Nové zbraně z USA v akci. Tvrdý úder Ukrajinců zničil ruské MiGy, letiště zachvátily plameny

Při útoku na vojenské letiště Belbek na Ruskem okupovaném ukrajinském poloostrově Krym byly v noci na středu zničeny dvě ruské stíhačky MiG-31. Napsal to ve čtvrtek server Meduza s odvoláním na portál Astra. Na základnu podle něj zaútočila ukrajinská armáda střelami dlouhého doletu ATACMS. Ruské ministerstvo obrany ve středu uvedlo, že protivzdušná obrana tehdy zničila deset střel stejného typu.

Podle satelitních snímků z 15. května vypukl na letišti požár, píše Meduza. Při úderu na vojenské letiště byl podle zdrojů Astry zničen také sklad pohonných hmot a zranění utrpělo 11 vojáků. Portál dále uvádí, že ve středu ráno střela zasáhla na Krymu rovněž systém protivzdušné obrany S-400, přičemž přišli o život dva ruští vojáci a dva byli zraněni. Ruské ministerstvo obrany, které ve středu informovalo o nočním sestřelení deseti střel ATACMS nad Krymem, škody ani oběti nezmínilo.

ČTĚTE TAKÉ: Rusko a Čína chtějí posílit své vztahy. Putin hodlá při návštěvě Pekingu jednat i o Ukrajině

Později se stal Belbek terčem vzdušného útoku – zřejmě pomocí střel ATACMS – podle Astry znovu a zničena byla čerpací stanice. Ruské ministerstvo obrany dnes uvedlo, že v noci na dnešek ruská protivzdušná obrana zničila pět střel ATACMS nad Krymem. O škodách se nezmiňuje. Moskva neposkytla žádné důkazy o tom, že by Ukrajina používala střely ATACMS, které Kyjevu poskytly Spojené státy, poznamenala agentura Reuters.

USA nedávno potvrdily, že tento typ raket s doletem až 300 kilometrů Ukrajině začaly dodávat. Ukrajinská armáda je poprvé vystřelila 17. dubna na vojenské letiště Džankoj na Krymu ležící asi 165 kilometrů od frontové linie. USA původně měly obavy, že Ukrajina použije střely k útokům hluboko v ruském vnitrozemí, což by mohlo vést k eskalaci války a možné přímé ozbrojené konfrontaci mezi USA a Ruskem.

Krymský poloostrov Rusko Ukrajině zabralo v rozporu s mezinárodním právem v roce 2014 a je to základna jeho černomořské flotily. V roce 2022 Moskva zahájila rozsáhlou invazi na Ukrajinu a určitá místa Krymu se od té doby stávají terčem ukrajinských útoků.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Kreml mění ministra obrany

Tagy:
Mig zbraň letiště Ukrajina Krym USA Rusko protivzdušná obrana Ministerstvo obrany Ruské federace Astra