reklama

Obrněnce, drony i polní kuchyně. Vojenský veletrh se koná v rozsahu jako před pandemií

V Brně ve středu začal veletrh obranné techniky Idet a s ním další veletrhy Pyros a Iset. Jde o první veletrh po půl druhém roce, který se koná v rozsahu, jaký byl běžný před pandemií koronaviru. Podle ministra obrany Lubomíra Metnara (za ANO) to byl právě covid, jenž ukázal, jak nepostradatelná je moderní armáda a také hasičský a policejní sbor, řekl při slavnostním zahájení.

reklama

„Ukázala se zásadní role našich bezpečnostních, ozbrojených a záchranných složek, které pomáhaly při zvládnutí globální krize,“ řekl Metnar.

Zahájení zbrojního veletrhu provázela protestní akce aktivistů, kteří obarvili vodu ve fontánách v centru Brna na červeno, tedy barvou krve. Nad hlavním vstupem na výstaviště vyvěsili transparent „Válka začíná tady“. Na výzvu policie slezli ze střechy dolů, žádná škoda podle dostupných informací nevznikla, uvedl mluvčí policie Pavel Šváb.

Služba vojáků v době pandemie

Projevy politiků i generálního ředitele Veletrhů Brno Jiřího Kuliše se nesly všechny v duchu poděkování těm složkám státu, které pomáhaly zvládnout situaci, při níž v Česku zemřelo na covid 30 000 lidí. Bez nich by byla situace ještě horší, přičemž Česko bylo na špičce světového žebříčku v přepočtu úmrtí na 100 000 obyvatel.

Vojáci pomáhali v nemocnicích a domovech pro seniory, hasiči rozváželi po republice zdravotní pomůcky. Podle ministra zahraničí Jakuba Kulhánka (ČSSD) je veletrh známkou pomalého návratu do normálu a přes zhoršující se pandemickou situaci hovořil o návratu života do starých kolejí.

Metnar zdůraznil, že česká armáda potřebuje nadále intenzivní modernizaci kvůli složité mezinárodní bezpečnostní situaci a je potřeba, aby byla připravená na škálu nových hrozeb. I proto patří část veletrhu vystavovatelům, kteří brání kyberprostor.

Obrněná vozidla i drony

S nabídkou obrněných vozidel domácí výroby se na veletrhu prezentuje i nový podnik Zetor Defence, který vznikl spojením společnosti Zetor Engineering a holdingu Skupina.

„Začali jsme vývojem obrněného vozidla Zetor Gerlach 4x4, které jsme poprvé veřejnosti představili před třemi lety. V současné době jsme s tímto projektem ve finální fázi – máme za sebou všechny potřebné certifikace a vozidlo je připravené do sériové výroby. Kromě Gerlachu představujeme na letošním veletrhu Idet demonstrátor útočného vozidla pro rychlé nasazení postavený na stejné platformě,“ říká generální ředitel firmy Zetor Engineering Filip Šoka.

V Brně vystavuje také společnost Eldis Pardubice, jejíž kolové obrněné vozy Titus se připravují na vojskové zkoušky u české armády. Do konce roku vznikne šest prototypů, ministerstvo obrany podepsalo smlouvu na dodávku 62 těchto obrněnců v červnu 2019.

Obrněnec Ascod španělské společnosti GDELS ukázal na veletrhu spolupráci s českým bezpilotním letounem. Dron nad vozidlem přenáší reálně obraz z bojiště do kabiny vozu. Samohybná kolová houfnice DITA šternberské firmy Excalibur Army by se zase v budoucnu mohla stát součástí armád z regionů jihovýchodní Asie, Blízkého východu či severní Afriky. V afrických zemích by se mohla uplatnit také česká firma Agados, která vyrábí polní kuchyně.

Veletrh se koná pošestnácté. Hlavní velitel ozbrojených sil, jímž je prezident Miloš Zeman, na veletrh zavítal naposledy v roce 2017.

Tagy:

Hlavní zprávy

Podivnosti kolem Zemanovy hospitalizace: Neobvyklý podpis i Babiš stepující v nemocnici
Miloš Zeman

Podivnosti kolem Zemanovy hospitalizace: Neobvyklý podpis i Babiš stepující v nemocnici

V posledních dnech se ohledně hospitalizace prezidenta Miloše Zemana odehrávají podivné věci. Lidé spekulují o tom, jestli je podpis prezidenta pod rozhodnutím o svolání schůze Sněmovny pravý nebo proč hlava státu ležící na JIP dostává k obědu klobásu. Neobvyklé bylo i setrvání premiéra Andreje Babiše (ANO) v Ústřední vojenské nemocnici poté, co byl naočkován třetí dávkou vakcíny proti covidu.

Vlakem na letiště v roce 2029? Stavět se má za rok. Otázkou je, co bude po volbách

Nedostatečné propojení Letiště Václava Havla a centra Prahy dlouhodobě trápí nejen obyvatele hlavního města. V posledních letech se začalo na modernizaci železniční tratě směrem na letiště pracovat a další úseky se začnou stavět v příštích letech. Celá rychlodráha z Masarykova nádraží do Kladna s odbočkou na letiště by měla být hotova v roce 2029. Otázkou zůstává, nakolik šlo jen o předvolební sliby. Stavbu totiž bude provázet řada problémů.

Za tragický omyl odškodné. USA nabízí příbuzným deseti obětí po útoku dronem pomoc

Americká vláda nabídla odškodné příbuzným deseti civilistů, kteří v srpnu zemřeli při útoku americké armády v Kábulu. Jednalo se o muže, který dlouho pracoval pro americkou humanitární organizaci, a devět členů jeho rodiny, včetně sedmi dětí. Pentagon též informoval, že pomáhá přeživším členům rodiny přesídlit do USA. Informoval o tom zpravodajský web BBC.

