CNN Prima News Československo

Československo

Výpis příspěvků ke štítku „Československo“

Kosatík: Skutečným otcem samostatného Slovenska je Klaus, ne politický boxer Mečiar

3. prosince 2022 07:13

Historik Pavel Kosatík má pro Slovensko slabost, těsně před Vánoci mu vyšla nová kniha mapující 30 let samostatnosti této podtatranské země. V rozhovoru pro CNN Prima NEWS vysvětluje, proč jsou Slováci tři dekády po rozdělení federace tak jiní. Jak to, že ve válce z velké části přejí Rusku? Jaký dopad na ně má dodnes mečiarismus a proč jich o tolik víc věří na fake news a volí neonacisty?

Krádeže v českých kostelech jsou časté. Řádí v nich mnohdy zahraniční gangy

2. prosince 2022 21:21

Jednou z vyšetřovacích verzí vraždy v kostele, při které přišel o život osmnáctiletý varhaník, stále zůstává i ta, že motivem mohlo být vlastní obohacení. Takové krádeže přitom v Česku nejsou neobvyklé. V porovnání se sousedními zeměmi patříme v počtu vykradených církevních budov mezi špičku. Ani zkušení kriminalisté ale nepamatují, že by vloupání do kostela skončilo vraždou.

Plachtu s Putinem ve vaku na mrtvoly šetří Národní centrála proti organizovanému zločinu

29. listopadu 2022 00:13

Národní centrála proti organizovanému zločinu (NCOZ) se zabývá případem plachty s českou a ukrajinskou vlajkou spolu s portrétem ruského prezidenta Vladimira Putina ve vaku na mrtvoly, která byla koncem října vyvěšena na budově ministerstva vnitra v Praze. Mluvčí centrály Jaroslav Ibehej řekl České televizi (ČT), že útvar dostal oznámení, které v současnosti vyhodnocuje. Vyobrazení s vlajkami a Putinem se na sídle ministerstva objevilo u příležitosti státního svátku 28. října. Ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) vyvěšení díla hájil.

Báli jsme se nenávisti a jugoslávského vývoje, říká Benda 30 let po schválení zániku ČSFR

25. listopadu 2022 12:40

Nejdéle sloužící poslanec v polistopadové historii Marek Benda (ODS) vzpomíná, jak s úlevou přijal, když československý parlament 25. listopadu 1992 schválil zákon o zániku České a Slovenské Federativní Republiky (ČSFR). „Báli jsme se vyvolání vzájemné nenávisti a jugoslávského vývoje,“ vzpomíná Benda třicet let poté pro CNN Prima NEWS. Vždyť rakouský list Die Presse v předvečer hlasování varoval: „Československu hrozí druhá Jugoslávie.“

Na vstup do KSČ se čekalo dva roky, výběr byl přísný. Platí to o Babišovi i Pavlovi

17. listopadu 2022 07:23

Většina někdejších členů Komunistické strany Československa (KSČ) dnes vstup do strany bagatelizuje jako formalitu. Opak byl pravdou, zrovna 17. listopadu si je to dobré připomenout. „KSČ byla výběrovou organizací, a ta mezi sebe hned tak každého nepouštěla,“ vysvětluje archivář Antonín Barcuch. Stejnou cestu do lůna KSČ absolvovali za normalizace i dnešní prezidentští kandidáti Andrej Babiš a Petr Pavel. Jak takový typický proces přijímání do strany probíhal?

Ať platí zbohatlíci! Čím byla Gottwaldova milionářská daň podobná Fialově válečné

12. listopadu 2022 07:08

Na sklonku léta 1947 prosadil kabinet komunistického premiéra Klementa Gottwalda milionářskou daň. Nyní pravostředová koaliční vláda Petra Fialy (ODS) zavádí válečnou daň (windfall tax). Na podobnost obou dávek, které zdaňují mimořádné zisky, se redakce CNN Prima NEWS zeptala odborníků. „Obě daně byly uvaleny v situaci mimořádných ekonomických obtíží,“ porovnává historik Oldřich Tůma z Ústavu pro soudobé dějiny Akademie věd.

Rakušan pracuje se strachem, poukazuje expert. Na vlajku s Putinem už reagovali i Rusové

28. října 2022 20:31

Na budově ministerstva vnitra se v souvislosti se státním svátkem objevila vlajka Česka a Ukrajiny doplněná o podobiznu ruského prezidenta Vladimira Putina ve vaku na mrtvoly. O happening se postaral sám šéf resortu Vít Rakušan (STAN), ačkoliv myšlenka prý nebyla jeho. Marketingový expert Daniel Köppl považuje nápad za „hloupý“ a poukazuje na to, že ministr vnitra využívá strachu lidí. Rakušanovy vlajky si nevyhnutelně všimli i Rusové.

Masaryk se choval jako monarcha. Kvůli němu jsou čeští prezidenti mocnější, míní experti

28. října 2022 14:52

Experti ve studiu CNN Prima NEWS při příležitosti vzniku samostatné Československé republiky rozebírali, jakou roli hráli českoslovenští a čeští prezidenti v minulosti a jakou funkci mají dnes. Historik Michal Macháček a ředitel Občanského institutu Roman Joch se shodli, že Tomáš Garrigue Masaryk vystupoval jako monarcha, čímž ovlivnil všechny další vládce včetně Miloše Zemana.

Díky osobnostem jsme bohatá země, řekl Zeman. Zdůvodnil, proč vyznamenal Zelenského

28. října 2022 09:00

Česko si 28. října připomnělo 104. výročí vzniku samostatné republiky, a tak se v Praze a řadě jiných měst uskutečnily tradiční pietní akce. Prezident Miloš Zeman jmenoval nové generály a udělil státní vyznamenání. V centru Prahy a Brna se zároveň uskutečnily protivládní demonstrace. Na tu v hlavním městě dorazily nižší desítky tisíc. Akce se neobešla bez strkanic, musela zasahovat policie. Zásadní události celého dne najdete níže v on-line přehledu, kde jsme dění sledovali minutu po minutě.