reklama

OSN

Výpis příspěvků ke štítku „OSN“

První česká přírodní památka UNESCO. Na seznam se dostaly Jizerskohorské bučiny

Na seznam světového přírodního a kulturního dědictví UNESCO patří nově Jizerskohorské bučiny v Jizerských horách. O jejich zařazení ve středu rozhodl výbor světového dědictví Organizace OSN pro výchovu, vědu a kulturu (UNESCO). O výsledku informoval ředitel Agentury ochrany přírody a krajiny František Pelc. Jde o první tuzemskou přírodní lokalitu na tomto seznamu.

Doživotí pro Mladiče. Tribunál v Haagu mu potvrdil trest za genocidu ve Srebrenici

Aktualizováno

Mechanismus OSN pro mezinárodní trestní tribunály (MICT) v úterý s konečnou platností potvrdil bývalému veliteli bosenskosrbské armády Ratku Mladičovi doživotní trest za genocidu spojenou se srebrenickým masakrem a další zločiny spáchané za války v Bosně a Hercegovině v letech 1992 až 1995. Nevyhověl tak požadavku Mladiče, který v odvolání žádal zproštění viny, nebo nový proces.

Izraelské letectvo opět zasáhlo Gazu. Palestinci reagovali dalšími raketami

Aktualizováno

Izraelské letectvo v noci z úterý na středu opět útočilo na cíle v Pásmu Gazy a Palestinci pokračovali v odpalování raket přes hranici enklávy. Podle agentury Reuters tak nic nenasvědčuje tomu, že by se znepřátelené strany chystaly v nejbližší době uzavřít příměří, přestože zahraniční představitelé volají po ukončení bojů, které trvají již přes týden. Izraelské letecké údery ve středu brzy ráno zabily v Pásmu Gazy nejméně šest lidí, napsala agentura AP.

Tel Aviv zažil nejsilnější útok. Generální tajemník OSN je zděšen konfliktem v Gaze

Generální tajemník OSN António Guterres je zděšen eskalací konfliktu v Gaze. Vyjadřuje také hluboké znepokojení nad zničením výškové budovy v Gaze, kde sídlila média a nacházely se v ní byty, při izraelském leteckém náletu. Izraelská armáda následně uvedla, že zaútočila na dům, v němž žije Jahjá Sinvár, šéf hnutí Hamás v Pásmu Gazy. Podle armády se Sinvár zřejmě skrývá.

Nedostatek námořníků, bot i léků. Co vše může způsobit katastrofální situace v Indii?

Indie se stále potýká s druhou vlnou pandemie a zaznamenává nejvyšší denní přírůstky nakažených na světě. Problém to není jen pro zdraví tamních obyvatel, ale co se týče exportu léků a surovin také pro většinu ostatních zemí. Komplikace hrozí i v lodní a letecké dopravě, kolaps může nastat v dodávkách bot i dalšího textilního zboží. Indie se navíc kvůli zavedenému lockdownu v minulém roce potýká po více než čtvrtstoletí s propadem HDP.

Češi věří vládě nejméně z celé EU. Podpora klesá i kvůli proticovidovým opatřením

Češi věří vládě své země nejméně ze všech obyvatel Evropské unie. Ve zveřejněné národní zprávě z unijního průzkumu Eurobarometr to uvedlo zastoupení Evropské komise v ČR. Podíl obyvatel Česka, kteří důvěřují české vládě, podle průzkumu meziročně klesl ze 40 na 19 procent. S opatřeními vlády proti šíření koronaviru je spokojena asi čtvrtina Čechů. Důvěra Čechů v EU meziročně stoupla z 39 procent na aktuálních 48 procent, což je nejvíce od roku 2013.

Nejšťastnější zemí světa je opět Finsko. Česko si oproti loňsku polepšilo

Nejšťastnější zemí světa se v žebříčku sestavovaném pro OSN už počtvrté za sebou stalo Finsko, Česko si oproti loňsku o jednu příčku polepšilo a skončilo osmnácté. Koronavirus přinesl rok strachu, úzkosti, nemocí, smrti, osamělosti a karanténních uzávěr, nová Světová zpráva o štěstí (World Happiness Report) ale nasvědčuje tomu, že pandemie elán lidí neudusila, píše agentura AP.

reklama