
Paříž bude bojovat o Dukovany. Náš návrh je dobrý pro Česko i Evropu, říká velvyslanec Francie
V neděli náhle zemřel bývalý slovenský reprezentant a hráč stolního tenisu Roland Vími. Bylo mu pouhých 55 let. Informoval o tom Slovenský olympijský tým na svých webových stránkách.
„Moje žena je v tuto chvíli v krytu, na Kyjev padají drony a rakety. Ve středu Evropy je ale pořád hodně lidí ochotno nějak obhajovat Putina,“ zlobí se 65letý ukrajinský televizní publicista Volodymyr Gucul při návštěvě Brna. Na Ukrajině se dobře ví o proruských náladách ve střední Evropě. „Nějakým způsobem mě to uráží. Zatímco v naší zemi umírají při ruských útocích i děti, tady se část společnosti o válku na Ukrajině vůbec nezajímá,“ říká.
Europoslankyně Danuše Nerudová (STAN) ve vysílání CNN Prima NEWS zopakovala, že naši zemi osvobodili v roce 1945 Američané. „Američané, ti nás skutečně osvobodili. Rusko to rozhodně nebylo,“ reagovala v diskusi s europoslankyní Kateřinou Konečnou (KSČM). Nerudová se tímto způsobem vyjádřila už podruhé.
Oscarový nominant a průkopník animace Paul Fierlinger, známý svými nezapomenutelnými příspěvky pro dětské pořady jako Sezame, otevři se, zemřel 4. dubna ve svém domově v Pensylvánii ve věku 89 let. Svět se o jeho odchodu dozvěděl až nyní. Příčina smrti nebyla zveřejněna.
CNN Prima NEWS sledovala osudy Josefa Bialase (1927-2025) z Hlučína téměř pět let. S veteránem jsme se měli znovu potkat počátkem května, v té době už ale bude odpočívat na místním hřbitově. „Byl to poslední veterán wehrmachtu minimálně na Hlučínsku, což je specifický region, kde všichni muži v branném věku museli narukovat do německé armády. Po válce zde ale prakticky nedošlo k odsunu,“ vysvětluje historik Jiří Neminář. A zřejmě šlo i o posledního veterána německé armády s trvalým bydlištěm na území dnešního Česka. „Je mi líto, jak zemřel. Nedávno přišel o psa, a pak mu v noci shoří barák,“ přemítá historik.
Ve věku 84 let zemřel slovenský sportovec Jozef Syrový. Věnoval se vodnímu motorismu, jeho život byl neoddělitelně spjat s rychlými loděmi a adrenalinem. Během své kariéry získal 21 zlatých medailí z domácích i zahraničních závodů, informoval v sobotu web Zoznam.sk.
Blízcí spisovatele Jaroslava Čejky oznámili, že ve věku 81 let zemřel. Poslední rozloučení bylo naplánováno na 1. dubna v pražském strašnickém krematoriu. Tam se však spisovatel ukázal živý. O drsném aprílovém žertíku informoval na svém Facebooku.
Opilí muži a rudé karafiáty – to je obraz, který si mnozí spojují s oslavami Mezinárodního dne žen (MDŽ) za socialismu. Tento svátek, původně zamýšlený jako připomínka boje za ženská práva, se pod komunistickým režimem změnil v nástroj šíření ideologie. Jak probíhaly tehdejší oslavy a jak se tento den v průběhu času proměňoval?
Spojené státy se od Evropy distancovaly už před 100 lety. A radikálně omezily imigraci z Československa, Polska, Mexika či z celé Asie. „Jsme odhodláni nezaplétat se do politických konfliktů Starého světa,“ prohlásil o Evropě americký prezident Calvin Coolidge v inauguračním projevu ze 4. března 1925. Mnozí Češi v té době uvízli třeba na Kubě, a když se jim podařilo do USA vstoupit nelegálně, čekala je deportace. Coolidge prosazoval podobnou politiku, o jakou se po sto letech snaží jeho nástupce Donald Trump. Na mnohém by se ale oba prezidenti také neshodli, zásadně se lišily i jejich povahové rysy.
V pondělí 10. února to je 50 let od chvíle, kdy si první občané Československa mohli nakoupit v nejmodernějším a nejluxusnějším obchodním domě v republice. Kotva měla být výkladní skříní komunistického konzumu, podívejte se na fotky z prvních nákupů v oceňované stavbě, kterou navrhli manželé Machoninovi.
Ve věku 77 let zemřela Taťjana Bajevová, jedna z „osmi statečných“ občanů tehdejšího SSSR, kteří v srpnu 1968 protestovali na moskevském Rudém náměstí proti invazi vojsk Varšavské smlouvy vedené Sovětským svazem do Československa. O jejím úmrtí informovala nevládní organizace Memorial na svém facebookovém účtu. Podrobnosti nesdělila.
Hned za česko-slovenskou hranicí na nepřátelské síly, které prý chystají násilný puč proti vládě Roberta Fica, věří i nevěří. „Náš pan premiér asi opravdu zjistil něco závažného,“ svěřuje se CNN Prima NEWS 76letá Drahomíra Serafínová z Čadce, dvacetitisícového městečka jen sedm kilometrů od hranic. „Bez větru se ani lístek na stromě nepohne,“ pomůže si starým slovenským příslovím.