NKVD

Výpis příspěvků ke štítku „NKVD“

Putinovi spolusedící? Jeden v roce 1968 obsadil ministerstvo v Praze, druhý lovil banderovce

Na tradiční vojenské přehlídce k výročí vítězství nad nacistickým Německem ve druhé světové válce se Vladimir Putin objevil vedle dvou válečných veteránů. Ani jeden z nich však nebojoval proti nacistickým jednotkám. Jak informoval web Agenstvo, jeden z nich se podílel na invazi do Československa v roce 1968, druhý potlačoval vzpouru nacionalistů na Ukrajině.

Popíral, že Sověti spáchali masakr Poláků v Katyni. Komunista Skála dostal podmínku

Za popírání katyňského masakru Obvodní soud pro Prahu 7 potrestal bývalého místopředsedu KSČM Josefa Skálu osmiměsíční podmínkou se zkušební dobou na pět let. Dalším dvěma obžalovaným, Vladimíru Kapalovi a Juraji Václavíkovi, uložil stejné podmíněné tresty. Obžaloba tvrdí, že muži v diskusi zveřejněné na kanálu YouTube zpochybňovali fakt, že katyňský masakr spáchali Sověti. Všichni tři muži odmítli obvinění, že popírali válečný zločin. Páteční verdikt není pravomocný.

Do spisů z vyšetřování Čechoslováků v SSSR lze nově nahlédnout v digitalizované formě

Ústav pro studium totalitních režimů (ÚSTR) získal digitalizované spisy československých občanů či krajanů, kteří byli ve 30. až 50. letech 20. století vyšetřováni sovětskými bezpečnostními orgány na Ukrajině. Mezi nimi jsou i dokumenty týkající se Čechoslováků, kteří pracovali například pro sovětské bezpečnostní složky. Dosud přitom byly k dostání pouze spisy z vykonstruovaných politických procesů. Na projekt poskytlo finance české ministerstvo kultury.