Padl aukční rekord. Sběratel zaplatil za vzácný McLaren F1 téměř půl miliardy korun

Na oblíbeném srazu exotických veteránů v kalifornském Pebble Beach se prodal nejdražší McLaren F1 historie. Neznámý sběratel se rozhodl dát téměř 20,5 milionů dolarů za hnědý vůz z roku 1995. I proto, že je po čtvrt století jako nový.

Když McLaren F1 na začátku devadesátých let vyjel na silnice, stal se nejrychlejším vozem světa. A byl také jedním z nejdražších. Britská firma vyrobila mezi lety 1992–⁠1998 jen 106 kusů, z nichž 64 smí legálně na silnici. I proto se stal z McLarenu F1 vzácný sběratelský vůz, jehož cena stoupá raketově vzhůru i po téměř 30 letech.

To dokazuje poslední prodej, který proběhl během aukce síně Gooding & Company na slavném srazu veteránů, youngtimerů a jejich sběratelů v kalifornském Pebble Beach. Už původní odhad byl astronomický – 15 milionů dolarů, tedy asi 307 milionů korun. Výsledek ale předčil očekávání, když McLaren F1 vyměnil majitele za 20,5 milionu dolarů, což je v přepočtu 443 milionů korun. Stal se tak nejdražším McLarenem F1 historie.

Auto s hodinkami

Vůz s číslem karoserie 029 je jediným existujícím modelem v hnědém laku Creighton Brown, který je kombinovaný se světlou a hnědou kůží uvnitř třímístné kabiny. Auto vyjelo z továrny v roce 1995 a od počátku bylo jen investicí, což dokazuje minimální nájezd pouhých 390 kilometrů. Na autě jsou dosud i originální pneumatiky Goodyear Eagle F1 speciálně vyvinuté pro tento model.

Novopečený majitel nedostal za své stovky milionů jen auto. S McLarenem F1 se totiž pojí celá řada příslušenství. Jde o sadu nářadí od francouzské společnosti FACOM včetně klíčů z titania. Nechybí luxusně vyvedená uživatelská příručka doplněná o další publikaci nazvanou Driving Ambition. K vozu patří také sada zavazadel, které se vejdou do titěrného kufru a unikátní hodinky TAG Heuer.

I když McLaren F1 pohání benzinový dvanáctiválec o výkonu 627 koní a je schopen dosáhnout maximální rychlosti 386 km/h, dá se předpokládat, že tento zachovalý kus nikdy tak rychle nepojede. Vzhledem k faktu, že v roce 2019 se prodal závodní speciál F1 LM za 406 milionů korun a rok předtím jiný F1 za 320 milionů, jde bezesporu hlavně o dobrou investici. Za pár let se tak tento konkrétní model může objevit znovu v aukci, tentokrát třeba už s cenou přesahující půl miliardy korun.

Tagy: