CNN Prima News Československo

Československo

Výpis příspěvků ke štítku „Československo“

Pavla Zítka hledá policie, nepřišel k soudu. Chtěl na Hrad a myslí si, že je Čechoslovák

Policie pátrá po osmapadesátiletém Pavlu Zítkovi, který čelí obžalobě z trestného činu šíření poplašné zprávy a měl se před několika dny dostavit k okresnímu soudu v Chomutově. To však neučinil. Policie uvedla, že není ozbrojen ani netrpí nakažlivou nemocí. V minulosti Zítko kandidoval na prezidentský post, nepředložil ale dostatečný počet podpisů, třebaže sám tvrdil, že „zázrakem získal 50 tisíc hlasů za pouhých několik dní“. Vystupoval také proti koronavirovým opatřením, označuje se za „občana Československa“ a snažil se prodávat fény se zázračnými účinky.

První slovenský prezident byl dosazen Hitlerem, první demokraticky zvolený čelil únosu syna

První slovenskou hlavu státu si vybral německý nacistický vůdce Adolf Hitler v roce 1939. Jozef Tiso (ve funkci 1939 až 1945) se ovšem dopouštěl válečných zločinů a v roce 1947 skončil na popravišti. Prvním demokraticky zvoleným slovenským prezidentem se stal Michal Kováč (1993-1998), nicméně v „divokých devadesátkách“ musel čelit mafiánským praktikám, když tajné služby zorganizovaly únos jeho syna. Prvním slovenským prezidentem, který vzešel z přímých svobodných voleb, byl Rudolf Schuster (1999-2004). První ženou v roli slovenské prezidentky se stala Zuzana Čaputová (2019-2024), mandát jí vyprší v červnu.

Od kočárů k přímým letům do exotiky. Nejstarší cestovní kancelář v Česku vydala unikátní knihu

Napadlo vás, jak se měnil cestovní ruch v naší zemi na pozadí různých historických událostí? Jakým způsobem a kam se dalo cestovat před sto lety? Cestovní kancelář Čedok vydala unikátní publikaci, která podrobně popisuje historii cestovního ruchu v naší zemi. Jejím autorem je Svatopluk Rada, který pro ikonickou značku pracoval více než třicet let. Limitovanou edici nazvanou „Historie psaná Čedokem“ slavnostně pokřtily v prostorách Strahovské knihovny v Praze hned dvě kmotry. 101letou Jaroslavu Koubkovou a Bohumilu Salačovou, spojuje s nejstarší cestovní kanceláří u nás profesní i osobní život po dlouhou řádku let.

REPORTÁŽ: Slováci domluví v Kremlu mír, věří směnárník aneb Volby v první obci za hranicí

Slováci budou v sobotu rozhodovat o hlavě státu. Kdo asi zvítězí v obci Svrčinovec, která je doslova přilepena na českou hraniční závoru, zjišťoval reportér CNN Prima NEWS. „Ficova vláda přinesla Slovensku stabilitu, Pellegriniho ale volit nebudu. Mír na Ukrajině vyjedná spíš Štefan Harabin,“ věří 58letý Jozef Kyzek, který provozuje směnárnu hned za hraničním přechodem na frekventovaném mezinárodním tahu E75 z Ostravy do Žiliny. Harabin totiž poklonkuje před Kremlem a vášnivě mluví o Ruské federaci jako o „superglobální velmoci“.

Tajemný chirurg „vykuchal“ mladé dívky z Prahy a Ostravy. Nikdy nebyl odsouzen

Dita Hrabánková a Kamila Fajtová. Dvě dívky, které se nikdy nepotkaly, od sebe bydlely stovky kilometrů. Jedna v Praze, druhá v Ostravě-Porubě. Přesto je nejspíše pojí stejný osud, stejný příběh, stejný vrah. „Tajemný“ chirurg – údajně vysoký, silný blonďák, který na začátku devadesátých let svou brutalitou děsil Československo. Další případ, který řeší videopodcast HLASY ZLOČINU.

Nejhorší den republiky: 14. březen 1939. Ztráta Slovenska, Hácha u Hitlera i předčasná okupace

Učebnice, historikové i politici považují za jeden z nejtragičtějších dnů v československých dějinách 15. březen 1939 – první den nacistické okupace. „Dovolil bych si polemizovat, protože jako jeden z nejdramatičtějších dnů našich moderních dějin vnímám už 14. březen 1939. Podobný den, který by byl nabit tolika událostmi a s tak fatálním dosahem, se zatím neopakoval,“ říká Jan B. Uhlíř, přední odborník na dějiny II. světové války a Protektorátu Čechy a Morava. A události staré 85 let v druhorepublikovém Česko-Slovensku podrobně rekapituluje pro CNN Prima NEWS.

Okradl lidi o miliardy a zmizel v luxusu. Slavného českého tuneláře nesnášel i Sean Connery

Sice nikomu fyzicky neublížil, ale v české porevoluční společnosti napáchal svým obřím podvodem nenapravitelné škody. Viktor Kožený ekonomicky zvalchoval kapitalistickou svobodu. Největší polistopadový podvodník, který okradl Čechy o miliardy a dodnes se před trestem „schovává“ na Bahamách. V luxusní čtvrti měl za souseda třeba i Seana Conneryho, který mu nemohl přijít na jméno. Právě Viktora Koženého řeší další díl videopodcastu HLASY ZLOČINU.

KOMENTÁŘ: Trampování s kamarády a náramky přátelství aneb Diplomacie podle Petra Fialy

S nejlepšími kamarády Pepou, Mírou a Vaškem máte vyrazit na výlet. Do batohu zabalíte kabanos, lahev Sklepmistra, trampský zpěvník a pečlivě naladíte kytaru. Celou dobu se těšíte na ten krásný okamžik, až si s přáteli sednete k ohni, chytnete se kolem ramen a všichni unisono zanotujete píseň „Když jsem byl mlád, bývala Ascalona nejhezčí osadou, jakou jsem znal“. Protože svornost je přece tak krásná věc. Je. Ale zahraniční politika se podle ní dělat nedá...

Zprávu o smrti Stalina někdo vyryl na ešus. Putin je další zlo, říká 91letý vězeň komunismu

V lágrech na Jáchymovsku musel v padesátých letech těžit uran pro Sovětský svaz. A teď Rusko hrozí Evropě jaderným úderem. „Od časů Stalina se mnoho nezměnilo, protože komunismus neumřel, ta mrtvola pořád žije,“ říká 91letý Leo Žídek. Muž odsouzený v roce 1953 za velezradu na osm let, přitom pouze plánoval útěk přes železnou oponu. Náhlé úmrtí sovětského diktátora J. V. Stalina (5. března 1953) prožil ve vazební věznici. „S jeho koncem přišla naděje, že komunismus přece padne,“ vzpomíná. Nepadl.

Unikla holokaustu, teď viní Izrael z utrpení v Gaze. Nepoučili jsme se, běduje „Wintonova dcera“

Lidstvo se po druhé světové válce nepoučilo, uvedla v rozhovoru pro stanici CNN Vera Schaufeldová. Třiadevadesátiletá Židovka je jedním z „Wintonových dětí“, z Protektorátu Čechy a Morava unikla před holokaustem jako mladá dívka do Velké Británie. Útok Hamásu na Izrael ze 7. října byl podle ní hrozný, reakce židovského státu je však podle ní příliš silná. Z utrpení v Gaze viní premiéra Benjamina Netanjahua a jeho vládu.

Zemřel veterán druhé světové války Hrozný. Bojoval u Leningradu, po válce ho Sověti zatkli

Ve věku 100 let zemřel 6. ledna veterán druhé světové války Vladimír Hrozný, svá poslední léta prožil v Brně. O úmrtí informoval vedoucí Spolku vojenské historie Renata Dan Urbánek. Poslední rozloučení se bude konat v sobotu od 13:00 v obřadní síni Nostalgie v Modřicích u Brna. Podle odboru pro válečné veterány ministerstva obrany v současné době žije 82 veteránů z druhé světové války, uvedl mluvčí ministerstva Karel Čapek.