
Domácí
Zahraničí
USA
Byznys
Sport
Auto
nákaza
Výpis příspěvků ke štítku „nákaza“

Převratné zjištění: Některé lidi chrání už první dávka očkování. Kteří to jsou?
Pokud člověk prodělal onemocnění COVID-19, mohla by mu stačit pouze jedna dávka očkování. Ukázala to nová studie zveřejněná v odborném časopise Science Immunology. Podle jejích závěrů by mohl být člověk, který onemocnění prodělal, po první dávce ještě lépe chráněn než očkovaný dvěma injekcemi, který se koronavirem nenakazil.

V sobotu přibylo 1529 případů nákazy. Ve vážném stavu je nejméně lidí od ledna
- Téma: Koronavirus
- Aktualizováno
Laboratoře v Česku v sobotu potvrdily 1 529 případů koronaviru. Za sobotu je to nejméně od 5. září. Víkendové denní přírůstky jsou nižší, testuje se totiž méně. Reprodukční číslo ukazující rychlost šíření epidemie se k neděli snížilo na 0,71. Hospitalizovaných s nemocí COVID-19 je nejméně od poloviny října. Vyplývá to z informací na webu ministerstva zdravotnictví.

Pandemie zpomaluje. V pátek přibylo 3206 nově nakažených covidem
Počet případů koronaviru v Česku překročil hranici 1,6 milionu. V pátek jich přibylo 3 206, o třetinu méně než před týdnem. Reprodukční číslo kleslo o tři setiny na 0,81. Tempo nárůstu tak výrazně zpomalilo. Posledních 100 tisíc přibylo za 22 dní, předtím to bylo za 11 dní.

Učitelka z Roudnice chytila covid několikrát. Bála jsem se, že se nevrátí, říká žačka
Markéta Králová, učitelka ze základní školy v Roudnici nad Labem, se od svých žáků nakazila koronavirem hned několikrát. Ani to ji však od práce neodradilo. Profesi pedagoga bere jako životní poslání, které se jinak než s láskou dělat nedá.

Nejrychleji očkující země v křeči: Indie schválila Sputnik, chce zabránit katastrofě
Přestože je Indie zemí, která podává koronavirové vakcíny svým občanům nejrychleji na světě, nákaza se tam šíří obrovskou rychlostí. Za posledních 24 hodin Indie ohlásila přes 160 tisíc nových případů infekce. V absolutních číslech už ve statistikách předehnala Brazílii a je druhou nejpostiženější zemí – hned za USA.

Slovinci se chtějí nechat nakazit covidem, aby mohli cestovat. Takhle ne, vzkazuje vláda
Slovinská vláda varovala lidi, kteří se nechávají záměrně nakazit koronavirem, aby mohli posléze snáze cestovat. Vyléčení z nemoci COVID-19 se po určitou dobu považuje za ekvivalent imunity získané očkováním. Slovinsko však takové chování nehodlá tolerovat.

Naděje pro vážně nemocné covidem. Lékaři transplantovali plicní tkáň od živého dárce
Žena, jejíž plíce poškodilo onemocnění COVID-19, dostala tkáň od svého manžela a syna. Japonští lékaři tak provedli první podobnou transplantaci od živých dárců. Operace trvala 11 hodin a podílel se na ní 30členný tým zdravotníků. Informoval o tom web americké CNN.

Lidé věřili nesmyslům i při léčbě moru, pomoci měly kouření a talismany z mrtvých
Někteří z nás věří, že covid lze vyléčit česnekem či alkoholem, šarlatánské návrhy zní dokonce z poslaneckých lavic. Historik lékařství Karel Černý v rozhovoru pro CNN Prima NEWS popisuje, že lidé spoléhali na nesmysly už v časech moru. Dávné morové rány byly přitom ve srovnání se současnou pandemií nepoměrně krutější, ve 14. století připravily o život až třetinu evropské populace. A přece je podle Černého mezi morem a covidem několik paralel.

Ve sváteční den klesl počet nakažených, ale i očkovaných. Přibylo 3 809 nových případů
V Česku na Velký pátek přibylo 3 809 nově nakažených koronavirem, reprodukční číslo kleslo na 0,78. Zdravotníci ve stejný den naočkovali 18 534 lidí. Druhou dávku má za sebou více než 556 tisíc lidí.

Flegr: Na covid budeme umírat i po proočkování. Chřipka bude příští rok větší problém
Je to přesně rok, co evoluční biolog Jaroslav Flegr představil svou první předpověď vývoje koronavirové epidemie v Česku. Nyní svérázný vědec hodnotí, jak se trefil, či spletl a věští, co nás čeká v nadcházejících měsících.

Fakta o koronavirových mutacích: Jak vznikají a kdy mohou být opravdu nebezpečné?
Prakticky každý týden se ve světě objeví nějaká nová varianta koronaviru. Ačkoli už slovo „mutace“ vyvolává v lidech strach, není důvod se každé nové varianty automaticky obávat. Mutování je totiž u virů naprosto běžná věc a někdy může lidstvu paradoxně pomoci.

Koronavirem se můžeme nakazit opakovaně. Výzkum ukázal, komu to hrozí nejvíc
Medicínský časopis The Lancet publikoval výsledky rozsáhlé studie, ze které vyplývá, že většina lidí je po prodělání covidu nejméně šest měsíců vůči nemoci imunní. S rostoucím věkem ale riziko reinfekce roste, u seniorů existuje více než 50procentní šance, že se koronavirem v krátkém časovém intervalu nakazí znovu.