Nová vláda poprvé jednala. Nouzový stav nechceme prodloužit, řekl Fiala

V pátek odpoledne poprvé zasedla nová vláda Petra Fialy (ODS). Premiér následně na tiskové konferenci řekl, že ministři se shodli, že zatím nebudou žádat Sněmovnu o prodloužení nouzového stavu.

„Dohodli jsme se na harmonogramu programového prohlášení vlády, abychom koncept měli začátkem ledna. Ministr financí Zbyněk Stanjura vypracuje harmonogram projednávání rozpočtu. Ustavili jsme skupinu ministrů, která se ihned začne věnovat cenám energií,“ řekl Fiala.

Uvedl také, že kabinet zatím nechce prodlužovat nouzový stav. Ten by měl skončit 25. prosince. „Vláda se rozhodla nežádat Poslaneckou sněmovnu o prodloužení nouzového stavu. Situaci sledujeme. Pokud se bude situace zhoršovat, budeme jednat,“ dodal Fiala.

Nouzový stav v Česku platí od 26. listopadu. Vyhlásila ho vláda Andreje Babiše (ANO). Kabinet může vyhlásit nouzový stav pouze na 30 dní, poté musí o prodloužení žádat Sněmovnu.

Pravou rukou Fialy bude Rakušan

Vláda v pátek také určila svého prvního místopředsedu, je jím ministr vnitra a předseda Starostů a nezávislých Vít Rakušan. Kromě toho kabinet stanovil kompetence ministrů bez portfeje. Vedoucí úřadu vlády je nově Jana Kotalíková, mluvčím vlády Václav Smolka.

Ministři se znovu sejdou ve středu 22. prosince, do konce roku by měli mít zasedání ještě 29. prosince.

Tagy:
premiér Petr Fiala vláda vláda Petra Fialy