Opozice se pokusila odvolat Hřiba. Zastupitelé Prahy jednali přes 20 hodin, skončili ráno

Zastupitelé hlavního města začali jednat ve čtvrtek v 08:30 a skončili po více než 20 hodinách v pátek v 05:00 ráno. Jednání protáhly body, které se týkaly aktuální kauzy kolem hospodaření dopravního podniku (DPP), kvůli které rezignoval obviněný primátorův náměstek Petr Hlubuček (STAN). Opoziční zastupitelé se pokusili odvolat primátora Zdeňka Hřiba (Piráti) a jeho náměstka pro dopravu Adama Scheinherra (Praha sobě).

Zastupitelé opozičních ODS a ANO v noci kolem 02:30 odešli domů, přičemž v té době ještě zastupitelé neprojednali drtivou většinu z více než 160 bodů programu. Tyto body tak odhlasovali pouze zástupci koaličních Pirátů, Prahy sobě a části Spojených sil pro Prahu (TOP 09 a STAN).

Jednání protáhla i řada přestávek, při kterých kluby jednaly o dalším postupu. V pozdně večerních hodinách zvládli zastupitelé projednat jen prvních několik bodů rozsáhlého programu. Nejvíce času zabralo jednání o programu a diskuse kolem situace v DPP, která místy zabíhala hluboko do minulosti. Opozice také před odchodem neúspěšně navrhla odvolání primátora Zdeňka Hřiba (Piráti) a jeho náměstka pro dopravu Adama Scheinherra (Praha Sobě).

Hřib i Scheinherr kritiku odmítli. Podle Hřiba se Pirátů kauza nijak nedotýká, mají v dozorčí radě DPP jen dva členy a ti nehlasovali pro nikoho ze stávajícího vedení podniku, neboť nebyli vybráni v otevřených výběrových řízeních. Problém se navíc týká pouze DPP, který nemají Piráti v gesci, dodal primátor. Scheinherr pak zopakoval, že sám podal ohledně dění v DPP před dvěma lety trestní oznámení a celou dobu kooperoval s policií při vyšetřování.

Zastupitel ANO Patrik Nacher opakovaně navrhnul přerušení jednání s tím, že by na něj zastupitelé navázali za necelé dva týdny na mimořádném zasedání, o které již opozice na základě sebraných podpisů zažádala. Primátor ho tak jako tak svolat musí. Na to koalice nepřistoupila, takže opoziční zastupitelé odešli domů. Velkou většinu bodů programu tak odhlasovali bez větších diskusí pouze zástupci koalice, kterých v sále zůstala přesně nutná většina 33 hlasů.

Dlouhá jednání zastupitelstva však nejsou v Praze výjimkou. Jedno z nejdelších jednání bylo v květnu roku 2019, které začalo ve čtvrtek v 08:30 a skončilo v pátek po 07:00. Koncem následujícího roku pak zastupitelé jednali také asi 20 hodin. Vyhrocené zasedání se uskutečnilo i v roce 2015, kdy byli v pozdních nočních hodinách odvoláni čtyři radní. Vedlo to k rozpadu tehdejší koalice ANO, ČSSD a Trojkoalice (Zelení, KDU-ČSL a STAN). Tytéž strany se o několik měsíců později domluvily na jejím obnovení s novým personálním složením rady.

Tagy:
Zdeněk Hřib Česká pirátská strana primátor ANO 2011 Adam Scheinherr Starostové a nezávislí Petr Hlubuček Praha Praha sobě Dopravní podnik hl. m. Prahy