reklama

Bartoš: Zeman brzdí vznik vlády, jako bychom měli prezidentský systém. Je na to zvyklý

Vláda je odpovědná Sněmovně, ne prezidentovi – v Česku není prezidentský systém. Předseda Pirátů Ivan Bartoš to prohlásil v pořadu Partie, kde diskutoval s ministryní financí v demisi Alenou Schillerovou (ANO) o jmenování nové vlády. Vzniku nové vlády brání výhrady prezidenta Miloše Zemana vůči kandidátovi na resort zahraničí Janu Lipavskému (Piráti).

reklama

„Prezident právem odmítnout kandidáta, který je navrhovaný premiérem, nedisponuje. Je to názor řady ústavních právníků. Vláda je odpovědná Sněmovně, nejsme prezidentský systém. Říct, že se někomu nelíbí něčí politický názor, to není důvod, který by mohl prezident použít,“ řekl Bartoš v nedělní Partii.

Jména kandidátů, kteří zamíří na klíčové resorty, se podle Bartoše dostala k Zemanovi včas. Šéf Pirátů se ale domnívá, že hlava státu skládání nové vlády úmyslně zdržuje. „Vláda Petra Fialy byla na stole už před ustanovením Sněmovny. On mu jména ministrů už tehdy představil. Teď je to Zeman, kdo brzdí vznik vlády. Zeman měl velmi silný vliv na vládní politiku už za Babiše, je zvyklý tuto roli hrát. Není to ale prezident republiky, který by měl mít personální výhrady,“ myslí si předseda pirátské strany.

„Hlavní důvodem Zemanových výhrad k Lipavskému je Rusko a Čína,“ doplnil Bartoš.

Schillerová se Zemana zastala

Končící ministryně financí Schillerová ale Bartošovi v Partii oponovala. „Že má prezident výhrady ke kandidátovi? To není nic výjimečného,“ zmínila s tím, že se v minulosti podobně chovali i exprezidenti Václav Klaus a Václav Havel.

Zeman se podle Schillerové naopak zachoval dobře, když chtěl pokračovat v jednáních s ministry i po nákaze koronavirem. „Zeman by mohl klidně říct, že má covid a 14 dní dodržovat karanténu, místo toho čas neztrácel. Celou řadu kandidátů nezná, chtěl si je nastudovat,“ uzavřela Schillerová.

Tagy:

Hlavní zprávy

Nečekaně zemřel kapelník skupiny Šlapeto. Slavnému hudebníkovi bylo 57 let
Kultura

Nečekaně zemřel kapelník skupiny Šlapeto. Slavnému hudebníkovi bylo 57 let

Ve věku 57 let zemřel hudebník z legendární kapely Šlapeto Radan Dolejš. O jeho úmrtí informovala na sociálních sítích zpěvačka a jeho kamarádka Eva Borská. Během svého života působil Dolejš také jako režisér a dramaturg. Jako scénárista například připravoval pro televizi Prima Slavnostní koncert k 65. narozeninám Karla Svobody či Královny muzikálů pro Kapku naděje v roce 2007.

Kuba: Leží na JIP a víme, že do dvou dnů zemřou. Neočkovaní podcenili covid jako Horká
Partie

Kuba: Leží na JIP a víme, že do dvou dnů zemřou. Neočkovaní podcenili covid jako Horká

Hejtman Jihočeského kraje Martin Kuba (ODS) v Partii naléhavě apeloval na očkování a popsal tristní situaci v některých nemocnicích. „Jsme společnost, která musí každého, kdo onemocní, nakonec do nemocnice přijmout. Je tam strašná spousta lidí, kterým říkali, ať se nenechají očkovat. Teď tam leží, mají morfin a my víme, že do dvou dní zemřou,“ prohlásil. Příkladem podceňování problému je podle něj smrt zpěvačky Hany Horké, která odmítala vakcinaci.

Vědce děsí nová mutace omikronu. Měla by získat vlastní řecké písmeno, myslí si

Nová mutace omikronu vědce děsí. Subvarianta s označením BA.2, které se též přezdívá „skrytá verze omikronu“, je podle dostupných dat přenosnější. Odborníci se proto obávají, že by mohla vyvolat další vlny pandemie po celém světě, již nyní by v některých zemích mohla dominovat. Apelují tak na to, aby varianta získala vlastní písmeno z řecké abecedy.

reklama

Domácí zpravodajství

reklama