CNN Prima News demonstrace

demonstrace

Výpis příspěvků ke štítku „demonstrace“

Chci být sama sebou. Šachistka utnula přetvářku a odhodila hidžáb, reakce Íránu se nebojí

29. ledna 2023 06:42

Už měla dost přetvářky. A tak íránská šachistka Sara Chadímová na prosincovém turnaji v Kazachstánu před zraky všech odhodila hidžáb. To se vzhledem k tomu, odkud pochází, rovná průšvihu s potenciálem krušných následků. S manželem se už delší dobu necítila v islámské republice bezpečně, proto nyní našla domov ve Španělsku.

Obří stávka ve Francii. Lidé brojí proti důchodové reformě, zapojilo se přes milion lidí

19. ledna 2023 22:00

Ve Francii se ve čtvrtek zastavily vlaky a uzavřely školy. Narušena byla i práce v ropném průmyslu. Více než milion lidí v Paříži, Marseilli, Toulouse, Nantes a dalších městech totiž vyšlo do ulic a stávkovalo kvůli navrhované důchodové reformě, kterou na začátku ledna představila tamní vláda. Podle ní by se mimo jiné měla posunout hranice odchodu do důchodu o dva roky na 64 let.

Majetek dezinformátora Vrabela jde do konkurzu. Z milionových dluhů zaplatil jen 15 tisíc

13. ledna 2023 18:21

Krajský soud v Českých Budějovicích zrušil oddlužení pořadatele protivládních demonstrací a dezinformátora Ladislava Vrabela. Prohlásil na jeho majetek i konkurz. Soudce Zdeněk Strnad argumentoval tím, že Vrabel ve svém insolvenčním řízení nedělá maximum pro to, aby uspokojil věřitele. Stejný názor má i insolvenční správce Martin Koubek. Vrabel řekl, že soud považuje za politický proces. Podle insolvenčního správce dluží Vrabel 2,6 milionu korun, za rok a půl oddlužení zatím splatil 14 493 Kč, tedy 0,5 procenta dluhu. Při oddlužení má splatit 30 procent dluhu. Vrabel si teď nemůže dalších pět let podat znovu insolvenční návrh, řekl Koubek.

Chaos v Brazílii. Příznivci Bolsonara vzali útokem parlament, zasahoval celý policejní aparát

8. ledna 2023 20:26
Aktualizováno

V brazilském hlavním městě Brasília v neděli vtrhli do budov státních institucí příznivci bývalého prezidenta Jaira Bolsonara, kteří nesouhlasí s jeho nástupcem Luizem Ináciem Lulou da Silva. Dostali se do parlamentu, nejvyššího soudu a prezidentského paláce Planalto. Po několika hodinách bezpečnostní složky získaly nad budovami opět kontrolu, uvedla agentura Reuters s odvoláním na brazilský zpravodajský kanál GloboNews. Prezident Lula útok odsoudil jako „barbarství“, útočníky označil za „fašisty a fanatiky“ a slíbil, že potrestán bude každý, kdo za nepokoji stojí. Bolsonaro už také odsoudil útok.

„Sbohem, Zemane“ i řečníci na štaflích. Na Hradě se při shromáždění sešly stovky lidí

8. ledna 2023 16:03

Od nového prezidenta chtějí slušnost, demokratické hodnoty a lidskost. Stovky lidí se na druhém nádvoří Pražského hradu v neděli symbolicky rozloučily s érou arogance a pohrdáním lidmi, kterou podle nich ztělesňoval Miloš Zeman. Demonstranti také upozornili na důležitost prezidentské volby. Shromáždění s názvem Dotáhneme změnu: Demokrat na Hrad, které se koná několik dní před prvním kolem prezidentské volby, organizuje spolek Milion chvilek. U bezpečnostních kontrol při vstupu do areálu Hradu se tvořily fronty.

OBRAZEM: Lesy v plamenech, Fiala ve vestě a Hlubuček ve vazbě. Jak vypadal český rok 2022?

31. prosince 2022 14:20

Bouřlivé demonstrace, České Švýcarsko v plamenech, ale i evropské politické špičky na Hradě či masivní policejní razie na pražském magistrátu, kvůli které pak ve vládě padaly hlavy. Nejen tyto události definovaly dynamický a místy vyhrocený rok 2022 v české kotlině. Co všechno se za uplynulých dvanáct měsíců odehrálo? Vybrali jsme klíčové momenty, které letos hýbaly celou společností.

Noční můra, ze které se nemůžeme probudit. CNN zpovídala Rusy, kteří nechtějí válku

29. prosince 2022 14:04

Ne každý Rus velebí Vladimira Putina za válku na Ukrajině. Pod sílícím útlakem a hrozbou vysokých trestů v zemi stále přežívají lidé, kterým se nelíbí, že Moskva rozpoutala válku. A mnozí z nich si konflikt dávají za vinu. Jiní odpůrci režimu pak kritizují Kreml z exilu. Rozhovor se členy disentu přinesla americká CNN.

Krvavé protesty v Číně: Demonstranti likvidují barikády, policisté zbili i britského novináře

28. listopadu 2022 19:18

Čína zažívá nebývalou vlnu protestů proti vládnoucí komunistické straně a tamnímu autoritářskému prezidentovi Si Ťin-pchingovi. Demonstrace neprobíhají pouze v ujgurském městě Urumči, kde kvůli covidovým restrikcím při požáru bytového domu zahynulo několik lidí, ale i na řadě dalších míst. Mají tisíce odpůrců opatření a režimu šanci něco změnit?

Demonstrace proti Fialovi k ničemu nepovedou. Česko zimu přežije, předpovídá ruský vědec

27. listopadu 2022 07:49

Demonstrace proti vládě volající po ukončení podpory Ukrajiny, obnovení nákupu plynu z Ruska a pádu kabinetu premiéra Petra Fialy (ODS) k ničemu nepovedou. Tento názor přichází přímo z Ruské federace. V rozhovoru pro ruský list Rossijskaja Gazeta to řekl vedoucí vědecký pracovník Institutu Evropy při ruské akademii věd Michail Vedernikov. Vztahy mezi Českem a Ruskem jsou podle něj aktuálně nejhorší za celé období existence ČR. Vědec také zmínil, že Česko zimu zvládne a jiná vláda by oproti té současné nepostupovala jinak.

Záběry policejního násilí: Prezident Tokajev tvrdě potlačil protesty v Kazachstánu

26. listopadu 2022 20:59

Kazašský prezident Kasym-Žomart Tokajev před několika málo dny drtivě uspěl ve volbách a může se tak těšit na další funkční období. To se však nepozdává mnohým obyvatelům bývalé sovětské republiky. Řada Kazachů proto vyšla protestovat do ulic. Proti nim však zakročil Tokajev a jeho síly. Objevují se záběry, na kterých policie brutálně potlačuje protesty běžných občanů. Drsné nepokoje Kazachstán zažil už na začátku letošního roku.