reklama

Odpůrci očkování se žlutou hvězdou zlehčují holocaust, varuje Pavlát

Někteří z lidí, kteří v pátek protestovali proti vládním opatřením a vakcinaci, na sobě při demonstraci měli připnutý odznak žluté hvězdy připomínající tu židovskou. V Davidově šesticípé hvězdě pak měli napsáno „neočkovaný“. Nevhodně zvolená symbolika zvedla na sociálních sítích vlnu kritiky, výjimkou nebyli ani politici. Podle ředitele Židovského muzea Leo Pavláta se navíc tímto chováním trivializuje holocaust jako historický fakt.

reklama

„Srovnávat, byť nepřímo genocidní perzekuci Židů s restriktivním opatřením je fakticky zcela nesmyslné. Také to trivializuje holocaust jako historický fakt,“ podotkl ředitel Židovského muzea v Praze Leo Pavlát ve vysílání CNN Prim NEWS.

Podobně reagovali i politici. „Nechápu, co se honí hlavou člověka, který si na demonstraci připne Davidovu hvězdu,“ napsala na twitterový účet Markéta Pekarová Adamová, předsedkyně TOP 09. Protestujícím doporučila, aby se povinně podívali do koncentračního tábora Auschwitz-Birkenau v Osvětimi.

Ostrými výrazy pak nešetřil starosta pražské městské části Řeporyje a výrazná postava ODS Pavel Novotný. „Bože, to jsou debilové... Je fuk, proč nebo co ‚ušlechtilého‘ je vede k domněnce, že je to namístě,“ uvedl.

Zastupitelka Prahy Lenka Mottlová (ODS) například na Facebooku napsala: „Vydržím hodně, ale tohle už je za hranicí všeho.“

Vydržím hodně, ale tohle je za hranicí všeho. Paralela s židovskou hvězdou 🤐😖. Miliony obětí, jeden z nejzrůdnějších...

Posted by Lenka Mottlova on Friday, January 8, 2021

Holocaust je srovnatelný s očkováním?

„Smutně proslulý symbol holocaustu, který od září 1941 museli nosit všichni čeští Židé, včetně dětí od šesti let. (…) Marně přemýšlím nad myšlenkovými pochody těch, kteří si včera jako občané svobodné země dokázali tuto hvězdu s nápisem „neočkovaný“ připnout na kabát a beze studu vyjít do ulic. Cítí se tito lidé pronásledováni a utlačováni podobně jako Židé? Opravdu je vakcína proti nemoci srovnatelná s holocaustem?“ napsal na Facebook senátor a diplomat Pavel Fischer.

V Praze včera protestovali lidé proti očkování. Mnozí z nich měli na kabátě šesticípou Davidovu hvězdu. Smutně proslulý...

Posted by Pavel Fischer on Saturday, January 9, 2021

„Popírače koronaviru a podporovatele Trumpa nenapadlo na demonstraci nic ‚chytřejšího‘, než se přirovnat k Židům za doby nacismu,“ uvedl senátor Jiří Drahoš na svém facebookovém profilu.

Popírače koronaviru a podporovatele Trumpa nenapadlo na demonstraci nic “chytřejšího”, než se přirovnat k Židům za doby...

Posted by Jiří Drahoš on Saturday, January 9, 2021

Kritiky se demonstrující dočkali i od předsedy hnutí STAN Víta Rakušana. „Každá doba či éra má nějaký svůj symbol, který když vidíte, na první pohled si jej s něčím spojíte. Donald Trump měl svou čepici. Margaret Thatcherová svůj účes. Sametová revoluce má ‚véčko‘ Václava Havla. Použití symbolu obnáší aspoň základní představu toho, co ten symbol vlastně znamená. Lidé, kteří si plácli žlutou šesticípou hvězdu s nápisem ‚netestován‘ na oblečení a šli protestovat proti opatřením, testování a očkování, tímhle gestem znehodnotili úplně všechno, co snad chtěli říct. Všimli jsme si jich, to ano. Ale porovnání s největší hrůzou lidských dějin je chucpe,“ napsal Rakušan na Facebooku.

