
Věrná gurua Járy učí na střední škole v Liberci. Ředitel ihned zakročil, promluvili i studenti
Oproti loňsku si za některé základní potraviny připlatíme. A nejde jen o cenový růst, který by se dal přičíst na vrub inflaci. Týká se to především másla, mléka nebo vajec, která zdražila meziročně i o několik desítek procent. Jaké jsou důvody růstu cen těchto potravin?
Je pořízení psa či kočky luxusem? Náklady na chov zvířat v posledních letech stoupají, Češi ale patří mezi největší milovníky domácích mazlíčků v Evropě a na svých zvířecích kamarádech nešetří. Naopak patří mezi ty, kteří za ně utrácí nejvíce. Ročně vydají jen za krmivo více než devět a půl miliardy korun. Podle ekonomů přitom cena krmiv i zdravotní péče každý rok roste.
Za současným zvyšováním cen potravin se táhnou jako smrad drahé energie z minulých let, pronesl ve vysílání CNN Prima NEWS hlavní ekonom Trinity Bank Lukáš Kovanda. Popsal rovněž zásadní „bolák“ českého zemědělství, který dopadá i na cenovky v obchodech. Ekonom také nastínil, jaký se letos očekává nárůst cen potravin.
Jeden měsíc máslo za 60, další za 80, pak v akci za 50 korun. Kolísavé ceny potravin jsou téma, které řeší skoro každá domácnost. A nejde jen o máslo, podobné je to u vajec, ovoce či zeleniny. Ceny potravin jsou lákavým předvolebním tématem. Jak chtějí strany a hnutí kolotoč zdražování zastavit?
Lidé začínají hledat alternativy, jak si v kuchyni poradit bez vajec. Cena deseti vajíček se totiž často blíží 80 korunám. Připravit si můžete třeba klasické palačinky zcela bez nich. Víte také, čím je můžeme v tradičních receptech nahradit?
Potraviny jsou nejen jedním z hlavních faktorů inflace, ale i druhým největším výdajem v českých domácnostech. Každý měsíc vydají lidé tisíce korun na jídlo v obchodech. Ekonomové přitom varují, že ceny budou i nadále růst, a to nejen kvůli zdražování v zemědělství, ale také kvůli vysokým cenám energií a byrokracii.
Připravte se na postupné zdražování potravin, varují zástupci vesnických prodejen i supermarketů. Důvodem mají být evropské regulace, které vychází z takzvané Zelené dohody, tedy Green Dealu. Poradce premiéra Štěpán Křeček dokonce odhaduje, že by potraviny mohly v příštích letech zdražit o desítky procent. Podle ministra zemědělství Marka Výborného (KDU-ČSL) jde ale jen o hledání alibi.
Zdražování podle hlavního ekonoma BH Securities a poradce premiéra Petra Fialy (ODS) Štěpána Křečka probíhá v mnoha oblastech. Ve vysílání CNN Prima NEWS upozornil, že inflace v dalších měsících poroste. Další ekonom Vladimír Pikora hovořil o tom, že na pultech obchodů pozorujeme před Vánoci šílené zdražování. „Proč u nás stoupají ceny výrazněji než v zahraničí?“ divil se.
V těchto dnech začínají prořezávky vánočních stromků. Zájemci si za ně letos ale připlatí, a to zhruba o deset procent. Podle prodejců je důvodem zdražení změna DPH a růst nákladů na pěstování.
Ceny benzínu a nafty opět vyšplhají k hranici 40 korun. I takový scénář by mohl přinést konflikt na Blízkém východě. Nejistota, zničený průmysl nebo námořní blokáda by mohly značně navýšit cenu ropy. Podle odborníků můžeme na čerpacích stanicích očekávat nárůst o dvě koruny i v případě, že geopolitická situace zůstane stále napjatá a nezhorší se.
Za necelý měsíc si budeme připomínat památku zesnulých. Pohledem ekonomů – pro obchodníky čtvrtá nejvýznamnější prodejní událost. Očekávají, že letos utratíme přibližně jednu a půl miliardy korun. Všechno stojí víc, takže to budou nejdražší Dušičky v historii.
Letošní sezóna je druhá nejhorší za posledních sedmnáct let, hlásili nedávno zemědělci. Nejhůře se i kvůli náhlým jarním mrazům dařilo při pěstování ovoce, především jablek nebo vinné révy. A situace se týká také obilovin. Hodnocení přitom přišlo ještě před povodněmi, které v uplynulém týdnu ochromily části Čech i Moravy. Jak pohroma ovlivní už tak chudou sklizeň a jak vše zmíněné pocítí Češi jako koncoví spotřebitelé? Je prvním poslíčkem předznamenávajícím opětovné zdražení potravin máslo, jehož cena se vyšplhala k sedmdesáti korunám? O tom v pořadu Co na to vaše peněženka diskutovali David Bednář, generální ředitel Drůbežářského závodu Klatovy a Michal Kučera, předseda sněmovního Zemědělského výboru z TOP 09, podle kterého je vysoká cena másla nesmyslná.