Na konec funkčního období prezidenta Miloše Zemana čekají podle webu iDnes Premium vyšetřovatelé. Mají prý podezření, že na Hradě mohlo v několika případech dojít k trestnému činu. Podle webu je možné, že důvodem, proč vyšetřovatelé čekají na konec mandátu, je to, aby předešli podobnému scénáři jako při udělení milosti odsouzenému šéfovi Lesní správy Lány.
Předmětem vyšetřování, na které se policie chystá, by měly být podle informací webu podněty od Bezpečnostní informační služby (BIS), které za poslední roky předala v souvislost s kanceláří prezidenta policii.
„Víme určitě, že se to týká ohrožení utajovaných informací ohledně zprávy k vrbětickému výbuchu, která pochází z pera BIS a kde došlo k její skartaci,“ informoval redaktor MF Dnes Karel Hrubeš.
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Zeman nevykročil ze svého stínu, shodli se politici. Je to buran, dodal kriticky Pospíšil
Podle informací Deníku N měl prezident Zeman premiéra Petra Fialu požádat, aby spolupodepsal abolici pro Martina Nejedlého a Vratislava Mynáře kvůli skartaci utajované zprávy BIS k výbuchům ve Vrběticích. Fiala to tehdy odmítl.
Prezidenti v uniformě: Major Klaus, hrdina Svoboda. Havel kvůli vojně předstíral psychopata
Některým Čechům vadí, že Pražskému hradu bude šéfovat voják. Jenže Petr Pavel není prvním prezidentem v uniformě. Vztah zdejších hlav státu k armádě byl často dost zajímavý, o dvou z nich se dokonce tvrdí, že bojovali ve stejné bitvě proti sobě.
„Policie zřejmě takticky s některými věcmi typu výpovědí čeká, až Miloš Zeman opustí Hrad a nebude tedy riziko, že se bude snažit jednat ve prospěch svých podřízených,“ doplnil Hrubeš.
V minulosti už se například stalo, že šéf lánské obory Miloš Balák byl odsouzen za manipulaci se zakázkou, ale prezident ho omilostnil. V článku se také píše, že Nejedlý měl mít vliv na soukromou bezpečnostní agenturu na Hradě. „On je platí i úkoluje a umožnil jim bez prověrky nekontrolovaný pohyb po Hradě, kdykoli se jim zachce,“ sdělil zdroj redakci MF Dnes.
Kancelář prezidenta ale toto tvrzení popřela. „Žádná soukromá bezpečnostní agentura nemá do prostor Pražského hradu neomezený přístup,“ uvedla ve vyjádření.
Přímé reakce z Hradu se sehnat nepodařilo. „Moc se omlouvám, ale nechci se k ničemu zatím vyjadřovat. Děkuji za pochopení a přeji klidný víkend,“ napsal například Zemanův poradce Martin Nejedlý.
Nová kancléřka je připravená podat žalobu
Nastupující kancléřka Jana Vohralíková už dříve pro CNN Prima NEWS řekla, že je připravená podat žalobu v případě, že na Hradě zjistí nějaká pochybení. V týdnu nicméně kancléř Vratislav Mynář reagoval na slova Petra Pavla, který řekl, že se podle něj lidé na Hradě pohybovali v šedé zóně, možná za hranou zákona.
„Pokud by se tady něco takového dělo, věřím, že minimálně já i další lidé, kteří jsou za to zodpovědní, už byli dávno orgány činnými v trestním řízení popotahováni, obžalováni a předvoláni k výslechu,“ odmítl v rozhovoru pro CNN Prima NEWS obvinění Mynář.
Funkční období prezidenta Zemana končí 8. března. Poté by mělo být jasněji, jestli vyšetřovatelé k Hradu skutečně zamíří.