Každá doba či éra má nějaký svůj symbol, který když vidíte, na první pohled si jej s něčím spojíte. Donald Trump měl...

Posted by Vít Rakušan on Saturday, January 9, 2021

Za nevkusnost a urážku označil symbol žluté hvězdy s nápisem „NEOČKOVANÝ“ předseda ODS Petr Fiala.

Účastníci protestovali zejména vůči vládním opatřením proti koronaviru a očkování, ale chtěli prý také vyjádřit podporu končícímu americkému prezidentovi Donaldu Trumpovi, uctít památku bývalého šéfa slovenské policie Milana Lučanského a vyzvat českou i slovenskou vládu k demisi.

K tématu

Tagy: Židé Markéta Pekarová Adamová Pavel Novotný Davidova hvězda odpůrci očkování

Další hlavní zprávy

Domácí

PŘEHLEDNĚ: Nouzový stav končí, jaká opatření vlastně platí a co se otevírá?

PŘEHLEDNĚ: Nouzový stav končí, jaká opatření vlastně platí a co se otevírá?

Od pondělí v celém Česku přestává platit nouzový stav a země se bude řídit pandemickým zákonem. Podle něj zůstane zatím téměř vše uzavřené, výjimky vláda schválila pouze pro školy, obchody s dětským zbožím, papírnictví, autoškoly atd. Naopak v platnosti zřejmě zůstane omezení shromažďování, lidé se tak nadále budou smět scházet pouze ve dvou. Připravili jsme pro vás přehled opatření, která od pondělí ještě platí.

Donald Trump

Jednu trumpcínu, prosím. Exprezident USA navrhuje přejmenovat očkování proti covidu

Jednu trumpcínu, prosím. Exprezident USA navrhuje přejmenovat očkování proti covidu

Americký exprezident Donald Trump se po čase opět zjevil na veřejnosti a tradičně při tom létaly vzduchem „verbální šrapnely“. Při jeho projevu ke sponzorům Republikánské strany na Floridě Trump například vulgárně zkritizoval senátora Mitche McConnella a připsal si rovněž zásluhy za vývoj koronavirového očkování. Vakcína by se proto podle něj měla jmenovat spíše „trumpcína“.

Auto

Elektromobily budou stát za pár let jako běžná auta. Zlevní díky lacinějším bateriím

Elektromobily budou stát za pár let jako běžná auta. Zlevní díky lacinějším bateriím

Cena lithiových baterií klesla za poslední tři dekády o 98 procent. Jde přitom o klíčový faktor, na němž závisí další rozvoj elektromobility nebo energetické soběstačnosti běžných domácností. A zlevňování baterií má pokračovat. Podle vědců by se díky tomu mohla už za pár let vyrovnat pořizovací cena elektromobilů a jejich protějšků poháněných spalovacím motorem.

Děti bez testů a roušky jen na chodbách. Základní škola v Semilech chce jít proti nařízení
Petříček ve vládě definitivně končí. Potvrdil mi to Hamáček, uvedl ministr zahraničí
Reportáž ze sčítání: Bůh? To jsou blbosti, zní ze Sudet. Víru zachraňuje moravský venkov
Slavia porazila v derby Spartu a výrazně se přiblížila obhajobě titulu
Czernin: Rusko používá Sputnik ke kolonizaci. Zemanova úřednická vláda by jej zavedla
reklama
reklama
Potřebujete vyprázdnit sklady nekvalitních testů, vmetl Stanjura Havlíčkovi kvůli dětem

Partie

Domácí zpravodajství

Skupina pana Smejkala dává doporučení pozdě, stěžuje si Babiš. Opět upravil maturity
Rychetský postupoval protiprávně, zdůrazňuje Zeman. Volební zákon ale vetovat nebude
Další články
reklama
reklama