reklama

Oslavte Mezinárodní den cyklistiky stylově

Před námi je první říjnový víkend a jistě řada z vás uvažuje, kam byste se mohli vydat, co byste mohli zajímavého prožít. Máme pro vás tip na výlet, který by se mohl líbit nejen fanouškům Cyklistky od Poncarové. Vzhledem k tomu, že je 1. říjen Světový den cyklistiky a mezi námi je téměř každý druhý Čech cyklista, máme pro vás tip na jeden tematický výlet. A pokud chcete, vyrazit na něj můžete právě na kolech.

reklama

Víte, že rekreační cyklistice se v Evropě více věnují lidé pouze v Dánsku a Maďarsku? Češi jsou skutečně vášnivými rekreačními cyklisty. Uvádí se, že jízda na kole je tím nejoblíbenějším sportem, který Češi aktivně provozují. Možná i právě proto se můžeme pochlubit druhou z nejhustších sítí cyklotras v Evropě. Byla by proto škoda toho nevyužít, když je první říjen označován jako Světový den cyklistiky.

Muzeum motokol zvané Motory a pedály

Na třech patrech jsou přehledně vystaveny exponáty z celého světa od roku 1922 po současnost. Jde o padesát let budovanou sbírku naprosto unikátních kousků. Prohlédnout si jich tu můžete na 160.  A kdo ví, třeba se vám poštěstí a přivítá vás muzejník a restaurátor Jan Čejchan, motoristický novinář a vydavatel časopisu o motocyklech MOTOXPRESS.

Zámek Nové Hrady

Když už budete v areálu zámku, byla by škoda, kdybyste si neprohlédli i tento architektonický skvost, jenž bývá označovaný za „české Versailles” nebo „Malý Schönbrunn”. Jde o jednu z mála rokokových staveb, které u nás můžete najít. Součástí zámeckého areálu je francouzská brodériová zahrada se správními budovami, bývalý zámecký špýchar, klasicistní altán a více než 10 druhů rozličných zahrad. Zajímavá je také Křížová cesta vedoucí k pozůstatkům původního gotického hradu. V rámci prohlídky tohoto rokokového zámku si můžete prohlédnout i zcela výjimečnou výstavu nazvanou „Umění nábytku v proměnách staletí” nebo také galerii klobouků. Prohlídky tohoto zámku jsou s průvodcem. Začínají každou celou hodinu a trvají 45 minut. Poslední prohlídka začíná v 16 hodin.

Zámecké zahrady

Zámek i muzeum cyklistiky obklopuje krásná zámecká zahrada, která rovněž stojí za návštěvu. Jak bylo již výše řečeno, tvoří ji celkem 10 druhů zahrad, k nimž patří například zeleninová zahrada, přírodní divadlo, rozárium, bylinková zahrada a labyrint. Naproti labyrintu je k vidění i voliéra s papoušky. Za podívanou rovněž stojí i zámecké stáje a farma jelení a dančí zvěře, které jsou rovněž součástí celého zámeckého areálu.

Otevírací doba

V říjnu mají na zámku i v muzeu otevřeno o víkendech a svátcích od 10 do 17 hodin.

Kde zámek Nové Hrady najdete?

Zámek Nové Hrady se nachází v oblasti, kterou cyklisté označili jako druhou nejlepší oblast v Česku, kde se na kole jezdí nejlépe, tedy na Pardubicku. Zámecký areál je zasazen do krásné a málo dotčené krajiny, jen kousek od Toulovcových maštalí (další atraktivní turistická lokalita). V nedalekém okolí se nachází Chráněná krajinná oblast Žďárské vrchy. Muzeum i zámek se pak nachází v centru obce. Vedou tudy cyklotrasy 7 a 4180. Nové Hrady jsou dostupné pouze autobusovou dopravou. Pěšky se sem dostanete po červené. Autem sem dojedete po silnici II. třídy 358. Parkovat přitom můžete hned na náměstí v centru obce, hned naproti zámku. V létě je toto parkoviště placené.

Tagy:

Hlavní zprávy

Kňažko: Když získáte moc, slovo má sílu kulometu. Mečiara to dohnalo až k paranoie
Volby 2021

Kňažko: Když získáte moc, slovo má sílu kulometu. Mečiara to dohnalo až k paranoie

Slovenský herec a bývalý ministr Milan Kňažko v rozhovoru pro CNN Prima NEWS říká, že politici by měli být v boji o moc opatrní. Během voleb a při dalších vypjatých okamžicích má slovo podle něj sílu kulometu. Kňažko v této souvislosti vzpomíná, jaký byl zblízka Vladimír Mečiar nebo Alexander Dubček, co vedlo k dělení federace. A taky co s Čechy a Slováky udělalo, že je i dlouho po revoluci komandují komunisté a estébáci.

