reklama

Odpůrci očkování se žlutou hvězdou zlehčují holocaust, varuje Pavlát

Někteří z lidí, kteří v pátek protestovali proti vládním opatřením a vakcinaci, na sobě při demonstraci měli připnutý odznak žluté hvězdy připomínající tu židovskou. V Davidově šesticípé hvězdě pak měli napsáno „neočkovaný“. Nevhodně zvolená symbolika zvedla na sociálních sítích vlnu kritiky, výjimkou nebyli ani politici. Podle ředitele Židovského muzea Leo Pavláta se navíc tímto chováním trivializuje holocaust jako historický fakt.

reklama

„Srovnávat, byť nepřímo genocidní perzekuci Židů s restriktivním opatřením je fakticky zcela nesmyslné. Také to trivializuje holocaust jako historický fakt,“ podotkl ředitel Židovského muzea v Praze Leo Pavlát ve vysílání CNN Prim NEWS.

Podobně reagovali i politici. „Nechápu, co se honí hlavou člověka, který si na demonstraci připne Davidovu hvězdu,“ napsala na twitterový účet Markéta Pekarová Adamová, předsedkyně TOP 09. Protestujícím doporučila, aby se povinně podívali do koncentračního tábora Auschwitz-Birkenau v Osvětimi.

Ostrými výrazy pak nešetřil starosta pražské městské části Řeporyje a výrazná postava ODS Pavel Novotný. „Bože, to jsou debilové... Je fuk, proč nebo co ‚ušlechtilého‘ je vede k domněnce, že je to namístě,“ uvedl.

Zastupitelka Prahy Lenka Mottlová (ODS) například na Facebooku napsala: „Vydržím hodně, ale tohle už je za hranicí všeho.“

Vydržím hodně, ale tohle je za hranicí všeho. Paralela s židovskou hvězdou 🤐😖. Miliony obětí, jeden z nejzrůdnějších...

Posted by Lenka Mottlova on Friday, January 8, 2021

Holocaust je srovnatelný s očkováním?

„Smutně proslulý symbol holocaustu, který od září 1941 museli nosit všichni čeští Židé, včetně dětí od šesti let. (…) Marně přemýšlím nad myšlenkovými pochody těch, kteří si včera jako občané svobodné země dokázali tuto hvězdu s nápisem „neočkovaný“ připnout na kabát a beze studu vyjít do ulic. Cítí se tito lidé pronásledováni a utlačováni podobně jako Židé? Opravdu je vakcína proti nemoci srovnatelná s holocaustem?“ napsal na Facebook senátor a diplomat Pavel Fischer.

V Praze včera protestovali lidé proti očkování. Mnozí z nich měli na kabátě šesticípou Davidovu hvězdu. Smutně proslulý...

Posted by Pavel Fischer on Saturday, January 9, 2021

„Popírače koronaviru a podporovatele Trumpa nenapadlo na demonstraci nic ‚chytřejšího‘, než se přirovnat k Židům za doby nacismu,“ uvedl senátor Jiří Drahoš na svém facebookovém profilu.

Popírače koronaviru a podporovatele Trumpa nenapadlo na demonstraci nic “chytřejšího”, než se přirovnat k Židům za doby...

Posted by Jiří Drahoš on Saturday, January 9, 2021

Kritiky se demonstrující dočkali i od předsedy hnutí STAN Víta Rakušana. „Každá doba či éra má nějaký svůj symbol, který když vidíte, na první pohled si jej s něčím spojíte. Donald Trump měl svou čepici. Margaret Thatcherová svůj účes. Sametová revoluce má ‚véčko‘ Václava Havla. Použití symbolu obnáší aspoň základní představu toho, co ten symbol vlastně znamená. Lidé, kteří si plácli žlutou šesticípou hvězdu s nápisem ‚netestován‘ na oblečení a šli protestovat proti opatřením, testování a očkování, tímhle gestem znehodnotili úplně všechno, co snad chtěli říct. Všimli jsme si jich, to ano. Ale porovnání s největší hrůzou lidských dějin je chucpe,“ napsal Rakušan na Facebooku.

Každá doba či éra má nějaký svůj symbol, který když vidíte, na první pohled si jej s něčím spojíte. Donald Trump měl...

Posted by Vít Rakušan on Saturday, January 9, 2021

Za nevkusnost a urážku označil symbol žluté hvězdy s nápisem „NEOČKOVANÝ“ předseda ODS Petr Fiala.

Účastníci protestovali zejména vůči vládním opatřením proti koronaviru a očkování, ale chtěli prý také vyjádřit podporu končícímu americkému prezidentovi Donaldu Trumpovi, uctít památku bývalého šéfa slovenské policie Milana Lučanského a vyzvat českou i slovenskou vládu k demisi.

K tématu

Tagy: Židé Markéta Pekarová Adamová Pavel Novotný Davidova hvězda odpůrci očkování

Další hlavní zprávy

Koronavirus

Praktičtí lékaři budou očkovat bez ohledu na rezervace. Každý 10 pacientů denně

Praktičtí lékaři budou očkovat bez ohledu na rezervace. Každý 10 pacientů denně

S příchodem vakcíny od společnosti AstraZeneca, kterou budou moci využívat také praktičtí lékaři, by se mohlo očkování českého obyvatelstva značně urychlit. Očkovací strategie totiž počítá s tím, že by proočkovali až deset pacientů denně, tedy přibližně 50 tisíc dohromady. Zapojení praktických lékařů, kteří si budou sami obvolávat své pacienty, však nebrání tomu, aby se lidé přihlašovali do centrálního rezervačního systému, jelikož si svoji rezervaci budou moci kdykoliv zrušit.

Sněmovna

ŽIVĚ: Sněmovna debatuje o očkování. Poslanci na to mají jen tři hodiny

ŽIVĚ: Sněmovna debatuje o očkování. Poslanci na to mají jen tři hodiny

Vláda premiéra Andreje Babiše (ANO) selhává, systém očkování nefunguje, zlobí se opozice. Na úterní jednání Sněmovny chce zařadit mimořádný bod, ve kterém má kabinet vysvětlit, jak bude probíhat distribuce vakcín a kdy budou naočkovány rizikové skupiny. Vládní hnutí ANO s tím souhlasí, debata má ale trvat maximálně tři hodiny.

Komentář: Loprais a spol. by zasloužili sexistické prasátečko. Kamenování ale ne
Jízdní řád očkování aneb Kdy se dostane řada právě na vás
ČSSD chce pro důchodce další rouškovné. Jen nakupují hlasy, kritizuje Kalousek
reklama
reklama
Piráti jako hlavní Babišův rival. Hádky, osočování a výpady jsou stále častější

Politika

Domácí zpravodajství

Ani do konce února nenaočkujeme všechny rizikové. Nemáme čím, říká hejtmanka Pecková
Britská mutace koronaviru je v Česku. Jaké představuje nebezpečí?
Další články
reklama
reklama