Prší a přesto je sucho. Chybí až jeden roční srážkový úhrn

V České republice stále hrozí dlouhodobé sucho a z toho vyplývá nedostatek některých plodin. Například ječmene bude v příštím roce méně. Hrozí, že bude málo piva a dojde ke zdražení potravin?

Dlouhé deště byly pozitivní jen pro povrchovou vrstvu půdy. Hlubší vrstvy se tak většího efektu nedočkaly. Přestože byl v některých místech vyhlášen druhý až třetí povodňový stupeň, zásobám vody to příliš nepomohlo. Pouze na severovýchodě, kde došlo k lokálním záplavám, se spodní vody lehce doplnily. Hodnoty sucha se tak v této oblasti posunuly k normálu. Ostatní části České republiky jsou ale stále bez vody a hrozí nedostatečná úroda a zdražování.

K záchraně letošní úrody plodin by pomohl jen dlouhodobý déšť. Expertka Lenka Černá uvedla, že „chybí až jeden roční srážkový úhrn. Představte si, kolik by muselo napršet, aby se vodu, hlavně ve spodních vrstvách, kde je sucho největší, podařilo doplnit“. Tak velký deficit vlhka pár deštivých dnů nezachrání.

Dle portálu Inter-sucho.cz rostliny nemají dostatek vody a vegetace je tak ve špatném stavu. Tím, že v průběhu jara byly nezvykle vysoké teploty a téměř vůbec nepršelo, vše začalo kvést dříve a následně se růst opět zpomalil.

V případě, že by srážky nepřišly, tak by ke zdražování, které pocítí všichni, došlo. Neúroda ovlivní i samotné zemědělce. Nejenže je zdražení zemědělských plodin, zeleniny i obilí znatelné už v letošním roce, do budoucna budou ceny ještě vyšší. Projevy sucha jsou citelné hlavně u ječmene, pšenice, řepky nebo též u ovocných stromů. Co se týká samotného ječmene, tak se čeká největší propad výnosů v Olomouckém, Moravskoslezském, Zlínském a Středočeském kraji. Odhad poklesu výnosu je více jak 10 %. To tvrdí experti z portálu Výnosy plodin.cz. Naštěstí by to ale velký vliv na množství piva mít nemělo.

„Sucho probíhá ve vlnách, několik let je sušších a několik vlhčích. My doufáme, že po této epizodě období pěti suchých let nastoupí zase vlhčí období. Ale nikdo to přesně neřekne. My jen doufáme, že se to zlepší a přesně takto to bude,“ uvedla Lenka Černá odbornice z Hydrometeorologického ústavu.

Mapa

Tagy: