?

Koronavirová varianta omikron v Česku bleskurychle vytlačila předchozí deltu, zhruba 95 procent všech pozitivních testů v zemi připadá právě na variantu, která se v listopadu rozšířila z Jihoafrické republiky. Jenže ve stejný měsíc se objevila i nová varianta BA.2, se kterou se trápí zejména v Dánsku a Británii a na kterou už narazili i experti v Česku.

K Landovi se na demonstraci přidá Pirát Dostál i část senátorů. Nespojujeme se, tvrdí

V neděli odpoledne se na Václavském náměstí v Praze uskuteční demonstrace za svobodu a občanská práva, které by se měli zúčastnit zástupci SPD, hnutí Chcípl PES nebo zpěvák Daniel Landa. Podle informací CNN Prima NEWS tam promluví ale i Pirát Ondřej Dostál či senátorka Alena Dernerová. Ta upozornila, že se s ostatními řečníky ale nespojují. Že má jít o apolitickou akci zdůraznil i svolavatel demonstrace a šéf Svobodných Libor Vondráček.

reklama