reklama
CNN Prima News zdražování

zdražování

Výpis příspěvků ke štítku „zdražování“

Čeká nás špagetový „hladomor“. Neúroda obilí zdraží těstoviny a pečivo, chleba bude za 40

Jako by nestačilo, že rostou ceny průmyslových surovin, energetických komodit nebo stavebního materiálu. Na spotřebitele se žene další vlna zdražování, za kterou tentokrát může horší úroda obilí a zejména tvrdé (semolinové) pšenice. Je tak jisté, že nahoru půjdou ceny pečiva a kvalitnějších, ale i těch obyčejných těstovin. Zdražení již dříve oznámily také pivovary.

Benzín za 75 korun a auta jen pro bohaté, nastínil Kovanda trudnou budoucnost

Benzín a nafta po volbách zdraží, uvedl ekonom Lukáš Kovanda v pořadu 360° na CNN Prima NEWS. Ostatně ceny už pomalu rostou: Ve srovnání s minulým rokem je benzín dražší až o šest korun a nafta o více než čtyři koruny. To ovšem není nic proti tomu, co čeká Němce. Za litr pohonných hmot by už brzy měli zaplatit až o 18 korun navíc. A tím to neskončí. Evropská komise žádá, aby se auta se spalovacími motory od roku 2035 přestala vyrábět a nahradily je elektromobily.

Přestaňte rozhazovat a zdražování výrazně zpomalí, apelují na vládu ekonomové

Mimořádně vysoký růst cen v České republice je důsledkem zdražování klíčových komodit na světovém trhu, ale i příliš uvolněné rozpočtové politiky české vlády. Inflaci se nepodaří zkrotit, pokud stát nepřestane razantněji mírnit růst svých výdajů a nezačne prosazovat rychlejší snižování rozpočtového schodku. Shodla se na tom většina ekonomů oslovených redakcí CNN Prima NEWS.

Prazdroj zdraží znovu od října pivo. Zvýší ceny i další české pivovary?

Plzeňský Prazdroj zdraží od října pivo v průměru o tři procenta. Dotkne se to většiny produktů, průměrně jde o 46 haléřů na půllitr. Poprvé po třech letech se změny týkají také čepovaných piv. Tuto informaci potvrdil v úterý Zdeněk Kovář, mluvčí největšího českého pivovaru. Jeho zdražení v minulých letech kopírovala většina větších českých pivovarů. Naposledy Prazdroj zdražoval loni v říjnu některá balená piva, zejména ležáky a prémiové druhy, v průměru o 3,6 procenta.

reklama