Sledujte nedělní Partii: Kdy vznikne nová vláda? Dorazí Havlíček, Vondra i Fiala z SPD

Kdy budeme mít novou vládu? Nejen to bude téma nedělní Partie. Hosty budou Karel Havlíček z Hnutí ANO, Alexandr Vondra z ODS, Radim Fiala z SPD a Martin Jiránek z Pirátské strany, jeden z kandidátů na obsazení funkce ministra průmyslu a obchodu. Jakou roli sehraje zdraví prezidenta republiky? Ve druhé části diskuse se zeptáme současného a bývalého předsedy Senátu Miloše Vystrčila a Milana Štěcha. Sledujte od 11 hodin na CNN Prima NEWS.

Hokejová Plzeň uzavřela s fanoušky unikátní sázku. Chce je přilákat zpět na stadion

Hokejové týmy pořádně odskákaly nejtužší koronavirové časy – povolená návštěva v krytých halách byla žádná nebo minimální. A příjmy ze vstupného logicky zrovna tak. Proto v extraligových organizacích zavládla euforie, když se před sezonou 2021–2022 dozvěděly, že tribuny se mohou kompletně zaplnit. Jenže čtvrtina soutěže je prakticky pryč a žádný hlad po vstupenkách nenastal. Jedním z klubů, který nad nezájmem fanoušků kroutí hlavou, je Škoda Plzeň.

Harry Potter od skutečného Harryho Pottera. Vzácný první díl série prodal za statisíce

Knižní série z pera spisovatelky J. K. Rowlingové pobláznila celý svět. První vydání pilotního díla o životě mladého čaroděje s názvem Harry Potter a Kámen mudrců v pevné vazbě je velmi vzácné. Původní náklad tvořil jen 500 výtisků. Právě jeden z nich se ve Velké Británii vydražil za více než tři čtvrtě milionu korun. Nový majitel obdržel opravdový unikát, knihu vlastnil skutečný Harry Potter.

Nečekaný následek Hry na oliheň: Dramaticky roste zájem naučit se korejsky

Nejsledovanější seriál streamovací služby Netflix má nejen pozitivní dopad na kasu svých tvůrců, ale dostává do povědomí diváků vše, co souvisí se zemí, kde se děj série odehrává. Výjimkou není ani jazyk, kterým protagonisté hovoří. Hra na oliheň je totiž k dispozici v původním korejském znění s titulky. A diváci v USA a Velké Británii to náležitě oceňují.

Kůrovce v Čechách likviduje i chladné počasí. Lesníci chystají obnovu zničených cest

Kůrovcová kalamita, která v českých lesích naplno vypukla v roce 2018, je za svým vrcholem a ustupuje. Na Moravě již odezněla a pod kontrolu ji lesníci dostávají i na Vysočině. K útlumu kůrovcové kalamity, která je největší v historii Česka, kromě intenzivních těžeb napadeného dřeva a dalších obranných opatření přispělo i letošní velmi chladné a deštivé jaro.

Rekordní nárůst od května. Za pátek v Česku přibylo téměř 1800 případů covidu

V pátek v Česku přibylo dalších 1 781 potvrzených případů koronaviru – nejvíce za jeden den od začátku května a o 764 více než před týdnem. V nemocnicích bylo s covidem 459 lidí, což je oproti předchozímu dni sice o něco méně, ale oproti minulému týdnu to znamená nárůst o 121 hospitalizovaných. Zrychlování epidemie ukazuje i reprodukční číslo, uvádějící, kolik dalších lidí nakazí jeden pozitivně testovaný, stouplo z 1,33 na 1,45.

reklama

Domácí zpravodajství

Pražský magistrát šetří provozní výdaje. Propouští sedm procent svých zaměstnanců

Pražský magistrát bude mít od 1. listopadu méně zaměstnanců. V letošním roce jde o snížení o sedm procent, konkrétně o zhruba 88 takzvaných systematizovaných míst na přibližně 2 248. Na odstupném zaplatí město asi 12,5 milionu korun. Vyplývá to z dokumentu, který v pondělí projednají městští radní. Úřad lidem již v uplynulých měsících rozdával výpovědi. Další propouštění přijde v příštím roce.

Preventivní testy na covid od prosince nebude hradit stát. Mění se i podmínky karantény

Aktualizováno

Preventivní testy na COVID-19 by se mohly přestat hradit z veřejného zdravotního pojištění od 1. prosince, bude to navrhovat ministerstvo zdravotnictví, řekla v pátek novinářům hlavní hygienička Pavla Svrčinová. Testy zůstanou zdarma pro děti do 12 let. Podle ministra Adama Vojtěcha (za ANO) budou i další výjimky, například pro lidi, kteří už mají první dávku očkování. Ministerstvo rovněž navrhne, aby karanténu pro lidi po kontaktu s nakaženým koronavirem bylo možné po sedmi dnech ukončit negativním testem.

Jsi můj štít a meč. Ovčáček se pustil do Senátu i koalic, Zemana spojuje s Churchillem

Aktualizováno

Prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček se na Twitteru ohradil proti kritice, která se na Hrad snesla kvůli návštěvě šéfa Sněmovny Radka Vondráčka (ANO) u Miloše Zemana. Podle něj je v „médiích a mezi politiky takový řev“ kvůli tomu, že se začala hroutit „pracně budovaná lež o nemohoucím panu prezidentovi“. Ovčáček zpochybnil i slova šéfa Senátu Miloše Vystrčila (ODS) o tom, že případná aktivace článku 66 Ústavy by byla k ochraně prezidenta jakožto instituce i osoby.

reklama