reklama

Neznámý pachatel zastřelil v Sušici samici klokana. Hrozí mu za to rok vězení

Chovná samice klokana se stala terčem neznámého střelce. Incidentem se zabývají klatovští kriminalisté a majitelé jsou v šoku. Kromě psychické újmy jim neznámý pachatel způsobil také škodu za několik desítek tisíc korun.

reklama

Petr Nový s manželkou chovají v Sušici pětici klokanů. Zrovna se je chystali nakrmit, když si všimli, že má jedna ze samiček prostřelený krk. „Mrtvou Lucinku jsme našli v sobotu kolem třetí hodiny. Neumím si vůbec vysvětlit, proč to někdo udělal,“ uvedl Nový.

Incident vyděsil nejen majitele, ale i ostatní zvířata. „Teď jsou zalezlá, trochu se bojí. Schovávají se u sebe v boudě, přitom jindy bývají venku,“ podotkl.

Jakou zbraň k usmrcení zvířete neznámý pachatel použil, vyšetřovatelé zatím nevědí, kulku se totiž nepodařilo najít. „Policisté provedli šetření v okolí a ve věci zahájili úkony trestního řízení pro podezření ze spáchání trestného činu poškození cizí věci,“ řekla mluvčí policie Dagmar Brožová.

Zastřelení bezbranného zvířete zaskočilo i provozovatele nedaleké permakulturní zahrady, která chová spoustu zvířat, mimo jiné také klokana. „Souvisí to s tím, v jakém stavu je naše společnost. Náš objekt jsme zajistili kamerami a hodláme v tom pokračovat,“ uvedl majitel permakulturní zahrady Pavel Šašek.

Někdo otrávil lamy a daňka

Nejedná se přitom o první zabití zvířat v tomto okrese. Už v minulém roce kriminalisté na Sušicku vyšetřovali otravu dvou lam. Pachatelé se jim dosud vypátrat nepodařilo. „Nebylo to vyšetřené. Tady se toho stalo víc a je zajímavé, že sousedovi vedle mě rok před tím, než se to stalo mně, otrávili daňka,“ podotkl majitel lam.

Jestli spolu případy usmrcených zvířat souvisejí, zatím není jasné. Za zastřelení klokana může neznámý pachatel v případě prokázání viny skončit na 12 měsíců za mřížemi.

Tagy:

Hlavní zprávy

Paroubek pomýšlí na post prezidenta. Ty, co chtějí kandidovat, si tam nepřeji, řekl
Politika

Paroubek pomýšlí na post prezidenta. Ty, co chtějí kandidovat, si tam nepřeji, řekl

Současná situace může být pro ČSSD počátkem konce, tvrdí bývalý šéf strany Jiří Paroubek. „Záleží na tom, kdo se teď zmocní vedení. Pokud to bude Jana Maláčová a vezme si k sobě pár schopných lidí, myslím si, že naděje je. Pokud se ale toho zmocní lidé řízeni Pochem nebo Chovancem, to znamená Petříček, Šmarda a takováto parta, bude to konec,“ řekl bývalý premiér Paroubek v rozhovoru pro CNN Prima NEWS. Zároveň připustil, že je ochotný se ucházet o post hlavy státu.

Babiš řekl, kdy do Česka dorazí vakcína pro děti. Očkovat se budou moci už během svátků

Vakcína pro děti mezi pěti až jedenácti let do Česka dorazí 21. prosince, řekl ve svém pravidelném nedělním pořadu Čau lidi premiér Andrej Babiš (ANO). Základní dodávka od firmy Pfizer/BioNTech by měla obsahovat 300 tisíc dávek. Podle Babiše budou pediatři děti očkovat až od příštího ledna. Ve velkých nemocnicích s tím ale začnou už mezi svátky.

Kolonoskopie: Jsou na světě příjemnější věcí, ale může vám zachránit život, říká lékař

Nádor tlustého střeva, který stejnou měrou postihuje muže i ženy, patří mezi nejčastější typy rakoviny v Česku. Mnoho lidí prvotní příznaky banalizuje a zaměňuje jejich projevy s hemoroidy. Onkolog Jiří Tomášek upozorňuje, že objeví-li se krev ve stolici, je vhodné raději navštívit lékaře a vyloučit vážnější příčinu krvácení. Jaké jsou další příznaky karcinomu tlustého střeva a na jaká preventivní vyšetření mají lidé nárok?

Jak funguje mRNA vakcína? S DNA se ani nepotká, podívejte se na vysvětlující video

Řada lidí má nadále obavu z nového typu mRNA vakcín, mezi které patří i očkovací látky od společností Pfizer a Moderna. Společnost The Vaccine Makers Project proto představila velmi přehledné video, které se snaží obavy vyvrátit a přiblížit, jakým způsobem vakcíny ve skutečnosti fungují. Ukazují, že očkovací látka nijak nemění DNA, ale pouze učí imunitní systém vytvářet si protilátky.

reklama

Domácí zpravodajství

Husté sněžení způsobilo na některých místech dopravní kalamitu. A potíže budou i v pondělí

Kvůli hustému sněžení v neděli na některých místech České republiky silně kolabovala doprava. Kalamitu způsobil sníh například v Jihomoravském či Olomouckém kraji. A ani v pondělí na tom nebudeme o moc lépe. Na většině území Česka stále hrozí náledí a zmrazky, pokud zmrzne roztátý sníh, kterého do večera napadne někde až 15 centimetrů. Výstraha Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) platí do pondělního poledne, netýká se západu země.

Monika snila o vlastní cukrárně, ale našli jí nádory na mozku. Rodina žádá o pomoc

Málokoho potká v životě větší smůla než devatenáctiletou Moniku Šmahajavou. Před dvěma a půl lety ji trápily zhoršující se bolesti hlavy, magnetická rezonance přinesla drsnou diagnózu: dva nádory na mozku. Dívka podstoupila sedmihodinovou operaci, která bohužel nevyšla. Od té doby statečně bojuje s návratem do běžného života, i přes intenzivní snahu je však stále ležící, špatně mluví, hýbe se velmi omezeně. Moničina rodina se nevzdává, jen žádá o pomoc.

Stodolní, 22.00: Vztek na odmítače, návrat výdejních oken a disko jako uzavřená akce

Slavná ostravská ulice, která údajně nikdy nespí, šla v pátek do hajan v deset večer. Mohla za to nová vládní opatření, kvůli kterým byli hosté vyhnáni z podniků nejpozději ve 22 hodin. A vzápětí na zasněžené Stodolní spílali neočkovaným. „My jsme zodpovědní, odmítači nám ale ode dneška kazí noční zábavu,“ shodli se třeba Vojta, Kamil, Tomáš a Robin před barem Harley's Retro. Za rohem v podniku High Five dál hřímala soukromá diskotéka. A znova se otevřela výdejní okénka, i když jen dvě v celé zábavní čtvrti.

reklama