
Domácí
Zahraničí
USA
Byznys
Sport
Auto
Československo
Výpis příspěvků ke štítku „Československo“

Opavská apokalypsa: Po stopách největší bitvy na území dnešní České republiky
Pole i lesy v okolí Osoblahy, Opavy nebo Hrabyně jsou dosud napité krví a nadité ocelí z válečné munice. Tady se v březnu a dubnu 1945 válčilo o každý metr v takzvané Ostravské operaci, která byla jedinou velkou bitvou II. světové války na území dnešního Česka. A utkalo se v ní přes 400 tisíc vojáků.

Varšavská smlouva zanikla před třiceti lety. Havel napřed snil i o konci NATO
Vojenský pakt komunistických zemí s názvem Varšavská smlouva vznikl v sobotu. A zanikl v neděli. Mezitím ovšem uplynulo dlouhých šestatřicet let studené války. Smlouva byla podepsána v sobotu 14. května 1955 ve Varšavě a zrušena v neděli 31. března 1991 v Moskvě. Tehdejší československý prezident Václav Havel přitom záhy po sametové revoluci doufal, že se dočká nejen rozpuštění Varšavské smlouvy ale i zániku NATO.

Hana Hegerová a bolestivé rány osudu. Přišla o jediného syna i životní lásku
Zpěvačka Hana Hegerová patřila mezi největší hvězdy československé hudební scény. Na kontě má několik stovek písní a i přesto, že na scéně nevystupovala celých 10 let, měla stálé zástupy fanoušků. V životě to ale nikdy neměla jednoduché. Několik let měla zakázáno zpívat a hrát, navíc přežila smrt svého jediného syna.

Padevět: Pocit, že jsme se během nacistické okupace nebránili, zlomil národu páteř
Přestože lidé v březnu 1939 neměli klást nacistickým okupantům odpor, objevilo se podle historika Jiřího Plachého několik případů, kdy přesto bojovali. Podle spisovatele a nakladatele Jiřího Padevěta se ale pocit, že jsme se nebránili, nese s národem dosud. Možná nám to dokonce zlomilo národní páteř, uvedl v pořadu 360° Pavlíny Wolfové televize CNN Prima NEWS.

Unikátní objev: Dopisy Čechů psané těsně před popravou nacisty
Přední český odborník na protektorátní dějiny Jan B. Uhlíř začal s výzkumem unikátních archiválií, které dokumentují soudní procesy a popravy 617 českých odbojářů v obávané berlínské věznici Plötzensee. Za komunistů se o dokumenty zajímala hlavně StB, od roku 1989 však leží v archivu takřka nepovšimnuty. „Ve složkách nacházím i poslední dopisy psané před popravou, které nebyly rodinám nikdy odeslány,“ líčí Uhlíř exkluzivně pro CNN Prim NEWS krátce před výročím německé okupace (15. března 1939).

Na mistra světa jsem si věřil. Ale na jiném můstku, vzpomíná v Oberstdorfu zlatý Parma
Jiří Parma je mistrem světa na středním můstku. To hlásily před 34 roky světové agentury, kdy prožil rodák z Frenštátu pod Radhoštěm prožil v západoněmeckém Oberstdorfu nejúspěšnější den sportovní kariéry, když o 7,9 bodu porazil legendárního Fina Mattiho Nykänena. Na krk mu pověsili zlatou medaili. Doma ho odměnili 30 tisíci korunami.

Při cestě na krasobruslařské MS v Praze zahynul před 60 lety kompletní americký tým
Patnáctý únor 1961 se stal nejsmutnějším dnem světového krasobruslení. Při cestě na mistrovství světa v Praze spadlo letadlo nedaleko belgického Bruselu. Na palubě byl kompletní tým amerických krasobruslařů s doprovodem. Nikdo nepřežil.

Václav Klaus k výročí Visegrádu: Úloha ČR je smutná. Skupinu drží Polsko a Maďarsko
Na počátku Visegrádské skupiny byla jen prázdná a vznešená slova odrážející euforii bezprostředně po pádu komunismu. Úspěšným výsledkem bylo ale vytvoření Středoevropské zóny volného obchodu. Členské státy – Česko, Slovensko, Polsko a Maďarsko – si dokázaly vynutit respekt Bruselu při odmítání migračních kvót. „Tehdy skupina skutečně ožila,“ myslí si bývalý prezident Václav Klaus. Jak hodnotí třicet let Visegrádské dohody? A je životaschopná i uvnitř Evropské unie?

Třicet let visegrádské čtyřky aneb od zaostalých sovětských satelitů do vyspělé Evropy
V únoru 1991 se v maďarském Visegrádu setkali čelní představitelé Československa, Polska a Maďarska, aby podepsali dohodu, jež zformovala skupinu středoevropských zemí uprostřed hroutícího se postsocialistického bloku. Má skupina V4 v kontextu téměř sjednocené Evropy ještě svůj význam? A splnila očekávání, která do ní byla vkládána?

Legendární cestovatel Zikmund slaví 102. narozeniny. V Tatře projel přes 80 zemí
Legendární český cestovatel Miroslav Zikmund slaví 102. narozeniny. „Cítí se velmi dobře a na svůj věk je zdravý“, říká Jana Macalíková, dcera Zikmundovy životní partnerky Marie Macalíkové. Za narozeninová přání všem vřele poděkoval.

Rekordní mráz před 92 lety v Československu: Zavřené školy, zajíci požírali stromy
Rekordní mráz, který meteorologové označují za tisíciletý, přinesl 11. únor v roce 1929. „Tak katastrofálních mrazů, jaké udeřily, v přítomné době žijící obyvatelé střední Evropy dosud nezažili,“ uvedla tehdy Československá tisková kancelář (ČTK).

Zemřel fotbalový trenér Vengloš. Československo dovedl k bronzu na mistrovství Evropy
Ve věku 84 let zemřel bývalý úspěšný fotbalový trenér Jozef Vengloš, který v roce 1980 dovedl Československo k třetímu místu na mistrovství Evropy. Na svých internetových stránkách o tom informoval Slovenský fotbalový svaz.