Okradl lidi o miliardy a zmizel v luxusu. Slavného českého tuneláře nesnášel i Sean Connery

Irský finančník českého původu Viktor Kožený je eskortován do justiční budovy v bahamském hlavním městě Nassau.

HLASY ZLOČINU, Viktor Kožený

Sice nikomu fyzicky neublížil, ale v české porevoluční společnosti napáchal svým obřím podvodem nenapravitelné škody. Viktor Kožený ekonomicky zvalchoval kapitalistickou svobodu. Největší polistopadový podvodník, který okradl Čechy o miliardy a dodnes se před trestem „schovává“ na Bahamách. V luxusní čtvrti měl za souseda třeba i Seana Conneryho, který mu nemohl přijít na jméno. Právě Viktora Koženého řeší další díl videopodcastu HLASY ZLOČINU.

Nejznámější tunelář Česka. Viktor Kožený nastartoval svým umným marketingem kuponovou privatizaci. Prostřednictvím líbivé masivní reklamní kampaně plné celebrit sliboval vyplacení desetinásobku vložené investice. „Stvořil moderní reklamu v postkomunistickém Československu. Bohužel se na ni chytilo opravdu hodně lidí,” shrnuje novinář Jakub Kvasnička.

Do rukou Koženého se svěřil přibližně každý desátý Čech. Jenže většina z nich už nikdy neviděla peníze v základní podobě, natož v „jistotě desetinásobku“. Celkově je za Koženým škoda ve výši 65 miliard korun.

ČTĚTE VÍCE: Nechoďte do Kunratického lesa, radí ženám policie. Násilníka ještě nedopadla, posiluje hlídky

Krimi videopodcast HLASY ZLOČINU se zaměřuje na největší kriminalistické kauzy v českých dějinách. Své síly při přípravě projektu spojili dlouholetý reportér a editor Krimi zpráv Václav Janata a vedoucí publicistiky CNN Prima NEWS Jakub Kvasnička, jenž zpovídal nejznámější figury českého podsvětí.

V roce 1994 odjel podvodník na „dovolenou“ na Bahamy a zůstal tam dodnes. „Ale tvrdí, že je zchudlý, před novináři jezdí rozhrkaným BMW a říká, že téměř žádným majetkem nedisponuje,” vysvětluje Kvasničkův kolega Václav Janata. „Otázkou zůstává, jestli je to pravda,” doplňuje novinář.

Charismatický podvodník Kožený na chvíli učaroval i Bahamy a jejich VIP obyvatelstvo. V devadesátkách se ještě snažil působit jako seriózní podnikatel s velkými myšlenkami, takže netrvalo dlouho a obral i mocné finančníky a další bohaté lidi, kteří měli letní sídla právě na kouzelných ostrovech.

Tehdy bydlel v luxusní čtvrti Lyford Cay. Sídlo tu měl mimo jiné herec Sean Connery, či dědicové slavného rumového impéria Bacardi. Kožený se s nimi chlubil a podával si s nimi upřímně ruce až do doby, než přišli na to, o koho jde. Všichni od něj dali hned ruce pryč. Sean Connery dokonce jednou rozzuřeně řekl americkému časopisu Fortune: „Ještě jednou na mě zkusí Kožený ten svůj ocelový stisk a uvidí.

I když byl ohledně nepodařené privatizace v Ázerbájdžánu stíhán i americkými úřady, ani těm se nepodařilo dosáhnout jeho vydání. Kožený si tedy stále užívá bahamské zlaté klece.

Co má v plánu? Chce se někdy vrátit do Česka? Kde skončily jeho peníze? Jak se mu podařilo okrást lidi a třeba i bizarně zničit legendární Českou námořní plavbu? A půjde někdy do vězení? Sledujte další díl videopodcastu HLASY ZLOČINU.

Tagy: