reklama

Odpůrci očkování se žlutou hvězdou zlehčují holocaust, varuje Pavlát

Někteří z lidí, kteří v pátek protestovali proti vládním opatřením a vakcinaci, na sobě při demonstraci měli připnutý odznak žluté hvězdy připomínající tu židovskou. V Davidově šesticípé hvězdě pak měli napsáno „neočkovaný“. Nevhodně zvolená symbolika zvedla na sociálních sítích vlnu kritiky, výjimkou nebyli ani politici. Podle ředitele Židovského muzea Leo Pavláta se navíc tímto chováním trivializuje holocaust jako historický fakt.

reklama

„Srovnávat, byť nepřímo genocidní perzekuci Židů s restriktivním opatřením je fakticky zcela nesmyslné. Také to trivializuje holocaust jako historický fakt,“ podotkl ředitel Židovského muzea v Praze Leo Pavlát ve vysílání CNN Prim NEWS.

Podobně reagovali i politici. „Nechápu, co se honí hlavou člověka, který si na demonstraci připne Davidovu hvězdu,“ napsala na twitterový účet Markéta Pekarová Adamová, předsedkyně TOP 09. Protestujícím doporučila, aby se povinně podívali do koncentračního tábora Auschwitz-Birkenau v Osvětimi.

Ostrými výrazy pak nešetřil starosta pražské městské části Řeporyje a výrazná postava ODS Pavel Novotný. „Bože, to jsou debilové... Je fuk, proč nebo co ‚ušlechtilého‘ je vede k domněnce, že je to namístě,“ uvedl.

Zastupitelka Prahy Lenka Mottlová (ODS) například na Facebooku napsala: „Vydržím hodně, ale tohle už je za hranicí všeho.“

Vydržím hodně, ale tohle je za hranicí všeho. Paralela s židovskou hvězdou 🤐😖. Miliony obětí, jeden z nejzrůdnějších...

Posted by Lenka Mottlova on Friday, January 8, 2021

Holocaust je srovnatelný s očkováním?

„Smutně proslulý symbol holocaustu, který od září 1941 museli nosit všichni čeští Židé, včetně dětí od šesti let. (…) Marně přemýšlím nad myšlenkovými pochody těch, kteří si včera jako občané svobodné země dokázali tuto hvězdu s nápisem „neočkovaný“ připnout na kabát a beze studu vyjít do ulic. Cítí se tito lidé pronásledováni a utlačováni podobně jako Židé? Opravdu je vakcína proti nemoci srovnatelná s holocaustem?“ napsal na Facebook senátor a diplomat Pavel Fischer.

V Praze včera protestovali lidé proti očkování. Mnozí z nich měli na kabátě šesticípou Davidovu hvězdu. Smutně proslulý...

Posted by Pavel Fischer on Saturday, January 9, 2021

„Popírače koronaviru a podporovatele Trumpa nenapadlo na demonstraci nic ‚chytřejšího‘, než se přirovnat k Židům za doby nacismu,“ uvedl senátor Jiří Drahoš na svém facebookovém profilu.

Popírače koronaviru a podporovatele Trumpa nenapadlo na demonstraci nic “chytřejšího”, než se přirovnat k Židům za doby...

Posted by Jiří Drahoš on Saturday, January 9, 2021

Kritiky se demonstrující dočkali i od předsedy hnutí STAN Víta Rakušana. „Každá doba či éra má nějaký svůj symbol, který když vidíte, na první pohled si jej s něčím spojíte. Donald Trump měl svou čepici. Margaret Thatcherová svůj účes. Sametová revoluce má ‚véčko‘ Václava Havla. Použití symbolu obnáší aspoň základní představu toho, co ten symbol vlastně znamená. Lidé, kteří si plácli žlutou šesticípou hvězdu s nápisem ‚netestován‘ na oblečení a šli protestovat proti opatřením, testování a očkování, tímhle gestem znehodnotili úplně všechno, co snad chtěli říct. Všimli jsme si jich, to ano. Ale porovnání s největší hrůzou lidských dějin je chucpe,“ napsal Rakušan na Facebooku.

