reklama
CNN Prima News sametová revoluce

sametová revoluce

Výpis příspěvků ke štítku „sametová revoluce“

Deset let bez Václava Havla: Jak na něj vzpomíná jeho žena, Kocáb či Schwarzenberg?

18. prosince 2021 23:59

Od smrti posledního československého a prvního českého prezidenta Václava Havla uběhlo deset let. Během svého života se stal symbolem boje za svobodu a demokracii. Bývalý disident a vězeň za komunismu se stal později hlavní tváří sametové revoluce. Nakonec vystoupal na příčku nejvyšší, když se stal hlavou státu, která si získala ohromný respekt a úctu po celém světě. Památce Václava Havla se věnovalo speciální vysílání CNN Prima NEWS.

Čaputová vzpomíná na Havla: Jeho životní příběh ukazuje, že ideály do politiky patří

18. prosince 2021 22:19

Slovenská prezidentka Zuzana Čaputová ocenila první českou hlavu státu Václava Havla u příležitosti 10. výročí jeho úmrtí. Jeho životní příběh podle Čaputové ukazuje, že ideály patří do světa politiky. Odkaz Václava Havla podle ní není jen ve formě pomníků, ale nutí lidem klást si otázku, v jaké míře je naplňována demokracie.

Schwarzenberg: Havel byl výjimečný člověk, nikdy nelhal. Když umřel, bulel jsem na ulici

18. prosince 2021 07:45

Karel Schwarzenberg pomáhal prezidentu Václavu Havlovi jako jeho kancléř, pojilo je pevné přátelství. Čestný předseda TOP 09 v rozhovoru pro CNN Prima NEWS vzpomíná, že s Havlem byla legrace. Přiznává, že ho smrt někdejšího disidenta, od které uplynulo přesně 10 let, velmi zasáhla. Současné politické situaci by se prý tvář sametové revoluce dost divila. Stejně jako tomu, koho by nyní podporovala.

Před 100 lety se narodil Dubček. Naivka i statečný partyzán, který byl za války raněn

27. listopadu 2021 11:41

Život Alexandra Dubčeka je příběhem smělých nadějí i hořkých zklamání. Byl populární tváří pražského jara, velkým poraženým okupace ze srpna 1968, faktickým spolupachatelem násilí na demonstrantech o rok později. Ale nejen to. Muž s pověstí ustrašeného naivky, od jehož narození uplynulo přesně 100 let, taky bojoval ve Slovenském národním povstání, později studoval s Gorbačovem. O jeho pestrém osudu vypráví v rozhovoru pro CNN Prima NEWS historik Milan Bárta.

Neznámí hrdinové 17. listopadu: Zbitá těhotná žena či zahradník sovětské ambasády

17. listopadu 2021 09:11

K 17. listopadu 1989 se každý rok vyjadřují stále stejné osobnosti sametové revoluce, u dějinného zlomu přitom bylo i plno bezejmenných hrdinů. Právě jejich příběhy přinesla kniha Ten den. Jeden z autorů, spisovatel Aleš Palán, v rozhovoru pro CNN Prima NEWS popisuje, co osudový pátek před 32 lety přinesl třeba těhotné demonstrantce, návštěvníkům z ciziny, spoustě zmlácených dětí. Ale i muži, jehož dnes jako hrdinu nevnímáme: veliteli zasahujícího pluku.

Na Národní přicházeli lidé se svíčkami. Jsme z těch, kdo cinkali klíči, říkali

17. listopadu 2021 07:16

Česko si ve středu připomínalo 32 let od sametové revoluce a 82 let od uzavření vysokých škol nacisty. Konaly se pietní shromáždění i kulturní akce. Připomínku historických okamžiků doplnily debaty a demonstrace týkající se aktuálních témat, jako jsou občanská práva, opatření proti epidemii covidu nebo členství ČR v EU. Na rozdíl od loňska, kdy se kvůli šíření koronaviru konaly akce převážně on-line, byly letos navzdory horšící se epidemii zpět v ulicích.

KOMENTÁŘ: Máme 17. listopadu mluvit o klimatu a bydlení, nebo pořád „trapně“ o svobodě?

17. listopadu 2021 06:02

Pro někoho mají oslavy Dne boje za svobodu a demokracii „trapnou příchuť opakujícího se příběhu“, jinému zní jako „nesnesitelný kolovrátek“ a někdo by zase raději na Národní třídě diskutoval o tom, jak si mladí nemohou dovolit tři plus jedničku na Malé Straně. Prý už se o slovo hlásí nová, za svobody vyrostlá, generace. OK (boomer)?

PŘEHLEDNĚ: Korzo Národní i koncert pro budoucnost. Jaké akce se konají 17. listopadu?

17. listopadu 2021 05:11

Den boje za svobodu a demokracii se i letos ponese ve znamení řady akcí. Lidé se tradičně sejdou v Praze na Národní třídě, na koncertě na Václavském náměstí i na různých dalších akcích po celé České republice. Níže je přehled míst, kam mohou lidé na státní svátek 17. listopadu zamířit. CNN Prima NEWS nabídne 17. listopadu celodenní speciální vysílání, sledovat ho můžete na obrazovkách od 9:30 nebo živě v tomto článku.

Studenti složili hymnu k 17. listopadu. Samet zazní na Albertově, k poslechu je on-line

16. listopadu 2021 11:13

Studentské kapely ve spolupráci s organizací Youth, Speak Up! a členy European Democracy Youth Network (EDYN) z tuzemska a Slovenské republiky vytvořily novou československou hymnu k letošním oslavám 17. listopadu. Píseň s názvem „Samet“ je o mladých lidech a jejich touze měnit svět kolem sebe, stejně jako to udělali jejich předchůdci v roce 1989.

Sledujte ZÁZNAM speciálu ke 32. výročí sametové revoluce. Kam se za tu dobu posunulo Česko?

15. listopadu 2021 11:15

Zpravodajská platforma CNN Prima NEWS u příležitosti 32. výročí sametové revoluce přichystala mimořádné celodenní speciální vysílání. Už v 9:30 dopoledne přivítá diváky ve studiu moderátorka Lucie Ptáčková a na proslulém balkónu Melantrichu Sabina Dračková. Postupně se také propojí se štáby na pražské Národní třídě, Václavském náměstí a mnoha dalších místech, včetně krajských měst.

reklama