reklama

Nové ruské obrněné auto vypadá jako ze druhé světové. Lze jej zkracovat a rádo létá

Lasok - 4P klame tělem. Nejde o žádný veterán, ale o takzvaný aeromobil, respektive vozidlo, které se vejde do vrtulníku.
Zdroj: DriveTribe

Nové ruské obrněné vozidlo se na první pohled vyznačuje dost podivným retro tvarem. Díky němu ovšem odolává minám a je možné jej zkrátit při přepravě vrtulníkem Mi-8 na celkovou délku 3 970 mm. Kromě toho má posádce poskytnout skvělou mobilitu i ochranu. Že by novodobý „gazík“?

reklama

Jmenuje se Lasok 4-P a jeho neortodoxní hranaté tvary jsou dány specifickou funkcí. Rusové totiž potřebují moderní obrněné vozidlo, které lze snadno transportovat vrtulníkem. To je dost protichůdný požadavek, protože pancéřování znamená vysokou hmotnost, která je jasnou nevýhodou pro přepravu vzduchem, zvláště vrtulníky.

Natahovací a zkracovací jako harmonika

Lasok 4-P má však nabídnout přijatelný kompromis. A navíc je určen pro nejnovější verzi ruského vrtulníku Mil Mi-8 s označením Mi-8AMTSh, tedy pro 60 let starou klasiku po omlazovací kůře. Ten bude zvládat přepravu nákladu s hmotností až čtyř tun. Lasok 4-P by tak pro něj měl být hračkou, ačkoli lehký rozhodně nebude. Prototyp s délkou 4 580 mm, šířkou 1 880 mm a výškou 1 720 mm má zatím hmotnost 2 045 kg a nosnost kolem 650 kg.

V produkční verzi by se ale mohl tento poměr změnit na přijatelnějších 1 900 k 800 kilogramům. Vzadu disponuje nákladovým prostorem spojeným s kabinou otvorem. Raritou je, že po shrnutí se délka vozidla zkrátí o 61 centimetrů.

Vrtulníky Mi-8 se vyrábějí už 60 let a právě do jejich nejnovější verze by se měl vejít nový aeromobil.
Vrtulníky Mi-8 se vyrábějí už 60 let a právě do jejich nejnovější verze by se měl vejít nový aeromobil.
Zdroj: DriveTribe

Do kabiny se vejdou dva členové posádky a na „korbu“ další tři. O dobrou průchodnost terénem se postarají obrovská kola a světlá výška 260 až 370 mm. Lasok má také zvládnout brody hluboké až 0,9 metru.

Vozidlo je chráněno pancířem o tloušťce 4,6 mm, ale na exponovaných místech dosahuje tloušťky šest až osm milimetrů. Trup ve tvaru písmene V je připraven odolávat minám. Také malá okna jsou neprůstřelná.

Na zteč!

Kromě skvělého ochránce je Lasok 4-P i útočným strojem. Výsuvná věž může být vybavena kulometem PK či RPK s kalibrem 7,62, případně těžkým kulometem Kord s kalibrem 12,7 mm. Výrobce uvádí, že Lasok lze také upravit na obrněné velitelské a štábní vozidlo, pro velitele jednotek na úrovni praporu, pro hlídkové skupiny, nebo dokonce pro digitální boj schopný rušit ovládání nepřátelských dronů. Se zapřaženým přívěsem by aeromobil dokázal přepravit celou bojovou jednotku. V budoucnu se také plánují superlehké obojživelné verze.

Uvnitř Lasoku moc komfortu nebude. Ruský voják je ale zvyklý...
Uvnitř Lasoku moc komfortu nebude. Ruský voják je ale zvyklý...
Zdroj: DriveTribe

Prototyp má stát na modulární platformě z obrněného útočného vozidla Locust nebo BShM, ale s lehčím podvozkem s pohonem všech kol. O motoru a převodovce nic nevíme, nejspíš ale budou pocházet z už existujících modelů a zejména z domácích zdrojů. Vývoj probíhal enormně rychle. Stojí za ním společnost Innovative Chassis Research Center, která začala s pracemi teprve v roce 2019. Samozřejmě, pokud má Lasok 4-P vstoupit do služby, bude muset ještě absolvovat náročné zkoušky.

K tématu

Tagy: armáda auto vrtulník Rusko obrněné vozidlo
reklama
reklama

Další hlavní zprávy

360°

Koleno nemělo na zatýkaném co dělat, říká advokát ke smrti v Teplicích

Koleno nemělo na zatýkaném co dělat, říká advokát ke smrti v Teplicích

Sobotní zákrok policistů v Teplicích, kteří zaklekli na agresivního může, vyvolal u mnohých lidí pobouření. Po incidentu totiž zemřel v sanitce. Podle právníka Miroslava Krutiny nemělo koleno na zatýkaném co dělat. „Zákrok sehraje ve vyšetřování důležitou roli. Je to jediný detail, který vyvolává určité pochybnosti ,“ řekl v pořadu 360° na CNN Prima NEWS Krutina.

EURO 2021

Češi na Euru postupují. Osmifinále jim zajistily porážky Ruska a Finska

Češi na Euru postupují. Osmifinále jim zajistily porážky Ruska a Finska

Postupová matematika byla na Euru před pondělním večerem jasná: Pokud v posledních utkáních skupiny B prohraje alespoň jeden ze dvojice Rusko, Finsko, pak mají čeští fotbalisté jasné osmifinále. A protože nakonec padla obě tato mužstva, úterní duel proti Anglii už rozhodne jen o tom, proti komu svěřenci kouče Jaroslava Šilhavého nastoupí v další fázi turnaje.

Školství

Školy učí jako před 30 lety. Rodiče jsou z toho zděšeni, říká expert na vzdělání

Školy učí jako před 30 lety. Rodiče jsou z toho zděšeni, říká expert na vzdělání

Školy nevyužily pandemie koronaviru k výraznějším změnám ve vzdělání. Některé z nich vedou výuku jako před 30 lety, myslí si pedagog a expert v oblasti vzdělání Petr Chára. Podle něj by měly být školy připraveny na kvalitní distanční výuku, což ale neznamená jen řečnit desítky minut směrem k dětem a zadávat jim úkoly e-mailem, dodal v pořadu 360° Michala Půra na CNN Prima NEWS.

Rusové jim vjeli s tankem do ložnice. Dnes v sovětských kasárnách žijí i Romové
Proč Harry kývl na výbušný rozhovor u Oprah? Zuřil kvůli rozhodnutí královny
Chladnokrevný „Had“: Turistům nabídl nocleh, zdrogoval je a 24 z nich zabil. Teď je milionář
reklama
reklama
Dětem postačí jeden PCR test před táborem, rozhodla vláda

Vláda

Domácí zpravodajství

Už žádná „absurdní diskriminace“. Česko uzná občanům očkování provedené v zahraničí
Hnutí SPD je xenofobní, covid zastavil neonacisty. Vláda schválila zprávu o extremismu
Další články
reklama
reklama