Každá doba či éra má nějaký svůj symbol, který když vidíte, na první pohled si jej s něčím spojíte. Donald Trump měl...

Posted by Vít Rakušan on Saturday, January 9, 2021

Za nevkusnost a urážku označil symbol žluté hvězdy s nápisem „NEOČKOVANÝ“ předseda ODS Petr Fiala.

Účastníci protestovali zejména vůči vládním opatřením proti koronaviru a očkování, ale chtěli prý také vyjádřit podporu končícímu americkému prezidentovi Donaldu Trumpovi, uctít památku bývalého šéfa slovenské policie Milana Lučanského a vyzvat českou i slovenskou vládu k demisi.

Tagy:
Židé Markéta Pekarová Adamová Pavel Novotný Davidova hvězda odpůrci očkování

Hlavní zprávy

Vlakem na letiště v roce 2029? Stavět se má za rok. Otázkou je, co bude po volbách
Doprava

Vlakem na letiště v roce 2029? Stavět se má za rok. Otázkou je, co bude po volbách

Nedostatečné propojení Letiště Václava Havla a centra Prahy dlouhodobě trápí nejen obyvatele hlavního města. V posledních letech se začalo na modernizaci železniční tratě směrem na letiště pracovat a další úseky se začnou stavět v příštích letech. Celá rychlodráha z Masarykova nádraží do Kladna s odbočkou na letiště by měla být hotova v roce 2029. Otázkou zůstává, nakolik šlo jen o předvolební sliby. Stavbu totiž bude provázet řada problémů.

Nemocný prezident Masaryk se nedokázal podepsat, při přísaze zapomněl slib
Historie

Nemocný prezident Masaryk se nedokázal podepsat, při přísaze zapomněl slib

Už je to holt taková domácí tradice, skutečný zdravotní stav československých i českých prezidentů se většinou před veřejností tajil a stále tají. „Prezidenta Masaryka už při volbě z 24. května 1934 notně opouštěly síly. Ale málokdo věděl, že ho měsíc před prezidentskou volbou postihla mozková příhoda,“ připomíná Marie Ryantová z Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích.

Hokejová Plzeň uzavřela s fanoušky unikátní sázku. Chce je přilákat zpět na stadion

Hokejové týmy pořádně odskákaly nejtužší koronavirové časy – povolená návštěva v krytých halách byla žádná nebo minimální. A příjmy ze vstupného logicky zrovna tak. Proto v extraligových organizacích zavládla euforie, když se před sezonou 2021–2022 dozvěděly, že tribuny se mohou kompletně zaplnit. Jenže čtvrtina soutěže je prakticky pryč a žádný hlad po vstupenkách nenastal. Jedním z klubů, který nad nezájmem fanoušků kroutí hlavou, je Škoda Plzeň.

Sledujte nedělní Partii: Kdy vznikne nová vláda? Dorazí Havlíček, Vondra i Fiala z SPD

Kdy budeme mít novou vládu? Nejen to bude téma nedělní Partie. Hosty budou Karel Havlíček z Hnutí ANO, Alexandr Vondra z ODS, Radim Fiala z SPD a Martin Jiránek z Pirátské strany, jeden z kandidátů na obsazení funkce ministra průmyslu a obchodu. Jakou roli sehraje zdraví prezidenta republiky? Ve druhé části diskuse se zeptáme současného a bývalého předsedy Senátu Miloše Vystrčila a Milana Štěcha. Sledujte od 11 hodin na CNN Prima NEWS.

Harry Potter od skutečného Harryho Pottera. Vzácný první díl série prodal za statisíce

Knižní série z pera spisovatelky J. K. Rowlingové pobláznila celý svět. První vydání pilotního díla o životě mladého čaroděje s názvem Harry Potter a Kámen mudrců v pevné vazbě je velmi vzácné. Původní náklad tvořil jen 500 výtisků. Právě jeden z nich se ve Velké Británii vydražil za více než tři čtvrtě milionu korun. Nový majitel obdržel opravdový unikát, knihu vlastnil skutečný Harry Potter.

