reklama

Obří Kia Carnival sveze 11 lidí v luxusu. Stojí přitom jako nová Octavia

Vůz korejské automobilky měří na délku téměř 5,2 metru, kupředu ho žene diesel nebo benzinový šestiválec o výkonu 294 koní doplněný o automatickou převodovku. Přesto dokáže nalákat na velmi zajímavou cenu. Ta začíná v přepočtu na rovných 700 tisíc korun.

reklama

„Stvořili jsme novou kategorii aut,“ tak loni představila automobilka Kia svůj model Carnival, který označila za GUV – Grand Utility Vehicle. Jde o kombinaci oblíbené kategorie SUV s rodinnými MPV, která naopak pomalu vymírají. Nyní se Kia Carnival dostává do prodeje a ukazuje, že za obří vnitřní prostor, silný motor pod kapotou a luxusní výbavu není vždy nutné platit miliony.

Už rozměrově je Kia Carnival impozantním vozem. Na délku měří 5 155, široká je 1 995 a vysoká 1 775 mm. I z hlediska designu více připomíná velké SUV než typické rodinné auto „dodávkovitých“ tvarů. V základním uspořádání se dovnitř vejde sedm cestujících, ve vrcholné verzi ale dokáže pojmout až 11 lidí ve čtyřech řadách sedadel.

Benzinový V6 i diesel

Pod kapotou má uložený benzinový atmosférický šestiválec s velkým pětilitrovým objemem. Ten dosahuje výkonu 216 kW (294 k) a točivého momentu 355 Nm. Motor je spojen s osmistupňovou automatickou převodovkou. Na vybraných trzích se ale nabízí také řadový naftový čtyřválec. Ten má sice „jen“ 148 kW výkonu (201 k) a 440 Nm točivého momentu, ale měl by se pochlubit výrazně lepší spotřebou. U benzinu vychází konzumace na 9,6 litru, u nafty na 6,5 litru paliva na 100 km.

Kia Carnival vzhledem ke své velikosti i technickým parametrům překvapuje nízkou cenou. Například na americkém trhu začíná na 32 100 dolarech, tedy rovných 700 tisících korun. To je stejně jako Škoda Octavia s motorem 1.5 TSI o výkonu 110 kW (150 k) a automatickou převodovkou v poměrně bohaté výbavě Style.

I korejský obr má ale zajímavou výbavu. V základním provedení LX má kromě automatické klimatizace například elektricky posuvné dveře, bezklíčový vstup i startování, zábavní systém s dotykovou obrazovkou nebo sadu elektronických asistentů. Ve vyšších výbavách nabízí vyhřívání sedadel, kůži, palubní komunikační systém s kamerou, velká litá kola či reproduktory od Bose. Výbavou je tedy na pomezí luxusní třídy.

V Česku jen individuálně

Problém je, že i když se Kia Carnival nabízí s naftovým motorem, do Evropy se oproti loňským informacím oficiálně dovážet nebude. Korejci vůz prodávají v Asii, Austrálii nebo USA. „Možná se objeví i v Rusku, pro EU ale plánovaná bohužel není,“ potvrdila CNN Prima News Kateřina Jouglíčková, mluvčí českého zastoupení Kia.

I tak se ale nová Kia Carnival může dostat k českému řidiči. Vozy, které se do Česka oficiálně nedovážejí, je možné pořídit u jedné z několika specializovaných firem, jež přiváží auta ze Spojených států. Dá se předpokládat, že se Carnival v jejich nabídce brzy objeví. Cena ale bude vyšší. K základní částce, která se v USA uvádí bez daně i poplatků za dodání, je potřeba přičíst náklady na transport, provizi pro dovozce i české daně.

Tagy:

Hlavní zprávy

Termíny a systém prvního předvánočního MS ve fotbale 2022. Proč začíná v listopadu?

Česká reprezentace zabojuje o fotbalové mistrovství světa v Kataru v březnové baráži. Pokud by ve dvoukolovém play-off uspěla, bude se upínat k termínu 21. listopad 2022. Právě v tento den „mundial“ v exotické destinaci začíná. Termín je to pro světový šampionát dosti netradiční, ale vzhledem k vedrům v Perském zálivu je zimní varianta pro hráče komfortnější než tradiční letní.

reklama

Domácí zpravodajství

Spory uvnitř České lékařské komory gradují. O očkování dětí museli členové jednat ve sněhu

Spory uvnitř České lékařské komory (ČLK) nabírají na intenzitě. Menší část jejích členů chtěla v sobotu v Lékařském domě uspořádat odbornou diskusi o očkování dětí. Vedení ale konání akce zamítlo. Jako důvod uvedlo špatnou epidemickou situaci. Jednání se tak muselo uskutečnit venku ve sněhu. Organizátoři semináře, kteří si přezdívají Paralelní lékařská komora a jsou podepsaní pod Deklarací lékařů proti nátlaku na očkování, to považují za naschvál. Prezident komory Milan Kubek to odmítá.

Hrůzné snímky plic neočkovaných s covidem: Lékař posílá lidem varovný vzkaz

Bez dalších závažných nemocí, 46 a 38 let, těžké plicní postižení. Další „sporťák 48 let“ na mimotělním oběhu. Lékař plzeňské letecké záchranné služby Jiří Chvojka zveřejňuje na sociálních sítích anonymní příběhy lidí, kterým zdraví zničil covid. Dá se předpokládat, že se jedná o lidi, kteří nejsou očkovaní, lékař totiž zároveň vyzývá k vakcinaci.

reklama