CNN Prima News Československo

Československo

Výpis příspěvků ke štítku „Československo“

Ponožkový vrah: Zbabělý šílenec zabil devět lidí, ženy v Bratislavě se kvůli němu zamykaly

Ondrej Rigo. Slovenská bestie. Jeden z nejhorších sériových vrahů československé historie. V letech 1990 až 1992 zabil devět lidí. Osm žen a jednoho chlapce. Modus operandi byl pořád ten samý: znásilňoval a brutálně ubíjel spící ženy, ke kterým vlezl pootevřeným oknem. Případ Ondreje Riga, který se nikdy nepřiznal, řeší další díl videopodcastu HLASY ZLOČINU.

Zářivý úspěch české astronomie: Akademik objevil kometu, naposledy se to podařilo před 24 lety

Českému vědci se opět podařilo objevit kometu, naposledy se to zdejšímu astronomovi podařilo před 24 lety. Objev bude připsán Martinu Maškovi z Fyzikálního ústavu Akademie věd ČR. Kometa získala předběžné označení MAS0019. Definitivní jméno dostane těleso do dvou týdnů. Jedná se o teprve druhou kometu objevenou českým astronomem od rozdělení Československa. Informoval o tom Petr Horálek z Fyzikálního ústavu v Opavě.

Vánoce prezidentů: Masaryk dával stejnou věc všem, Havel psal z vězení o kaviáru

Zimní svátky jsou pro mnohé jedním z nejoblíbenějších období v roce. S Vánocemi se pojí řada tradic, ale také rodinná pohoda a odpočinek. Někteří českoslovenští prezidenti však ani na Štědrý den neopouštěli pracovní povinnosti. Už v dobách první republiky se tradicí stal vánoční projev prezidenta k národu. Jak ale konec roku trávily hlavy státu v soukromí?

Od Hurvínka a matrjošek po céčka a televizory aneb Dárky za socialismu a jejich vysoké ceny

Předválečný Hurvínek se po nástupu komunistů v roce 1948 proměnil v pionýra a chodil na brigády, takže knihy s tímto dětským hrdinou mohly zůstat pod vánočními stromečky i za nejhlubší totality. „Od té doby, co dostal Hurvínek pionýrský šátek, je mnohem lepší než dříve,“ pochválil režim v roce 1952 loutkoherce Josefa Skupu, zakladatele Divadla Spejbla a Hurvínka. Děti si ale na Vánoce přály i ruské matrjošky a třeba v osmdesátých letech byla hitem céčka. Dospělé muže zajímalo hlavně elektrotechnické zboží a ženy kosmetika či móda, při srovnání průměrných platů ale spotřební zboží za totality stálo i několikanásobně více než v roce 2024.

Kanibal z městečka u českých hranic naložil do sudů 40 obětí aneb Zločin před 100 lety

Veliký dřevěný dřez s nasolenými kusy masa, v němž lékařští znalci zjistili tělesné pozůstatky pěti různých mužů. Těmito slovy popisoval deník Československá republika odhalení masového vraha a kanibala Karla Denkeho z malého slezského městečka Münsterberg (dnes Ziębice v Polsku), které leží jen 27 kilometrů od dnešních českých hranic. Denke byl zatčen o adventní neděli 21. prosince 1924 a postupně se také zjistilo, že své oběti prodával na masném trhu jako „uzené vepřové bez kůže“. Nový seriál CNN Prima NEWS Zločin před 100 lety připomíná velké kriminální kauzy i drobné zlodějiny na základě zpráv z dobového českého tisku.

Manželé Lízálkovi z JUST CS: Podnikat férově i eticky je normální a je to jediná cesta ke skutečnému úspěchu

Víra v léčivou moc přírody i ve vlastní činy.
Jistota, že poctivost se dlouhodobě vyplácí, a přesvědčení, že život je nikdy nekončící cestou za poznáním a vzděláním. Chuť pomáhat druhým a radost, když se to daří. To všechno je rodinná společnost JUST CS. Od října 1992 výhradní zástupce špičkové švýcarské kosmetiky Just obsahující to nejlepší z přírody. Na českém i slovenském trhu se společnost JUST CS i její dceřiná společnost JUST SLOVENSKO postupně stávají lídry přímého prodeje kosmetiky i doplňků stravy. Další díl pořadu CNN Family Business Week vás zavede do společnosti, která i díky hluboce zakořeněným hodnotám vydobyla dlouhodobou důvěru a loajalitu desetitisíců spokojených partnerů a zákazníků. V jejím vedení stojí druhá generace rodiny Lízálkových.

Brutální Slovák neznal slitování. Při útěku z obávané věznice chladnokrevně vraždil dozorce

Slovák Tibor Polgári. Vrah z věznice Leopoldov. Rom, který neznal slitování. Muž, jenž se při největší vězeňské vzpouře naší historie sám jmenoval ředitelem věznice – a necelé dva roky po vzpouře se pak s dalšími šesti vězni vydal na sólo únikovou akci, při které chladnokrevně zabíjeli dozorce. Příběh Tibora Polgáriho řeší další díl videopodcastu HLASY ZLOČINU.

Jak Husák hostil Asada na Pražském hradě ruskou vodkou aneb Syrští přátelé komunistů

Až do pádu režimu v listopadu 1989 udržovala Československá socialistická republika vřelé vztahy s mnoha arabskými vůdci. Mimo jiné také s dynastií Asadů v Sýrii, která nyní padla. Asadové byli syrskými prezidenty nepřetržitě od roku 1971 až do 8. prosince 2024. „Chci podtrhnout, že Sýrie je rozhodnuta jít socialistickou cestou,“ prohlásil generální tajemník Komunistické strany Československa (KSČ) Miloš Jakeš 12. dubna 1989 v syrském Damašku, když se loučil s prezidentem Háfizem al-Asadem. A o čtyři roky dříve ho na Pražském hradě hostil prezident Gustáv Husák a na slavnostní večeři se pila sovětská vodka. Oba režimy se udržovaly u moci s pomocí brutálních policejních metod a vedoucí úlohy jediné politické strany, v Československu to byla KSČ, v Sýrii zase Socialistická strana arabské obrody (Baas).

Tohle byl první bankomat v Československu. Dal vám tisícovku i s nulou na účtu

Před 35 lety se lidé v tehdejším Československu čím dál více nadechovali svobody. A v opojení revolučními událostmi si také mohli začít vybírat peníze z bankomatu. První přístroj na vydávání hotovosti spustila 1. prosince 1989 ve své pobočce na Václavském náměstí Česká státní spořitelna. Protože nebyl napojen na žádné systémy banky, mělo vybírání zásadní omezení.