reklama

Bartoš: Zeman má pro odmítnutí Lipavského smyšlené důvody. Schillerová je na Fialu zvědavá

Petra Fialu (ODS) jako budoucího premiéra čeká první důležitý úkol, a to přesvědčit Miloše Zemana, aby jmenoval novým ministrem zahraničí Piráta Jana Lipavského, prohlásila v nedělní Partii na CNN prima NEWS končící ministryně financí Alena Schillerová (za ANO).

reklama

„Fiala musí prokázat své vyjednávací schopnosti. Ukáže se, jestli je Fiala schopen pana prezidenta přesvědčit, což bude jeho první velký úkol. Jestli se mu to nepodaří, tak je jediná šance, jmenovat vládu bez Lipavského,“ prohlásila v neděli Schillerová.

Prezident Miloš Zeman v týdnu prohlásil, že právě kandidát na ministra zahraničí Jan Lipavský je pro něj problematický a odmítá ho jmenovat, a to ze čtyř důvodů. Oznámil to v pátek odpoledne poté, co ukončil kolečko schůzek se všemi kandidáty na ministry.

„Nízká kvalifikace. Na rozdíl od ostatních kandidátů pan Lipavský absolvoval pouze bakalářské studium a podle týdeníku Euro jeho závěrečná bakalářská práce byla hodnocena nejhorší možnou známkou,“ uvedl v prohlášení Zeman.

Dále vidí problém v distancovaném postoji k Visegrádské spolupráci, což je podle něj v rozporu s připravovaným programovým prohlášením nové vlády. Ten samý problém vidí v otázce Izraele.

Bartoš: Důvody jsou smyšlené

Šéf Pirátské strany Ivan Bartoš v nedělní Partii uvedl, že stále věří tomu, že vláda bude jmenovaná jako celek a pokud se tak nestane, tak je na řadě kompetenční žaloba. Premiér Petr Fiala je připravený ji podat.

„Důvody pro nejmenování jsou smyšlené. Ostatně i pan Lipavský s panem prezidentem třeba o V4 hovořil. Lipavský reprezentuje program celé koalice. Lipavský je jediným kandidátem na ministra a já stále věřím, že pan prezident jmenuje vládu jako celek,“ uvedl Bartoš.

Tagy:

Hlavní zprávy

Německý viceadmirál odstoupil poté, co chválil Putina. Pomoci Ukrajině ale země neplánuje

Šéf německého námořnictva Kay-Achim Schönbach odstoupil kvůli svým kontroverzním výrokům na adresu Ukrajiny a Ruska, uvedla agentura Reuters. Mluvčí německého ministerstva obrany řekla, že viceadmirálova prohlášení, ať už jde o jejich obsah či formu, neodrážejí oficiální postoj Německa. Vztahy našeho západního souseda s Ukrajinou jsou však nadále napjaté. Německo se totiž staví velmi odmítavě k vojenské pomoci Ukrajině v souvislosti s hrozící ruskou invazí.

Dosáhnete na státní podporu kvůli energiím? Jurečka představil kalkulačku pro zájemce

Ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL) představil plán na vyplácení podpory kvůli zdražení energií. Zájemci o příspěvek na bydlení si mohou díky nově spuštěné kalkulačce spočítat, zda na státní podporu dosáhnou. Podle šéfa resortu na něj mají nárok vlastníci bytu a trvalí nájemníci, kterým na úhradu přiměřeného bydlení v Praze nestačí 35 procent celkových příjmů. V jiných oblastech činí hranice pro příspěvek 30 procent příjmů.

Vědce děsí nová mutace omikronu. Měla by získat vlastní řecké písmeno, myslí si

Nová mutace omikronu vědce děsí. Subvarianta s označením BA.2, které se též přezdívá „skrytá verze omikronu“, je podle dostupných dat přenosnější. Odborníci se proto obávají, že by mohla vyvolat další vlny pandemie po celém světě, již nyní by v některých zemích mohla dominovat. Apelují tak na to, aby varianta získala vlastní písmeno z řecké abecedy.

reklama

Domácí zpravodajství

Lámali vězňům nohy a bili je do obličeje. Dozorcům z Valdic hrozí až 10 let za mřížemi

Vyšetřovatelé Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS) stíhají osm dozorců z věznice Valdice na Jičínsku. Viní je z toho, že fyzicky napadali odsouzené nebo násilí přihlíželi. Dvěma dozorcům hrozí až desetileté tresty. GIBS zahájila trestní stíhání po vyhodnocení důkazů i znaleckých posudků loni v říjnu, informovala v sobotu mluvčí inspekce Ivana Nguyenová.

Další mrazivé záběry z nehody na D5: Utekli za svodidla, jejich auto smetl kamion

Na sociálních sítích se objevilo další video ze čtvrteční hromadné nehody na dálnici D5 u Žebráku na Berounsku. Kvůli špatnému počasí a nezodpovědnosti některých řidičů tam havarovalo 36 aut a šest lidí se zranilo. Provoz byl zastaven na 11 hodin. Poslední video názorně ukazuje, jak je důležité při havárii na dálnici ihned opustit vozidlo a dostat se od něj co nejdál.

reklama