CNN Prima News nákaza

nákaza

Výpis příspěvků ke štítku „nákaza“

Poplach v Německu: Na festivalu se nakazilo norovirem 700 lidí. Úřady hledají příčinu

Náhlou vlnu nakažených takzvaným norovirem, který způsobuje nevolnost, zvracení a průjem, hlásí z německého Stuttgartu. Na oblíbeném zahájení jarních slavností se během víkendu mělo nakazit přes 700 návštěvníků festivalu. Úřady dosud zjišťují příčinu, přičemž radnice ujišťuje, že na průběh akce to nebude mít dopad. Píše o tom web Bild.

Svobodova aféra s černým kašlem? Arogance moci a bezohlednost, rozčiluje se Farhan

Asi nejznámějším pacientem s černým kašlem v Česku je aktuálně pražský primátor Bohuslav Svoboda (ODS). Na jeho hlavu se snesla vlna kritiky ze všech stran za to, že se i přes svou diagnózu zúčastnil jednání zdravotního výboru. Na páteční zahájení velikonočních trhů už poté raději nepřišel. Stínový ministr zdravotnictví Kamal Farhan (ANO) označil Svobodovo chování pro CNN Prima NEWS za „aroganci moci“. Primátor na dotazy redakce nereagoval.

Salmonela v drůbeži na pultech v Česku. Inspekce varovala před výrobky z konkrétních řetězců

Další drůbeží maso dovezené do Česka z Maďarska obsahovalo bakterie, které způsobují salmonelózu, zjistila Státní zemědělská a potravinářská inspekce. Šlo o mražená husí prsa a kachnu. Inspektoři odebrali vzorky v Kauflandu a v Albertu, uvedl v tiskové zprávě mluvčí inspekce Pavel Kopřiva. S prodejci těchto potravin zahájí inspekce správní řízení o uložení pokuty.

Covid a chřipka PŘEHLEDNĚ: Jsme na prahu epidemie, tvrdí experti. Odpovídají na časté dotazy

Česko je na prahu epidemie respiračních nemocí, tvrdí tuzemští odborníci. Od listopadových 800 případů covidu denně se čísla skokově zvedla na 2 000 nemocných za den. Ačkoliv největší riziko dosud představuje koronavirus, lékaři zaznamenávají i nárůst počtu chřipek a dalších respiračních chorob. Jak od sebe jednotlivé nemoci rozeznat? Postačí lidem samoléčba a kdy je vhodné podstoupit očkování? Experti zodpověděli 22 nejčastějších dotazů.

Do boje proti covidu vstupuje nová zbraň, vyráběla se i v ČR. Ochrání před explozí nákazy?

Do Česka dorazila nová vakcína proti covidu, přizpůsobená k boji s nejnovějšími variantami koronaviru. Očkovací látka Nuvaxovid XBB 1.5 od společnosti Novavax bude dostupná pro všechny zájemce v průběhu tohoto týdne, proti již dostupné vakcíně od Pfizeru vsadila na „tradiční recepturu“. Experti varují, že po vánočních svátcích počty nakažených covidem budou explodovat. Už nyní se denně nakazí zhruba dva tisíce lidí, skutečná čísla budou nejspíše násobně větší.

Češi opět sahají po respirátorech. V populaci je covid již rozšířen, připustil Prymula

Zájem o roušky a respirátory v Česku opět roste. Prodejci si rovněž všímají několikanásobného nárůstu poptávky po antigenních testech. Nemocní podle nich chtějí vědět, jestli se nakazili covidem, nebo zda se jedná o chřipku. Odborníci také apelují na nošení ochrany dýchacích úst zvláště v místech se zvýšenou koncentrací lidí. Podle epidemiologa Romana Prymuly budou počty nakažených v dalších týdnech stoupat.

PŘEHLEDNĚ: Kdy brát antibiotika, na jaké nemoci zabírají a v čem se nejčastěji chybuje

Nedostatek penicilinu a obecně antibiotik v českých lékárnách rezonuje společností již několik měsíců. Kdy bude důležité léčivo opět snadno dostupné, je stále otázkou, na niž nikdo – ani ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09) – nezná přesnou odpověď. Proti kterým nemocem antibiotika skutečně zabírají? A čeho by se jejich uživatelé měli vyvarovat? Redakce CNN Prima NEWS pro vás připravila přehled toho nejdůležitějšího.