reklama

Padl aukční rekord. Sběratel zaplatil za vzácný McLaren F1 téměř půl miliardy korun

Na oblíbeném srazu exotických veteránů v kalifornském Pebble Beach se prodal nejdražší McLaren F1 historie. Neznámý sběratel se rozhodl dát téměř 20,5 milionů dolarů za hnědý vůz z roku 1995. I proto, že je po čtvrt století jako nový.

reklama

Když McLaren F1 na začátku devadesátých let vyjel na silnice, stal se nejrychlejším vozem světa. A byl také jedním z nejdražších. Britská firma vyrobila mezi lety 1992–⁠1998 jen 106 kusů, z nichž 64 smí legálně na silnici. I proto se stal z McLarenu F1 vzácný sběratelský vůz, jehož cena stoupá raketově vzhůru i po téměř 30 letech.

To dokazuje poslední prodej, který proběhl během aukce síně Gooding & Company na slavném srazu veteránů, youngtimerů a jejich sběratelů v kalifornském Pebble Beach. Už původní odhad byl astronomický – 15 milionů dolarů, tedy asi 307 milionů korun. Výsledek ale předčil očekávání, když McLaren F1 vyměnil majitele za 20,5 milionu dolarů, což je v přepočtu 443 milionů korun. Stal se tak nejdražším McLarenem F1 historie.

Auto s hodinkami

Vůz s číslem karoserie 029 je jediným existujícím modelem v hnědém laku Creighton Brown, který je kombinovaný se světlou a hnědou kůží uvnitř třímístné kabiny. Auto vyjelo z továrny v roce 1995 a od počátku bylo jen investicí, což dokazuje minimální nájezd pouhých 390 kilometrů. Na autě jsou dosud i originální pneumatiky Goodyear Eagle F1 speciálně vyvinuté pro tento model.

Novopečený majitel nedostal za své stovky milionů jen auto. S McLarenem F1 se totiž pojí celá řada příslušenství. Jde o sadu nářadí od francouzské společnosti FACOM včetně klíčů z titania. Nechybí luxusně vyvedená uživatelská příručka doplněná o další publikaci nazvanou Driving Ambition. K vozu patří také sada zavazadel, které se vejdou do titěrného kufru a unikátní hodinky TAG Heuer.

I když McLaren F1 pohání benzinový dvanáctiválec o výkonu 627 koní a je schopen dosáhnout maximální rychlosti 386 km/h, dá se předpokládat, že tento zachovalý kus nikdy tak rychle nepojede. Vzhledem k faktu, že v roce 2019 se prodal závodní speciál F1 LM za 406 milionů korun a rok předtím jiný F1 za 320 milionů, jde bezesporu hlavně o dobrou investici. Za pár let se tak tento konkrétní model může objevit znovu v aukci, tentokrát třeba už s cenou přesahující půl miliardy korun.

Tagy:

Hlavní zprávy

Advokát Hradu: Stehlíková Zemana nikdy neviděla a řekla, že je dementní. Chceme omluvu
360°

Advokát Hradu: Stehlíková Zemana nikdy neviděla a řekla, že je dementní. Chceme omluvu

Džamila Stehlíková by se za nepravdivou diagnózu stavu prezidenta Miloše Zemana měla omluvit. V pořadu 360° to na adresu psychiatričky řekl právní zástupce Hradu Marek Nespala. Artur Ostrý ale oponoval, že jeho klientka pouze sdělila erudované názory, které se „víceméně“ potvrdily. Stehlíková v minulosti uvedla, že Zeman trpí demencí. Spor nyní budou obě strany řešit i soudně, Hrad po exministryni vedle omluvy požaduje i milion korun.

Sledujte speciál Co Čech, to politik! Superdebata hvězd pandemie: Co nás čeká?

Dva roky s covidem změnily svět. Kdy začneme žít normální život? Je očkování jediná cesta, nebo se covid stane normální chřipkou? Sledujte speciál pořadu Co Čech, to politik! V superdebatě o pandemii 30. ledna uslyšíte názory z obou stran rozděleného národa. Ptát se budete i vy, diváci ve studiu. Exkluzivní speciál můžete sledovat na CNN Prima NEWS nebo v tomto článku.

reklama

Domácí zpravodajství

Příspěvky na bydlení i zmrazené platy. Zeman podepsal novely důležitých zákonů

Příspěvky na bydlení kvůli razantnímu zdražení energií vzrostou a dosáhne na ně širší okruh lidí. Vládní novelu o státní sociální podpoře, jež dávky upravuje, v pondělí podepsal prezident Miloš Zeman. O jeho podpisu informoval Hrad. Bude účinná zveřejněním ve sbírce zákonů. Zeman též podepsal novelu, která od února zmrazí pro letošní rok platy všech ústavních činitelů na loňské úrovni.

Učitel se porval se žákem kvůli reproduktoru. Dal mu pár pohlavků a dokonce ho i nakopl

Na sociálních sítích koluje video, které zachycuje potyčku mezi učitelem a jeho žákem. K incidentu mělo dojít na střední škole ve Vítkovicích. Učitel nejprve vyhodil studentův bezdrátový reproduktor z okna. Žák mu v reakci na to sebral jeho notebook a vyhrožoval, že ho rozbije. Vyučujícímu poté zřejmě ruply nervy. Chlapci uštědřil pár pohlavků a dokonce ho i nakopl.

reklama