To, co si dlouhodobě dovoluje prezidentův mluvčí, nemá v Evropě obdoby, říká Štěch

Bývalý šéf Senátu Milan Štěch (ČSSD) se ostře pustil do chování Kanceláře prezidenta republiky. Podle něj je to, co si dovoluje tiskový mluvčí hlavy státu Jiří Ovčáček, nemá v Evropě obdoby, řekl v pořadu Partie Terezie Tománkové. Do ustavující schůze Poslanecké sněmovny není ze strany Miloše Zemana nic potřeba, problém by ale nastal ve chvíli, pokud by nebyl schopný přijmout demisi současné vlády, dodal na CNN Prima NEWS.

Vystrčil: Mám pochybnosti, zda Zeman ví, co vše říká jeho kancelář. Důkazy nemám

Způsob, jakým aktuálně vystupuje Kancelář prezidenta republiky, příliš nesedí k Miloši Zemanovi. Otázka je, zda vůbec prezident ví, jak komunikují jeho spolupracovníci, uvedl šéf Senátu Miloš Vystrčil (ODS). Dodal, že nemá tuto myšlenku podloženou ani potvrzenou, jde o jeho osobní pocit. Podle něj by se ale Zeman tímto způsobem nechoval, uvedl v pořadu Partie Terezie Tománkové na CNN Prima NEWS.

Ze streamovací služby Twitch unikla data. Kolik si vydělaly české internetové celebrity?

Nejpopulárnější streamovací platforma Twitch se již dlouhodobě potýká s řadou problémů, od autorských práv po nevhodný obsah. V nedávné době čelila i útoku hackerů, po kterém se na veřejnost dostalo obrovské množství citlivých dat, od záloh diskuzí po zašifrovaná hesla. Na povrch unikly i výdělky všech streamerů od roku 2019. Kolik peněz vygenerovaly české internetové celebrity?

Podivnosti kolem Zemanovy hospitalizace: Neobvyklý podpis i Babiš stepující v nemocnici

V posledních dnech se ohledně hospitalizace prezidenta Miloše Zemana odehrávají podivné věci. Lidé spekulují o tom, jestli je podpis prezidenta pod rozhodnutím o svolání schůze Sněmovny pravý nebo proč hlava státu ležící na JIP dostává k obědu klobásu. Neobvyklé bylo i setrvání premiéra Andreje Babiše (ANO) v Ústřední vojenské nemocnici poté, co byl naočkován třetí dávkou vakcíny proti covidu.

reklama

Domácí zpravodajství

Nacisty zabavené zvony se vrací do Česka. Göring jich chtěl uchovat jen deset

Odčinění historických křivd má mnoho podob. Zbrojní průmysl nacistické říše spolykal na 100 tisíc kostelních zvonů zrekvírovaných v Německu a v okupovaných zemích. Válku přežilo jen několik z nich, do Československa nebo Polska se ale nevrátily a byly zavěšeny na německé chrámy. „V naší diecézi máme šest desítek takových zvonů, všechny jsme se je teď rozhodli vrátit,“ oznámil v Píšti na Opavsku německý biskup Gebhard Fürst. Do obce o víkendu přivezl zrekvírovaný zvon z roku 1649.

Senioři by bez pomoci vnučky platili Bohemia Energy dál. Za energie teď dají 30 tisíc ročně

Ukončení činnosti společnosti Bohemia Energy (BE) způsobilo doslova paniku v téměř milionu českých domácností. Zasáhlo i mladou maminku Lucii a její prarodiče. Ze dne na den se jim zvýšily výdaje na energie z 12 tisíc na 30 tisíc ročně a nikdo z nich stále neví, jestli ještě někdy peníze od krachující společnosti uvidí. Devadesátiletí senioři z Prahy by navíc bez pomoci vnučky platili firmě dál.

Události kolem Zemana? Strašné, jde o obrovskou krizi důvěry ve stát, říká Fiala

Je strašné, co se děje kolem prezidenta Miloše Zemana, nelíbí se lídrovi vítězné koalice Spolu Petru Fialovi. V Otázkách Václava Moravce na České televizi prohlásil, že se mu nelíbí, že kolem zdravotního stavu prezidenta nejsou žádné informace a jde o obrovskou krizi důvěry ve stát. Podle Fialy je potřeba respektovat, že je Zeman nemocný, ale do 8. listopadu musí být jasné, zda je schopen vykonávat svou funkci.

reklama