reklama

Po Česku: Severní Čechy jsou regionem známých sklářů, ale i míst z filmové pohádky

Putování po severních Čechách pokračuje v rámci seriálu televize CNN Prima NEWS návštěvou jedné ze skláren, kde si lidé mohou řemeslo sami vyzkoušet.

reklama

Divadelní Cena Thálie nebo trofej pro vítěze cyklistické Tour de France – obě pocházejí ze sklárny v Lindavě. Dvacítka sklářů tu v bývalé textilce tvoří hlavně foukané sklo. Pro práci se sklem je potřeba v pecích udržovat teplotu kolem 1100 stupňů. V ostatních pecích, kde se pak sklo tzv. dotvarovává, je teplota ještě o dvě stě stupňů vyšší.

„Když dělám něco dlouhodobě s jemnými nálepy, tak pícku stáhnu, protože kdyby pálila moc, tak se mi při každým ohřátí začne tavit a ty detaily zmizí,“ popisoval svoji práci Petr Kuchta.

K tématu

Po obvodu celé místnosti je vytvořený vyvýšený ochoz, aby mohli návštěvníci sledovat práci sklářů z bezpečné vzdálenosti, nakonec si mohou odvézt vlastní půllitr.

Po výhni u sklářských pecí zamířil štáb CNN Prima NEWS k Panské skále, která je vzdálená zhruba 13 kilometrů. „Kamenický Šenov je součástí křišťálového údolí. Máme tu sklářské muzeum, nejstarší sklářskou školu, kam lidé mohou zavítat. Takzvané varhany ale lidé znají hlavně proto, že se v padesátých letech objevily ve filmové pohádce Pyšná princezna,“ přiblížila okolí Klára Machová, vedoucí kultury a cestovního ruchu v Kamenickém Šenově.

Lidé mohou pokračovat dál například na koloběžkách. A to buď směrem na Českou Lípu nebo k České Kamenici, kde je možné je zanechat.

K tématu

Další hlavní zprávy

USA

Biden nezvládl debatu, pod tlakem Trumpa přiznal, že chce uzavřít ropný průmysl

Biden nezvládl debatu, pod tlakem Trumpa přiznal, že chce uzavřít ropný průmysl

Triumf Donalda Trumpa. Takové jsou první ohlasy na druhou a poslední prezidentskou debatu, ve které se současný prezident střetl s Joem Bidenem. Kandidáti hovořili o pandemii, jaderných zbraní i rasové otázce. Při debatě o energiích se bývalý viceprezident přiznal, že by nejraději celý ropný průmysl v USA zrušil a přešel na solární energii.

Rozhovor

Organizátor protestu: Vláda se snaží do davu nasadit provokatéry, magistrát vyhrožuje

Organizátor protestu: Vláda se snaží do davu nasadit provokatéry, magistrát vyhrožuje

Na svátek 28. října se v Praze uskuteční další demonstrace. Organizátoři „Manifestace za svobodu a pravdu“ chtějí protestovat proti vládním opatřením, ale neplánují se omezovat nařízenými pravidly o rozestupech a maximální účasti sta lidí. Jeden z organizátorů, ekonom Luděk Tesař, v rozhovoru pro CNN Prima NEWS potvrdil své obavy z provokatérů a mluvil také o údajném vyhrožování ze strany magistrátu.

reklama
Slovensko zakáže vycházení. V části země se ven dostanou jen lidé s negativním testem
Kotleba měl pozitivní test. Jak je to možné, když tvrdí, že covid není? ptá se Matovič
Vláda jedná chaoticky. Působení Hřiba v Praze je hrůzostrašné, nešetřil Klaus kritikou
reklama
reklama
Chystá se další velká demonstrace. Počet účastníků pořadatelé omezovat nehodlají

Domácí

Domácí zpravodajství

Forejt o zrušení ceremoniálu: Prázdný sál by byl depresivní. Možná bude projev na dálku
Prodloužení nouzového stavu se nevyhneme, přiznal Prymula. Rozhodne se 30. října
U stromečku s rouškou? Babiš nechce nic slibovat, Flegr má o letošních Vánocích jasno
PŘEHLEDNĚ: Vláda omezila pohyb, maloobchod i služby. Jaké jsou výjimky?
Ve čtvrtek přibylo zatím 7511 případů nákazy. Za jediný den zemřelo 108 lidí s covidem
Další články
reklama
reklama