reklama

COVID-19: Zaměstnanec nizozemské kožešinové farmy se zřejmě nakazil od norků

Nizozemská ministryně zemědělství Carola Schouten ve středu oznámila, že na kožešinových farmách se objevil další zaměstnanec nakažený nemocí COVID-19. Podle dostupných informací se s největší pravděpodobností nakazil od norka, u kterého byl zjištěn stejný kmen viru. Na všech kožešinových farmách teď budou hygienici povinně hledat známky tohoto onemocnění.

reklama

Nejde o první případ nákazy na kožešinových farmách. Už v dubnu byla nemoc diagnostikována u dvou zaměstnanců jiných farem, kteří si všimli, že norci mají potíže s dýcháním. Původně se odborníci domnívali, že norci se nakazili od lidí. Minimálně v jednom případě to však bylo naopak. U daného norka byl objeven geneticky starší kmen viru než u nakaženého člověka. Podle informací odborníků může i u norků nemoc probíhat asymptomaticky.

Všechny nizozemské farmy proto nyní spadají pod zvláštní preventivní režim – zaměstnanci musejí nosit ochranné vybavení a zvířata ani jejich výkaly nesmějí opustit pozemky farem. Zároveň budou všechny kožešinové farmy otestovány na přítomnost nového typu koronaviru, který rozpoutal celosvětovou pandemii.

Podle prohlášení ministerstva zemědělství se norci mohli nakazit od koček, které se na farmách volně pohybují. Ty mohou hrát roli i v přenosu nákazy mezi jednotlivými farmami, jelikož se oba nalezené vzorky podobají. U tří z jedenácti koček, které na farmě s novým nálezem žijí, byla nákaza potvrzena. Nizozemští hygienici však upozorňují, že přenos nákazy ze zvířat na člověka je i tak velice nepravděpodobný.

Není to poprvé, co se objevil případ nakaženého zvířete. Již dříve se objevily zprávy o nakažených psech a kočkách, ale i o pozitivních testech u osmi šelem v newyorské zoo. Nizozemské kožešinové farmy byly zakázány zákonem z roku 2013 na základě tlaku aktivistů,  poslední z nich musí uzavřít své brány nejpozději v roce 2024.

K tématu

Další hlavní zprávy

Nehody

Silnice z Plzně na Domažlice je kvůli nehodě do 22:00 uzavřená

Silnice z Plzně na Domažlice je kvůli nehodě do 22:00 uzavřená

Kvůli dopravní nehodě několika aut je u Líní na Plzeňsku uzavřena silnice číslo 26 z Plzně do Domažlic. Záchranáři na místě ošetřili několik lidí, jednoho zraněného převezli do nemocnice. Orientační dechová zkouška na alkohol byla u všech účastníků nehody negativní, uvedla policejní mluvčí Michaela Raindlová. Podle informací na webu dopravní policie by provoz v místě nehody mohl být obnoven kolem 22:00.

reklama
Do karantény muselo kvůli koronaviru celé oddělení protokolu Úřadu vlády
Babiš jako strýček Skrblík. Piráti se diví milionům z Agrofertu pro premiéra
reklama
reklama
V Botswaně záhadně umírají stovky slonů. Vědci netuší, co tragédii způsobilo

Zahraničí

Domácí zpravodajství

Při rozhodování o eutanazii by pacient neměl být ovlivněný rodinou, řekl Bartoň
OKD přeruší od pátku těžbu ve všech dolech na Karvinsku, podíl nakažených je 20 procent
Začátek prázdnin v kinech: dvě nestárnoucí klasiky a karlovarská náhražka
Další články
reklama
reklama