CNN Prima News zdražování

zdražování

Výpis příspěvků ke štítku „zdražování“

Výborný se státním srovnávačem cen potravin narazil. Řetězce mu odmítly poskytovat data

Snaha ministra zemědělství o vznik státního srovnávače cen potravin ztroskotala. Marek Výborný (KDU-ČSL) narazil u obchodů, které mu odmítly dodávat potřebná data. Podle některých ekonomů český spotřebitel o nic nepřišel, podle jiných je však škoda, že podobný srovnávač neexistuje. Aplikace mohla vyvíjet na supermarkety soustavný tlak, který by jim bránil ve zdražování.

Zdraží jablka kvůli zmrzlé úrodě? Ve hře jsou i jiné scénáře, krize odhalila nečekaný problém

Sadaři mají letos zkrátka smůlu. Počasí jako na houpačce jim zničilo úrodu a nyní volají o pomoc, záchranné lano jim chce hodit ministerstvo zemědělství. Jak ale problémy na domácí půdě ovlivní cenu ovoce v obchodech? Hrozí zdražení jablek či jiných domácích plodin? Podle expertů, které oslovila redakce CNN Prima NEWS, jsou ve hře i jiné scénáře, jak domácí trh zareaguje na ovocnou krizi. Tato situace navíc podtrhla další nečekaný problém, který se týká způsobu podnikání tuzemských zemědělců.

Hřib: Dvojnásobné zdražení jízdného je mimo diskusi. Parkování dotujeme víc než MHD

Odmítám úvahy o dvojnásobném zdražení jízdného v MHD, zdůraznil v pořadu K věci na CNN Prima NEWS Zdeněk Hřib (Piráti), první náměstek primátora hl. m. Prahy. Takový návrh je podle něj „mimo diskusi“, přičemž výsledné navýšení prý bude záviset na jednání s koaličními partnery. Hřib také poznamenal, že je nezbytné hovořit o parkování, které je dotované více než MHD.

Růst cen stále nekončí. Testovací nákup odhalil zdražení potravin. Kterých nejvíce?

Většina potravin, jejichž cenu pravidelně sleduje Český statistický úřad (ČSÚ), v dubnu meziměsíčně zdražila. Nejvíce vzrostla cena za kilogram jablek, a to o 9,07 procenta na 37,28 koruny. O 7,04 procenta více – 21,14 koruny – stál také kilogram pšeničné hladké mouky. Některé položky podle dat ČSÚ zdražily i v meziročním srovnání. Zatímco v dubnu loňského roku kilogram brambor vyšel na 21,98 koruny, letos cena činila 27,42 koruny, což bylo o 24,75 procenta více.

Sledujte politickou debatu v Partii. Diskutují Kovářová, Decroix, Pokorná Jermanová a Konečná

Kdo je pro Česko bezpečnostním rizikem? A skončila hrozba zdražování? V Partii Terezie Tománkové o tom budou diskutovat ministr dopravy a místopředseda ODS Martin Kupka a poslanec Patrik Nacher (ANO). Následovat bude velká politická diskuse. Současná témata proberou Věra Kovářová (STAN), Eva Decroix (ODS), Jaroslava Pokorná Jermanová z hnutí ANO a Kateřina Konečná z KSČM. Pořad můžete sledovat v neděli od 11 hodin živě na CNN Prima NEWS nebo v tomto článku.

Ať se Fiala nechlubí zkrocením inflace, hřímá opozice. Úspěch jde i za vládou, říká ekonomka

Zdražování zboží a služeb výrazně zpomaluje, ukazují to data Českého statistického úřadu. Meziroční inflace v lednu klesla na 2,3 procenta. Opozice kritizovala předsedu vlády Petra Fialu (ODS), který si podle ní neprávem připisuje zásluhy České národní banky. Na tiskové konferenci totiž vyzdvihl některé vládní kroky, ačkoliv zmínil, že ve zkrocení inflace hraje roli řada faktorů. Podle ekonomky Jany Matesové jde pomalejší zdražování za mnoha skupinami, ale jistým dílem i za vládou, uvedla v Hlavních zprávách na CNN Prima NEWS.

Inflace v Česku prudce spadla na 2,3 procenta. Naplňují se slova z mého projevu, ocenil Fiala

Meziroční růst spotřebitelských cen v Česku v lednu výrazně zpomalil na 2,3 procenta z prosincových 6,9 procenta. Inflace je tak nejnižší od března 2021. Ve čtvrtek to oznámil Český statistický úřad (ČSÚ). Inflace je sice stále nad dvouprocentním cílem České národní banky, ale značně se mu přiblížila. Přesně na dvou procentech byla inflace naposledy na konci roku 2018 a ve stejný rok na jaře byla i pod hranicí dvou procent.

Německé krávy mají tučnější mléko, vysvětlují výrobci dražší máslo v Česku. Výborný nevěří

Potravinářská komora České republiky přišla s nečekaným vysvětlením cenových rozdílů českého a německého másla. U sousedů je podle ní levnější i proto, že tamní krávy dojí tučnější mléko než tuzemské, na výrobu másla je ho proto potřeba méně. Ministr zemědělství Marek Výborný (KDU-ČSL) argumenty výrobců odmítá. Podle agrárních expertů hraje roli v tučnosti mléka mimo jiné složení stravy.