ONLINE: Největší polistopadová demonstrace? Na Letné se podle organizátorů sešly statisíce lidí

Na pražské Letné dnes odpoledne odstartoval protest za lepší vládu, nezávislost justice i demisi premiéra Andreje Babiše. Podle spolku Milion chvilek pro demokracii, který akci pořádal, se ho zúčastnilo až 400 tisíc lidí. Některé z nich museli ošetřit záchranáři. Na shromáždění dohlížely nejen desítky policistů, ale i antikonfliktní tým, členové Českého červeného kříže nebo krizový manažer záchranné služby.

Statisíce lidí ze všech koutů České republiky se sjely na Letnou na jednu z největších demonstrací v historii. Protest varoval před tím, kam se Česko pod Babišem a prezidentem Milošem Zemanem ubírá.

Na Letnou podle odhadů dorazilo až čtvrt milionu lidí. Odhad pořadatelů potvrdil operátor T-Mobile, podle kterého na pláni bylo více než 258 tisíc demonstrujících. Jednalo se tak o jedno z největších protestních shromáždění od listopadu 1989. Demonstraci na Letné předcházela řada menších protestů napříč celou republikou. Nespokojení občané se několikrát sešli i na Václavském náměstí v Praze.

Umělecký ředitel Dejvického divadla Martin Myšička na demonstraci uvedl, že se akce účastní jako občan a s Pithartovými myšlenkami se ztotožňuje. Dále vystoupili například i Tomáš Klus, Vladimír Mišík nebo Zdeněk Svěrák s Jaroslavem Uhlířem.

Protest trval necelé tři hodiny. Začal reprodukcí slov Tomáše Garrigua Masaryka o demokracii v podání herce Radovana Lukavského před 16:30. Skončil okolo 19:15 státní hymnou. Po 20. hodině obnovili policisté provoz v okolí Letné.

Demonstrace na Letné:

20:30 Záchranáři a dobrovolníci Českého červeného kříže při dnešní demonstraci na pražské Letné ošetřili 70 lidí. Devět pacientů odvezla zdravotnická záchranná služba do nemocnice.

19:45 Protest odpoledne značně omezil dopravu v části Prahy. Policie uzavřela pro auta ulici Milady Horákové, později odklonila provoz i na nábřeží pod plání a na obou mostech vedoucích na Letnou.

19:30 Kolik lidí se zúčastnilo demonstrace na Letné?

19:15 Ukončení demonstrace.

19:13 Účastníci na závěr demonstrace zazpívali českou národní hymnu.

19:00 Na sobotu 16.11. 2019 vyhlásili organizátoři konání další velké demonstrace na Letné. Protestní akce se uskuteční i 28. října. Mikuláš Minář ale nevyloučil, že pokud bude potřeba, může proběhnout další demonstrace i dříve.

18:45 Předseda České pirátské strany Ivan Bartoš na svém twitterovém účtu podpořil nezávislost justice.

18:38 Předseda senátu PČR Jaroslav Kubera se připojil k demonstraci svým příspěvkem na Twitteru.

18:30 Policie na Twitteru upozorňuje na další dopravní komplikace.

18:21 Doprava v Praze se připravuje na další nápor demonstrantů z Letenské pláně, potvrzuje reportér TV Prima Vladimír Procházka.

18:17 K demonstrantům promluvili Zdeněk Svěrák a Jaroslav Uhlíř. Společně i zazpívali.

18:15 Největší informační a servisní agentury AP, Reuters a další sledují pozorně demonstraci v Praze.

Dění na Letné v přímých přenosech sleduje doslova celý svět. Největší informační a servisní agentury AP, Reuters a další...

Posted by Zpravodajství FTV Prima on Sunday, June 23, 2019

18:10 Protesty na Letné podporují i lidé v zahraničí. Ve dvaceti dalších světových městech stojí lidé před ambasádami i na náměstích.

VANCOUVER! ❤️ LETNÁ - Je to na nás! ;-)

Posted by Milion chvilek pro demokracii on Saturday, June 22, 2019

18:08 Záchranáři a dobrovolníci Českého červeného kříže museli do 18. hodiny na pražské Letné ošetřit 35 osob. Tři odvezla zdravotnická záchranná služba do nemocnice. Organizátoři navíc pomáhají vypátrat rodiče dvou ztracených dětí.

17:53 Reportér TV Prima Vladimír Procházka komentuje dopravní situaci v Praze.

17:48 K demonstrantům promluvil umělecký ředitel Dejvického divadla Martin Myšička.

17:43 Jiří Ovčáček okomentoval na svém twitterovém účtu demonstraci na Letné.

17:38 Promluvil Jaroslav Šebek z Asociace soukromého zemědělství.

17:35 Aktulní pohled na demonstranty

17:32 Ekolog Jan Piňos zmínil, že Babiš ignoruje názory ekologů.

17:27 Promluvil předseda Asociace soukromých zemědělců Jaroslav Šebek.

17:45 Demonstranty podpořila většina uměleckého souboru Národního divadla. V prohlášení mimo jiné uvedli, že je děsí návrat normalizační mentality.

17:30 Sektory vymezené pro účastníky protestu už jsou zcela zaplněny, lidé začali plnit okolní prostranství. Lidé na něj míří nejen z celé České republiky, ale také ze zahraničí.

17:20 Vystoupil Bohumil Kartous, publicista a expert na vzdělávání a dezinformace.

17:17 Vystoupil herec Filip Rajmont a přednesl krátký projev.

17:13 Doprava v okolí Letné kolabuje. Na demonstraci proudí od Hradčanské i od řeky další tisíce lidí. Policie zavřela pro auta ulici Milady Horákové.

17:09 Kvůli velkému počtu lidí se na Letné objevují problémy s výpadky mobilní sítě.

17:04 Petr Fiala poděkoval na svém twitterovém účtu všem demonstrantům.

17:03 „Podle výškových fotografií to vypadá, že je nás tady nějakých 250 tisíc. Ale uvidíme, kolik lidí ještě dorazí,“ uvedl Minář. Na dějiště protestu mířily půl hodiny po jeho oficiálním začátku podle dostupných informací další tisícovky lidí.

17:02 - Vystoupil zpěvák Tomáš Klus. Zahrál a přednesl krátký projev.

16:56 Takto momentálně vypadá situace ve stanici metra Můstek

16:52 Předseda spolku Milion chvilek pro demokracii Mikuláš Minář odstartoval úvodním slovem demonstraci a upozornil na komplikace v pražské MHD. Zároveň poděkoval všem demonstrantům za účast.

16.50 Pražský dopravní podnik hlásí problémy. Například stanicí metra Vltavská soupravy více než půl hodiny oběma směry pouze projížděly. Důvodem byla technická závada eskalátoru. Navíc stanicí metra Hradčanská je hlášeno překročení odbavovací kapacity a vybrané spoje v obou směrech stanicí pouze projíždí.

16:35 Lidé z Prahy 7 pověsili hesla proti Babišovi i na své balkóny.

16:25 Takto například vypadala situace v pražském metru na Černém Mostě krátce po 16. hodině

15:36 Kolik stojí demonstrace na Letné? To zjisťoval reportér Honza Marvan.

15:00 První účastníci prostestů na Letné se začínají scházet na místě. Podle organizátorů by mělo dorazit několik set lidí.

14:30 Z Liberce byly vypraveny dva autobusy s lidmi mířícími na pražskou Letnou.

Adam Novotný

Tagy: