reklama

Obří Kia Carnival sveze 11 lidí v luxusu. Stojí přitom jako nová Octavia

/ fotografií

Vůz korejské automobilky měří na délku téměř 5,2 metru, kupředu ho žene diesel nebo benzinový šestiválec o výkonu 294 koní doplněný o automatickou převodovku. Přesto dokáže nalákat na velmi zajímavou cenu. Ta začíná v přepočtu na rovných 700 tisíc korun.

reklama

„Stvořili jsme novou kategorii aut,“ tak loni představila automobilka Kia svůj model Carnival, který označila za GUV – Grand Utility Vehicle. Jde o kombinaci oblíbené kategorie SUV s rodinnými MPV, která naopak pomalu vymírají. Nyní se Kia Carnival dostává do prodeje a ukazuje, že za obří vnitřní prostor, silný motor pod kapotou a luxusní výbavu není vždy nutné platit miliony.

Už rozměrově je Kia Carnival impozantním vozem. Na délku měří 5 155, široká je 1 995 a vysoká 1 775 mm. I z hlediska designu více připomíná velké SUV než typické rodinné auto „dodávkovitých“ tvarů. V základním uspořádání se dovnitř vejde sedm cestujících, ve vrcholné verzi ale dokáže pojmout až 11 lidí ve čtyřech řadách sedadel.

Benzinový V6 i diesel

Pod kapotou má uložený benzinový atmosférický šestiválec s velkým pětilitrovým objemem. Ten dosahuje výkonu 216 kW (294 k) a točivého momentu 355 Nm. Motor je spojen s osmistupňovou automatickou převodovkou. Na vybraných trzích se ale nabízí také řadový naftový čtyřválec. Ten má sice „jen“ 148 kW výkonu (201 k) a 440 Nm točivého momentu, ale měl by se pochlubit výrazně lepší spotřebou. U benzinu vychází konzumace na 9,6 litru, u nafty na 6,5 litru paliva na 100 km.

Kia Carnival v sedmimístném provedení nabídne i luxusní křesla ve druhé řadě sedadel.
Kia Carnival v sedmimístném provedení nabídne i luxusní křesla ve druhé řadě sedadel.
Zdroj: KIA

Kia Carnival vzhledem ke své velikosti i technickým parametrům překvapuje nízkou cenou. Například na americkém trhu začíná na 32 100 dolarech, tedy rovných 700 tisících korun. To je stejně jako Škoda Octavia s motorem 1.5 TSI o výkonu 110 kW (150 k) a automatickou převodovkou v poměrně bohaté výbavě Style.

I korejský obr má ale zajímavou výbavu. V základním provedení LX má kromě automatické klimatizace například elektricky posuvné dveře, bezklíčový vstup i startování, zábavní systém s dotykovou obrazovkou nebo sadu elektronických asistentů. Ve vyšších výbavách nabízí vyhřívání sedadel, kůži, palubní komunikační systém s kamerou, velká litá kola či reproduktory od Bose. Výbavou je tedy na pomezí luxusní třídy.

V Česku jen individuálně

Problém je, že i když se Kia Carnival nabízí s naftovým motorem, do Evropy se oproti loňským informacím oficiálně dovážet nebude. Korejci vůz prodávají v Asii, Austrálii nebo USA. „Možná se objeví i v Rusku, pro EU ale plánovaná bohužel není,“ potvrdila CNN Prima News Kateřina Jouglíčková, mluvčí českého zastoupení Kia.

I tak se ale nová Kia Carnival může dostat k českému řidiči. Vozy, které se do Česka oficiálně nedovážejí, je možné pořídit u jedné z několika specializovaných firem, jež přiváží auta ze Spojených států. Dá se předpokládat, že se Carnival v jejich nabídce brzy objeví. Cena ale bude vyšší. K základní částce, která se v USA uvádí bez daně i poplatků za dodání, je potřeba přičíst náklady na transport, provizi pro dovozce i české daně.

K tématu

reklama
reklama

Další hlavní zprávy

Praha

Korupce na magistrátu? V hlavní roli politik TOP 09 a pravá ruka Jiřího Pospíšila

Korupce na magistrátu? V hlavní roli politik TOP 09 a pravá ruka Jiřího Pospíšila

Pravá ruka předsedy pražské TOP 09 Jiřího Pospíšila a jeho politický poradce Jiří Fremr je v hledáčku policie kvůli úplatkům a korupci na pražském magistrátu. V listopadu u něj byla v souvislosti s obviněním pražského podnikatele Petra Bauera nařízena osobní prohlídka. Podle informací CNN Prima NEWS se měl Fremr podílet na uplacení pražských politiků výměnou za to, že se postaví na stranu rodiny Bauerových a budou lobbovat za zachování předzahrádek v centru města.

Kulhánek dal Rusům ultimátum. Hrozí snížením počtu pracovníků na ambasádě v Praze
Konec testování v mateřských školách? Hygienička prozradila, kdy se dětem uleví
reklama
reklama
Konečně spravedlnost, slaví Američané verdikt poroty v případu Floyda. Vyrazili do ulic

USA

Domácí zpravodajství

KOMENTÁŘ: Hlavně nezmínit Klause. Petr Fiala nadělil ODS ke 30. výročí cancel culture
Spor o testování v semilské škole pokračuje. Po odvolání ředitele se zástupkyně neshodnou
Další články
reklama
reklama