reklama

Po Česku: Severní Čechy jsou regionem známých sklářů, ale i míst z filmové pohádky

Putování po severních Čechách pokračuje v rámci seriálu televize CNN Prima NEWS návštěvou jedné ze skláren, kde si lidé mohou řemeslo sami vyzkoušet.

reklama

Divadelní Cena Thálie nebo trofej pro vítěze cyklistické Tour de France – obě pocházejí ze sklárny v Lindavě. Dvacítka sklářů tu v bývalé textilce tvoří hlavně foukané sklo. Pro práci se sklem je potřeba v pecích udržovat teplotu kolem 1100 stupňů. V ostatních pecích, kde se pak sklo tzv. dotvarovává, je teplota ještě o dvě stě stupňů vyšší.

„Když dělám něco dlouhodobě s jemnými nálepy, tak pícku stáhnu, protože kdyby pálila moc, tak se mi při každým ohřátí začne tavit a ty detaily zmizí,“ popisoval svoji práci Petr Kuchta.

K tématu

Po obvodu celé místnosti je vytvořený vyvýšený ochoz, aby mohli návštěvníci sledovat práci sklářů z bezpečné vzdálenosti, nakonec si mohou odvézt vlastní půllitr.

Po výhni u sklářských pecí zamířil štáb CNN Prima NEWS k Panské skále, která je vzdálená zhruba 13 kilometrů. „Kamenický Šenov je součástí křišťálového údolí. Máme tu sklářské muzeum, nejstarší sklářskou školu, kam lidé mohou zavítat. Takzvané varhany ale lidé znají hlavně proto, že se v padesátých letech objevily ve filmové pohádce Pyšná princezna,“ přiblížila okolí Klára Machová, vedoucí kultury a cestovního ruchu v Kamenickém Šenově.

Lidé mohou pokračovat dál například na koloběžkách. A to buď směrem na Českou Lípu nebo k České Kamenici, kde je možné je zanechat.

K tématu

Další hlavní zprávy

Konec testování v mateřských školách? Hygienička prozradila, kdy se dětem uleví
reklama
reklama
Konečně spravedlnost, slaví Američané verdikt poroty v případu Floyda. Vyrazili do ulic

USA

Domácí zpravodajství

KOMENTÁŘ: Hlavně nezmínit Klause. Petr Fiala nadělil ODS ke 30. výročí cancel culture
Spor o testování v semilské škole pokračuje. Po odvolání ředitele se zástupkyně neshodnou
Další články
reklama
reklama