
ON-LINE: Země osvobozené Sověty se dostaly pod jiné autoritáře, připomněl Pavel na Vítkově
Chybějící lídr i zbytečná fixace na věci, které nikdy nesplní. I takový je pohled Američanů na Evropskou unii. Svůj charakteristický zaoceánský pohled přinesl v rámci Konference Money Money Money na CNN Prima NEWS světoznámý ekonomický novinář Richard Quest. Podle něj potřebuje Evropa reformu. Podle odborníků to ale tak jednoduché není.
Inovace a méně byrokracie pro firmy. To je podle guvernéra České národní banky Aleše Michla cesta k více prosperujícímu Česku. V rámci konference Money Money Money, kterou CNN Prima NEWS pořádala ke svému pátému výročí, navíc mluvil o tom, že si firmy musí pomáhat hlavně samy. Jejich zástupci s ním z většiny souhlasí, i když Česko prý ještě musí dohánět resty.
Konec nadějím na nízké sazby hypoték i jiných půjček. Základní úrokové sazby České národní banky už pravděpodobně moc klesat nebudou – a to ani teď, ani v budoucnu. Guvernér centrální banky Aleš Michl to potvrdil na konferenci Money Money Money, kterou pořádala CNN Prima NEWS. Pokud se bude sazba někdy snižovat, tak prý opatrně.
Téměř 600 tisíc. Tolik Čechů změnilo loni svého dodavatele elektřiny. S výjimkou situace po pádu Bohemia Energy je to rekord. Podle odborníků za to mohou kromě zlevňování hlavně samotní zákazníci. Čím dál více se totiž zajímají o své účty. Ve změnách dodavatele pak často pomáhají srovnávače.
Domovy seniorů jako byznys budoucnosti? Populace stárne a podobná zařízení budou čím dál potřebnější. S vidinou zisku do nich začínají investovat i velcí hráči. Podle ekonomů půjde v následujících letech na stáří vydělávat nemalé peníze. A nemusí jít jenom o takzvané „důchoďáky“. Sociolog Pavel Rusý ve vysílání CNN Prima NEWS upozornil, že stát by měl v budoucnu myslet i na méně majetné důchodce.
Potraviny jsou nejen jedním z hlavních faktorů inflace, ale i druhým největším výdajem v českých domácnostech. Každý měsíc vydají lidé tisíce korun na jídlo v obchodech. Ekonomové přitom varují, že ceny budou i nadále růst, a to nejen kvůli zdražování v zemědělství, ale také kvůli vysokým cenám energií a byrokracii.
Přestože ceny bytů šplhají na rekordní hodnoty, prodeje za poslední rok narostly o třetinu. Za metr čtvereční dáte v průměru více než 110 tisíc. V souladu s tímto trendem zdražují i hypotéky. Jak se bude situace vyvíjet dál a kdy se vyplatí brát hypotéku?
Jeden z dalších rozporů v koalici. Návrh ODS a TOP 09 na výpověď bez udání důvodu vyvolává už měsíce ostré debaty. Odbory hrozí stávkou a kromě opozice naráží plán i u vládních partnerů. Šanci projít má proto minimální. I když třeba podle ekonomů by výpovědi bez udání důvodu mohly ve výsledku zvýšit mzdy. Předseda Českomoravské konfederace odborových svazů Josef Středula označil projekt za šílený návrat do časů roboty.
Čas zlevňování končí. Po měsících snižování ceny energií zase rostou, a to hlavně u plynu. Podle odborníků dodavatelé pomalu stahují výhodné nabídky z trhu. Více než dřív se tak prý vyplatí fixovat, a to na delší dobu, než se doporučovalo ještě před časem.
Přes 20 tisíc ročně na hlavu. Až o tolik by mohlo Česko přijít, pokud by Trump uvalil cla na Evropskou unii. Na nás by mohla dopadnout nejvíce – kvůli silnému navázání na okolní země. Průmysl se přitom sotva začal vzpamatovávat z energetické krize.
Spotřebovat elektřinu za každou cenu, i když člověk topí jen „pánubohu do oken“? Poměrně běžný jev a překvapivě i stále častější byznysplán v Česku. Mařiče energie se používají na vyrovnání přebytků v síti, třeba ze solárů. A distributoři za loňský rok hlásí rekordní počet žádostí.