
S vrtulníkem na Plzeňsku měl spadnout jeden z nejbohatších Čechů. Zřejmě nezvládl manévr
Odpůrci amerického prezidenta Donalda Trumpa a miliardáře Elona Muska se v sobotu shromáždili v řadě měst po celých Spojených státech, aby protestovali proti krokům současné vládní administrativy. Informuje o tom agentura AP.
Srbsko se zřejmě nachází v bodě zlomu, kdy se mění v nějakou formou otevřené diktatury, popisuje dění pro CNN Prima NEWS vedoucí zpravodajství jednoho z posledních nezávislých médií v zemi Igor Božić. Zatímco v ulicích již měsíce protestují tisíce lidí a novinářům chodí výhružné anonymy, režim prezidenta Alexandra Vučiće se snaží umlčet i ty nejznámější tváře, které se proti němu vymezí. Mezi ně patří i tenista Novak Djokovič.
Před prodejnami amerického výrobce elektromobilů Tesla ve Spojených státech i v některých evropských městech v sobotu demonstranti protestovali proti působení jeho šéfa Elona Muska v administrativě amerického prezidenta Donalda Trumpa. Informovala o tom agentura AP.
Turecko se zmítá v chaosu a vyhlíží velký sobotní protest proti zatčení a uvěznění jednoho z lídrů opozice a starosty Istanbulu Ekrema Imamoglua. Demonstranti ovšem nejsou v boji už zdaleka sami – jejich řady rozšířili například Jigsaw, Hulk či Pikaču. Řada protestujících se totiž střetává s policií v různorodých maskách, aby neodhalili svou identitu a neskončili s rukama v poutech. Turecké úřady podle nejnovějších informací totiž zadržely téměř dva tisíce lidí, kteří se postavili prezidentovi Recepovi Tayyipu Erdoganovi.
Vyhrocené demonstrace po celém Turecku pokračují – stejně jako střety mezi policií a lidmi, kteří se bouří proti zatčení a uvěznění jednoho z lídrů opozice a starosty Istanbulu Ekrema Imamoglua. U významných památek přibývají zátarasy a v ulicích hlídkuje ozbrojená policie, turisté by ovšem měli být stále v bezpečí, popsal redakci CNN Prima NEWS český programátor Patrik Dvořáček, který se zrovna nachází v Turecku. Jak očima Čecha probíhají bouřlivé protesty a jak se město změnilo ve světle vypjaté politické situace v zemi?
Vyhodíš ho dveřmi, vrátí se oknem. S aktivitami proruských a protiukrajinských Čechů je to vlastně obdobné. „Putin promluvil k Evropanům. A sorry, má pravdu,“ čtu jen dvě minuty poté, co jsem začal brouzdat po oficiálním profilu statutárního města Ostravy. Ďábel číhá všude, hrozí občas z kazatelny katoličtí kněží, zatímco na Facebooku číhají fanoušci ruských pořádků. A docela snadno se zapojují do jakéhokoliv typu komentářů, aby nenápadně nabídli cestu až do politického suterénu, kde se ctí Vladimir Putin a nesnáší Evropská unie.
Desítky zaměstnanců Pražských služeb (PSAS) protestovaly ve čtvrtek ráno před zahájením zastupitelstva před budovou magistrátu. Kolem náměstí rozestavili popelářské vozy ověšené nápisy Stop destrukci Pražských služeb či fotografiemi náměstků primátora Jany Komrskové (Piráti) a Zdeňka Hřiba (Piráti) s dovětkem Škůdci Prahy. Na demonstraci vystoupili zastupitelé ANO, jejich předseda Patrik Nacher navrhl zařadit na program zastupitelstva odejmutí Pražských služeb z gesce Komrskové. Zastupitelé ho ale nepodpořili.
Uvězněný istanbulský starosta Ekrem Imamoglu vyzval Turky k masovým demonstracím po celé zemi na protest proti tomu, že jej soud v neděli vzal do vyšetřovací vazby. Uvedla to agentura Reuters. Populární starosta, který je pokládán za hlavního soupeře prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana, v příspěvku na sociální síti označil způsob, jakým s ním zacházejí úřady, za „naprostou mimosoudní popravu“ a „zradu na Turecku“. Zdůraznil, že v sázce je budoucnost země a národa.
Dvacítka protestujících v pondělí odpoledne přerušila debatu premiéra Petra Fialy (ODS) v atriu Fakulty sociálních studií Masarykovy univerzity v Brně (MUNI). S transparenty a frkačkami se postavili před premiéra a moderátora debaty a odmítli místo opustit. Argumentovali tím, že vystoupení premiéra je předvolební kampaní, která na akademické půdě nemá své místo. Kritizovali mimo jiné podporu Izraele a amerického prezidenta Donalda Trumpa. Protesty zabraly část dvouhodinové diskuse, druhou hodinu protestující nepřerušovali.
Statisíce protestujících zaplnily o víkendu ulice srbského hlavního města. Vyvrcholily tím více než čtyřměsíční demonstrace proti vládě prezidenta Aleksandara Vučiče a její pomalé reakci na listopadové zřícení části nádraží ve městě Novi Sad, při kterém zemřelo 15 osob. Policie při ní měla proti protestujícím použít podle informací médií zakázanou sonickou zbraň.
Trojnásobný Zlatý slavík Dalibor Janda se pro CNN Prima NEWS vyjádřil k aktuálnímu politickému dění. Postoj některých českých umělců, například herců Ivana Trojana nebo Bolka Polívky, kteří nedávno zavítali na Slovensko, aby podpořili demonstranty proti vládě Roberta Fica, zkritizoval.
Opoziční poslanci v úterý v srbském parlamentu zapálili dýmovnice na protest proti tomu, že vláda premiéra Miloše Vučeviče podle nich předložila k projednávání desítky zákonů, ačkoliv je v demisi. Podpořila také studenty vedené protesty, které v zemi vypukly v reakci na loňské neštěstí v Novém Sadu. Informovala o tom místní média.