
Strakonice zamořil dusivý kouř z továrny. Škrábe v krku a štípe v očích, bouří se lidé
Ukrajinci vyšli v úterý do ulic. Tisíce lidí v Kyjevě i dalších městech protestovaly proti schválení zákona, který omezuje nezávislost dvou antikorupčních úřadů. Demokracie čelí útoku, zaznívalo z davu. Jednalo se o první významnou protivládní demonstraci za tři a půl roku od začátku války, připomněl deník New York Times (NYT). Ukrajinská média zákon, který již podepsal i prezident Volodymyr Zelenskyj, označují za „skandální“. Aktivisté hovoří o kroku k autoritářství a bezpráví, prezident Zelenskyj ale zákon obhajuje tím, že úřady měly být infiltrovány ruskými agenty.
V řadě polských měst se v sobotu konaly protiimigrační protesty. Podle tamních médií je podněcovali jak politici, tak fotbaloví fanoušci. Ozývala se kritika polské vlády i Německa. Do ulic vyrazili také kritici krajní pravice a varovali před fašismem. Celkem se během dne konalo na sto akcí.
Už v první třídě ji soudružka učitelka dehonestovala před spolužáky, protože věří v Boha. „Když jsme na velehradské pouti v červenci 1985 vypískali soudruhy z tribuny, a to včetně ministra kultury Klusáka, tak jsem ale poprvé pocítila, jak mohou být katolíci silní. A byla v tom i naděje, že nám komunisti nebudou vládnout navždy,“ vzpomíná knihovnice Eva Chudejová. Tehdy jí bylo 20 let a na velehradské Národní pouti se stala součástí až čtvrtmilionové komunity věřících z celého Československa. „Celou noc přicházely pěšky tisíce věřících a s takovou účastí StB vůbec nepočítala,“ popisuje pouť, která je považována za první masovou veřejnou konfrontaci s režimem během Husákovy normalizace.
Srbská policie se v hlavním městě Bělehradě střetla s obrovským davem protivládních demonstrantů, kteří požadovali předčasné volby a ukončení dvanáctileté vlády prezidenta Aleksandara Vučiće. „Budeme se shromažďovat tak dlouho, dokud nebudou splněny naše požadavky,“ cituje studenty účastnící se demonstrací agentura AFP.
Na sobotní 30. ročník pochodu hrdosti v Budapešti přišlo téměř 200 000 lidí, podle organizátorů jde v Maďarsku o rekordní účast, píše agentura AFP. Maďarská média odhadla počet účastníků na 100 tisíc. Akce se konala navzdory zákazu policie. Účastníkům hrozí pokuta, organizátorům rok vězení. Podle agentury Reuters se pochod změnil v protest proti vládě.
Během loňské kampaně Donald Trump slíbil, že nebude tolerovat bezpráví v amerických ulicích a bude proti němu bojovat prostřednictvím všech svých prezidentských pravomocí. Protesty proti práci imigračního a celního úřadu (ICE) v Kalifornii mu o víkendu poskytly příležitost tento slib splnit. Proč v Los Angeles vypukly protesty? A co znamená Trumpovo rozhodnutí povolat Národní gardu?
Tisíce lidí protestujících proti imigrační politice prezidenta Donalda Trumpa v neděli v Los Angeles začaly blokovat klíčové silniční tahy a zapalovat zaparkované automobily. Informují o tom americká média, podle nichž policie zadržela několik lidí a použila slzný plyn a gumové projektily. Situace ve městě se vyhrotila během třetího dne protestů poté, co Trump proti vůli místního guvernéra a starostky nasadil proti demonstrantům Národní gardu.
Pražský ostrov Štvanice se v neděli proměnil v arénu konfliktu mezi dvěma světy. Konal se zde totiž festival Izrael na Vltavě, který měl podle pořadatelů oslavovat kulturu židovského státu. To však popudilo skupiny propalestinských demonstrantů, kteří přímo na dohled od akce uspořádali protestní mítink. Na Štvanici tak bylo kromě izraelské pop music slyšet také skandování vyjadřující nesouhlas s válkou v Gaze, urážky či kritika premiéra Netanjahua.
Herec Miroslav Donutil, který letos v únoru oslavil 74. narozeniny, je v důchodu už několik let, stále však pracuje. Hraje v divadlech, natáčí filmy i seriály a se svou talkshow objíždí republiku. Jak je spokojen s výší své penze a jak komentuje současné politické dění?
Sešli jsme se jako rodina přátel, kteří odmítají válku a chtějí mír. Takovými slovy vítal předseda opoziční SPD Tomio Okamura tisíce lidí na pražském Staroměstském náměstí v den oslav konce druhé světové války. Odmítání války je všudypřítomné – v proslovech i názvu akce. Člověk by měl téměř pocit, že je na srazu pacifistů. Ale protože z davu co chvíli zaznívají na adresu vlády výkřiky jako „patří do basy“ a „zavřít je“, je zjevné, že to tak není. Jde o protivládní demonstraci opozičních sil koncentrovaných kolem hnutí SPD.
Na čtyři tisíce podporovatelů SPD se v den 80. výročí od konce druhé světové války sešlo na pražském Staroměstském náměstí. Zástupci SPD i jiných uskupení, která půjdou do podzimních voleb na jejich kandidátkách, kritizovali zvyšování výdajů na obranu a vyzývali k uzavření míru na Ukrajině čelící ruské agresi. Zdravici demonstrantům poslal i exprezident Miloš Zeman. V dopoledních hodinách na Vítkově promluvil prezident Petr Pavel, který sdělil, že „země osvobozené Sověty se dostaly pod jiné autoritáře“. Na Hradě následně jmenoval nové generály, včetně povýšení náčelníka generálního štábu Karla Řehky.
V řadě německých i rakouských měst se konaly při příležitosti Svátku práce pochody a demonstrace. Odbory a další organizace svolaly v Německu stovky shromáždění a akcí po celé zemi. Německý odborový svaz vyzval zaměstnance, aby usilovali o vyšší mzdy a lepší pracovní podmínky, píše dnes agentura DPA. Ve Vídni se konal tradiční prvomájový pochod, který svolala tamní sociální demokracie, která nedávno opět vyhrála místní komunální volby, píše APA.