Umělecký svět truchlí. Zemřel malíř Riedlbauch, autor vstupního prostoru Poslanecké sněmovny
nákaza
Výpis příspěvků ke štítku „nákaza“
Zaviněné šíření covidu už nebude trestné. Vláda odsouhlasila vypuštění nemoci ze seznamu
Vláda vypustila na návrh ministerstva zdravotnictví covid ze seznamu nakažlivých nemocí, jejichž zaviněné šíření je trestné. Změna je nezbytná pro zrušení povinné sedmidenní izolace po pozitivním testu. Ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09) na tiskové konferenci po jednání kabinetu upřesnil, že očekává, že vyhláška, která změnu zavede, vyjde ve sbírce zákonů v týdnu po Velikonocích. Platit pak začne den poté.
Svrabu se těžko zbavuje, varoval Prymula. Popsal stav v Česku a jak se nemoc přenáší
Nákaz svrabem v Česku přibývá. Státní zdravotní ústav zaznamenal letos v únoru 815 lidí s touto nemocí, meziročně to představuje nárůst téměř o 80 procent. Podle epidemiologa Romana Prymuly nejsou čísla zatím nijak dramatická, přesto si musíme na toto infekční onemocnění dávat pozor. „Svrabu se těžko zbavuje,“ varoval epidemiolog v pořadu Nový den na CNN Prima NEWS a popsal, jak se nemoc přenáší.
V Česku řádí svrab, na vině je i migrace. Jaké jsou příznaky a jak parazita dostat z těla?
V Česku je rekordní počet nakažených svrabem. Oproti loňsku hlásí epidemiologové nárůst až o 80 procent. Podle expertů za tím stojí větší míra migrace, turismus a celkový pokles imunity populace kvůli vysokým hygienickým standardům. Jaké jsou příznaky a jak se infekční nemoci zbavit?
„Horečka lámající kosti“ trápí oblíbený středomořský ostrov. Úřady varují turisty před riziky
Španělské úřady vydaly varování pro turisty, kteří plánují letní dovolenou na ostrově Ibiza na Baleárech. Mohou se nakazit horečkou dengue, kterou přenášejí komáři a je známa též jako „horečka lámající kosti“, protože může způsobit lidem velké bolesti. Úřady potvrdily, že v poslední době se tam infikovalo několik německých turistů, informoval web Skynews.
Covid v Česku nabírá na síle: Nakažených valem přibývá, čísla jsou nejvyšší od loňského října
V Česku bylo za poslední týden potvrzeno celkem 6 877 případů nákazy covidem, o necelých 1 500 víc než v předchozím týdnu. Pondělních 1 823 případů představovalo nejvyšší denní nárůst od konce října. Počet hospitalizovaných lidí s covidem za poslední týden stoupl skoro o stovku na 683. Přibylo rovněž úmrtí. Vyplývá to z dat zveřejňovaných ministerstvem zdravotnictví.
Světu může hrozit další pandemie, varuje WHO. Experty děsí savci nakažení ptačí chřipkou
Sledujte bedlivě případy ptačí chřipky u savců, vyzývá generální ředitel Světové zdravotnické organizace (WHO). V posledních týdnech totiž výrazně vzrostly obavy, že by se virus mohl rozšířit na lidi poté, co byl v Británii zjištěn jeho výskyt u vyder a lišek.
Vše o infekci, na kterou v Británii zemřelo už 15 dětí: Expert popsal příznaky i výskyt v ČR
Streptokokové infekce patří mezi jedny z nejčastějších, se kterými se lidé setkávají. Její skupině A však ve Velké Británii za poslední dobu podlehlo již 15 dětí. Lékaři jsou v pozoru a obávají se, že obětí může přibývat. Vedoucí katedry infekčního lékařství ve Fakultní nemocnici Motol Milan Trojánek pro CNN Prima NEWS přiblížil, jak streptokoka rozpoznat a léčit. Vysvětlil také, proč dětí s touto infekcí nyní přibývá.
Žena dostala v metru chuť na svačinu. Kvůli covidu se schovala do igelitového pytle
Velmi kuriózním způsobem obešla žena v Číně covidové restrikce. Najíst se aktuálně v prostorech metra ve městě Wu-chan není povoleno, přesto pasažérka sundala roušku a spořádala banán. Nikdo z dalších cestujících jí nic nevyčítal, protože se u toho zahalila do igelitového pytle.
Covid jako tichý zabiják. Vědci odhalili alarmující dopady viru na mozek
Nejnovější výzkum vedený Queenslandskou univerzitou v Austrálii odhalil, že nemoc COVID-19 aktivuje v mozku stejnou zánětlivou reakci jako například Parkinsonova či Alzheimerova choroba. Závěry studie by podle vědců mohly posloužit k identifikaci budoucích neurodegenerativních poruch u lidí, kteří onemocnění prodělali. Stejně tak ale výsledky mohou pomoci s léčbou.
Dorazí nejhorší chřipková epidemie za poslední roky, varují odborníci. Jak se účinně bránit?
Přestože se Česká republika doposud nevypořádala s covidem a pacienti znovu plní nemocnice, odborníci se navíc obávají příchodu zřejmě nejhorší chřipkové epidemie za poslední roky. Důvodem je, že kvůli protiepidemickým opatřením z posledních let má obyvatelstvo méně protilátek proti respiračním onemocněním. Jak se liší příznaky chřipky od covidu? A kdy můžeme nárůst počtu případů chřipky očekávat?
Světem se šíří silný virus ptačí chřipky. Experti se bojí pandemie nebezpečnější než covid
Velkou Británií se podle vědců šíří zvláště silný virus ptačí chřipky, který zabíjí drůbež i hejna ptáků. Experti se obávají, že je otázkou času, kdy patogen přeskočí na člověka. V takovém případě by mohl způsobit další globální pandemii, potenciálně i nebezpečnější než covid.
Návrat dětí do škol situaci s covidem zhorší, připustil Prymula. Co brzdí vývoj vakcín?
Děti se ve čtvrtek 1. září vrací do škol, s tím však roste riziko většího množství nákaz onemocněním COVID-19. V pořadu Nový den to připustil epidemiolog Roman Prymula. Uvedl však, že je situace celkem klidná. Vysvětlil i to, co brzdí vývoj nových vakcín proti covidu.