
Seznamku mají už i psi: Aplikace vytipuje vhodný protějšek. Autorka popsala, jak ji používat
Nejméně 12 mrtvých a čtyři desítky zraněných si vyžádaly noční útoky Ruska, které na Kyjev a několik ukrajinských oblastí vyslalo podle ukrajinských ozbrojených sil celkem 69 balistických raket a 298 bezpilotních letounů. Nejméně tři z obětí byly děti, informovaly dopoledne tiskové agentury. Ukrajinské letectvo podle agentury Reuters oznámilo sestřel 45 raket a 266 dronů.
Ukrajinská 414. brigáda eliminovala další část ruské pěchoty v Doněcké oblasti. K likvidaci použila sebevražedné drony, proti nimž okupanti bez podpory těžké techniky neměli sebemenší šanci. Kamery bezpilotních letounů v některých případech zachytily tváře vyděšených vojáků krátce před výbuchem. Bližší okolnosti zveřejněných záběrů je v průběhu ruské agrese složité nezávisle ověřit.
Ukrajinská 3. útočná brigáda provedla sérii úderů na ruskou těžkou techniku ve východní části Charkovské oblasti. K demolici několika obrněnců použila sebevražedné bezpilotní letouny. Bližší okolnosti zveřejněných záběrů – plných mohutných explozí – je v průběhu ruské agrese složité nezávisle ověřit.
Rusové využívají speciální obleky, které mají skrýt jejich tepelnou stopu, aby lépe čelili náletům ukrajinských dronů. Jak se však ukázalo, tato technologie není bezchybná a někteří vojáci ji vůbec neumí používat. Místo toho, aby byli méně vidět, se naopak stávají snadnějším terčem. Informuje o tom web The Telegraph.
Ukrajinské hlavní město Kyjev se v noci na sobotu stalo terčem útoků Ruska, které vyslalo na Ukrajinu přes dvě stovky bezpilotních letounů a 14 balistických raket. Uvedlo to na svém telegramovém účtu ukrajinské letectvo, podle něhož byla hlavním cílem vzdušných útoků právě metropole. Zranění podle místních úřadů utrpělo v Kyjevě nejméně 14 osob, napsala agentura Reuters.
Ukrajinský velvyslanec ve Spojeném království a bývalý vrchní velitel ozbrojených sil (AFU) Valerij Zalužnyj varoval před falešnými nadějemi na návrat k hranicím Ukrajiny z roku 1991, píše deník The Kyiv Post. Upozornil také na to, že Rusko má pořád dost prostředků na pokračování války.
Dronové záběry a rádiové odposlechy, které získala CNN, ukazují, že ruští vojáci měli – zřejmě loni v listopadu – popravit ukrajinské zajatce. Odborníci nevylučují, že za takovými rozkazy může stát nejvyšší ruské vedení včetně prezidenta Vladimira Putina. Podobných případů navíc podle ukrajinské generální prokuratury přibývá.
Ukrajinci přišli o jednu ze svých nejcennějších zbraní. Ruská elitní jednotka Rubikon totiž pomocí téměř neodhalitelného dronu zničila systém HIMARS, který Ukrajině dodávají Spojené státy. Informuje o tom deník The Telegraph.
Vojenští policisté pravděpodobně získají širší oprávnění, například budou moci využívat drony a zároveň zamezovat jejich provozu. K jejich pravomocím přibude zadržení řidičského průkazu nebo vstup na pozemek, pokud by to bylo nezbytné pro ochranu života nebo zdraví lidí. Též bude dohlížet na dodržování zákazu fotografování označených vojenských objektů. Uvádí to vládní novela, kterou ve středu schválil Senát hlasy 66 ze 70 přítomných členů. Proti byli dva senátoři. Předlohu, jež navíc zpřísňuje postihy za neoprávněné používání vojenského stejnokroje, dostane k podpisu prezident.
Zabitý voják za šest bodů, zničený tank za 40. To není popis videohry, ale reálná situace na ukrajinské frontě. Jednotky operátorů dronů mezi sebou sbíráním bodů nejen soutěží, ale zároveň si za ně mohou nakupovat skutečné vybavení. Ukrajinská vláda si od systému slibuje lepší zásobování schopnějších vojáků. Podle odborníků to ale není nejlepší řešení.
Kapybara Fifinka, která se ztratila ze zooparku v České Skalici, se našla. Odchycena byla v neděli v areálu parku, zaměstnanci ji nalákali na odměnu, oznámili chovatelé na Facebooku. Pátračům se ztracené zvíře podařilo lokalizovat již dříve, odchytit ho však nedokázali. Jak se ze zamčeného areálu zooparku vytratila, nadále zůstává záhadou.
Ruská invaze na Ukrajinu nutí místní obyvatele bojovat o přežití kvůli pravidelnému ostřelování i postupu sil Kremlu. Ukrajinské děti se učí ve školách činnosti, které jinde ve světě nepotřebují – první pomoc, jak přežít v divočině, ale třeba i střílet z automatických zbraní či jak ovládat drony.