Nečekaný následek Hry na oliheň: Dramaticky roste zájem naučit se korejsky

Nejsledovanější seriál streamovací služby Netflix má nejen pozitivní dopad na kasu svých tvůrců, ale dostává do povědomí diváků vše, co souvisí se zemí, kde se děj série odehrává. Výjimkou není ani jazyk, kterým protagonisté hovoří. Hra na oliheň je totiž k dispozici v původním korejském znění s titulky. A diváci v USA a Velké Británii to náležitě oceňují.

Kůrovce v Čechách likviduje i chladné počasí. Lesníci chystají obnovu zničených cest

Kůrovcová kalamita, která v českých lesích naplno vypukla v roce 2018, je za svým vrcholem a ustupuje. Na Moravě již odezněla a pod kontrolu ji lesníci dostávají i na Vysočině. K útlumu kůrovcové kalamity, která je největší v historii Česka, kromě intenzivních těžeb napadeného dřeva a dalších obranných opatření přispělo i letošní velmi chladné a deštivé jaro.

Rekordní nárůst od května. Za pátek v Česku přibylo téměř 1800 případů covidu

V pátek v Česku přibylo dalších 1 781 potvrzených případů koronaviru – nejvíce za jeden den od začátku května a o 764 více než před týdnem. V nemocnicích bylo s covidem 459 lidí, což je oproti předchozímu dni sice o něco méně, ale oproti minulému týdnu to znamená nárůst o 121 hospitalizovaných. Zrychlování epidemie ukazuje i reprodukční číslo, uvádějící, kolik dalších lidí nakazí jeden pozitivně testovaný, stouplo z 1,33 na 1,45.

Pražský magistrát šetří provozní výdaje. Propouští sedm procent svých zaměstnanců

Pražský magistrát bude mít od 1. listopadu méně zaměstnanců. V letošním roce jde o snížení o sedm procent, konkrétně o zhruba 88 takzvaných systematizovaných míst na přibližně 2 248. Na odstupném zaplatí město asi 12,5 milionu korun. Vyplývá to z dokumentu, který v pondělí projednají městští radní. Úřad lidem již v uplynulých měsících rozdával výpovědi. Další propouštění přijde v příštím roce.

reklama

Domácí zpravodajství

Preventivní testy na covid od prosince nebude hradit stát. Mění se i podmínky karantény

Aktualizováno

Preventivní testy na COVID-19 by se mohly přestat hradit z veřejného zdravotního pojištění od 1. prosince, bude to navrhovat ministerstvo zdravotnictví, řekla v pátek novinářům hlavní hygienička Pavla Svrčinová. Testy zůstanou zdarma pro děti do 12 let. Podle ministra Adama Vojtěcha (za ANO) budou i další výjimky, například pro lidi, kteří už mají první dávku očkování. Ministerstvo rovněž navrhne, aby karanténu pro lidi po kontaktu s nakaženým koronavirem bylo možné po sedmi dnech ukončit negativním testem.

Jsi můj štít a meč. Ovčáček se pustil do Senátu i koalic, Zemana spojuje s Churchillem

Aktualizováno

Prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček se na Twitteru ohradil proti kritice, která se na Hrad snesla kvůli návštěvě šéfa Sněmovny Radka Vondráčka (ANO) u Miloše Zemana. Podle něj je v „médiích a mezi politiky takový řev“ kvůli tomu, že se začala hroutit „pracně budovaná lež o nemohoucím panu prezidentovi“. Ovčáček zpochybnil i slova šéfa Senátu Miloše Vystrčila (ODS) o tom, že případná aktivace článku 66 Ústavy by byla k ochraně prezidenta jakožto instituce i osoby.

reklama