OSN

Výpis příspěvků ke štítku „OSN“

Írán zruší mravnostní policii. Její zákroky vyvolaly v zemi masivní protesty

4. prosince 2022 10:48

Íránský generální prokurátor oznámil zrušení mravnostní policie, jejíž zásah stál u zrodu současných protivládních protestů. Informovala o tom agentura AFP s odkazem na zprávu íránské agentury ISNA. Podle ní generální prokurátor Mohammad Džafar Montazerí mluvil o konci mravnostní policie na sobotním náboženském setkání ve městě Kom.

Huawei spolu s partnery hodlá pomoci 120 milionům lidí v odlehlých oblastech s připojením k internetu

27. listopadu 2022 08:56

Přístup ke stabilnímu internetovému připojení je v dnešním digitálním světě téměř základním právem každého člověka. Podle zprávy OSN se však téměř třetina světové populace k internetu doposud nikdy nepřipojila a i přes skokový nárůst konektivity zapříčiněný globální pandemií nadále zůstává bez této možnosti. Technologický gigant Huawei se proto přidal k digitální alianci Partner2Connect pod hlavičkou Mezinárodní telekomunikační unie (ITU) a podepsal závazek, že do roku 2025 společně s partnery pomůže 120 milionům lidí v odlehlých oblastech připojit se k internetu.

Odklepnuto, v Egyptě byla schválena dohoda o klimatu. Aktivisté deklaraci tvrdě kritizují

20. listopadu 2022 08:19

Zástupci států světa se na klimatické konferenci COP27 v Egyptě shodli na závěrečné deklaraci ze summitu. Předseda konference a egyptský ministr zahraničí Samí Šukrí dal poklepáním kladívka najevo, že dokument reprezentující politickou shodu na konferenci byl jednomyslně schválen. Informovala o tom agentura Reuters. Důležitým dílčím výsledkem konference je dohoda na vzniku speciálního fondu pro kompenzace škod způsobených změnou klimatu zvláště zranitelným zemím.

Generál Pavel k explozi v Polsku: Pokud šlo o ruské rakety, může následovat vojenská akce

15. listopadu 2022 23:50

Spojené státy v minulosti prohlásily, že pokud ruské rakety dopadnou na území Severoatlantické aliance, odpoví plnou silou. Podobná reakce přišla i v úterý, když na Polsko dopadly rakety zatím neznámého původu. Bývalý náčelník generálního štábu a bývalý předseda vojenského výboru NATO Petr Pavel ve vysílání CNN Prima NEWS ale upozornil, že je potřeba dát najevo jasné odhodlání, ale také zachovat klid, aby nedošlo k další eskalaci konfliktu.

Kolumbie žádá legalizaci kokainu. Válka proti drogám je nesmyslná, sdělil prezident

14. listopadu 2022 17:51

Kolumbijský prezident Gustavo Petro předstoupil před politiky v OSN a vyzval k „ukončení nesmyslné války proti drogám“. Je totiž toho názoru, že je neúspěšná a větší problém vidí v oblasti klimatu a životního prostředí, přičemž zmiňuje zejména uhlí a ropu. Jeho blízký spolupracovník před časem uvedl, že by si dovedl představit, že by v Kolumbii došlo k legalizaci kokainu, což je artikl, kterým je jihoamerická země proslulá a který je rovněž jejím nejvíce vyváženým zbožím.

V Egyptě začal klimatický summit. Česko podle Fialy sníží emise metanu o 30 procent

6. listopadu 2022 18:52

V neděli začal každoroční klimatický summit OSN, letos ho pod označením COP27 pořádá Egypt. Dvoutýdenní akce se má zúčastnit přes 120 světových státníků. Česko reprezentuje premiér Petr Fiala, který do Egypta odletěl na tři dny. Hlavní snahou účastníků COP27 je zpomalit globální oteplování, řešit se ale budou i další ekologická témata.

Hrůzné statistiky války na Ukrajině: Tisíce mrtvých, mučení, deportace a města v troskách

4. listopadu 2022 06:56

Od vypuknutí ruské invaze na Ukrajinu uplynulo více než osm měsíců. Kyjev shromažďuje důkazy o válečných zločinech, které okupanti v zemi za tu dobu napáchali. Rusové jsou podle Ukrajinců zodpovědní za smrt minimálně 7 938 civilistů. Skutečné číslo bude ale pravděpodobně daleko vyšší. Ruská armáda rovněž na Ukrajině poškodila nebo zcela zničila přes 135 tisíc civilních budov. Velmi znepokojivé jsou také údaje o deportacích či znásilněních spáchaných Rusy.