reklama

Padl aukční rekord. Sběratel zaplatil za vzácný McLaren F1 téměř půl miliardy korun

Na oblíbeném srazu exotických veteránů v kalifornském Pebble Beach se prodal nejdražší McLaren F1 historie. Neznámý sběratel se rozhodl dát téměř 20,5 milionů dolarů za hnědý vůz z roku 1995. I proto, že je po čtvrt století jako nový.

reklama

Když McLaren F1 na začátku devadesátých let vyjel na silnice, stal se nejrychlejším vozem světa. A byl také jedním z nejdražších. Britská firma vyrobila mezi lety 1992–⁠1998 jen 106 kusů, z nichž 64 smí legálně na silnici. I proto se stal z McLarenu F1 vzácný sběratelský vůz, jehož cena stoupá raketově vzhůru i po téměř 30 letech.

To dokazuje poslední prodej, který proběhl během aukce síně Gooding & Company na slavném srazu veteránů, youngtimerů a jejich sběratelů v kalifornském Pebble Beach. Už původní odhad byl astronomický – 15 milionů dolarů, tedy asi 307 milionů korun. Výsledek ale předčil očekávání, když McLaren F1 vyměnil majitele za 20,5 milionu dolarů, což je v přepočtu 443 milionů korun. Stal se tak nejdražším McLarenem F1 historie.

Auto s hodinkami

Vůz s číslem karoserie 029 je jediným existujícím modelem v hnědém laku Creighton Brown, který je kombinovaný se světlou a hnědou kůží uvnitř třímístné kabiny. Auto vyjelo z továrny v roce 1995 a od počátku bylo jen investicí, což dokazuje minimální nájezd pouhých 390 kilometrů. Na autě jsou dosud i originální pneumatiky Goodyear Eagle F1 speciálně vyvinuté pro tento model.

Novopečený majitel nedostal za své stovky milionů jen auto. S McLarenem F1 se totiž pojí celá řada příslušenství. Jde o sadu nářadí od francouzské společnosti FACOM včetně klíčů z titania. Nechybí luxusně vyvedená uživatelská příručka doplněná o další publikaci nazvanou Driving Ambition. K vozu patří také sada zavazadel, které se vejdou do titěrného kufru a unikátní hodinky TAG Heuer.

I když McLaren F1 pohání benzinový dvanáctiválec o výkonu 627 koní a je schopen dosáhnout maximální rychlosti 386 km/h, dá se předpokládat, že tento zachovalý kus nikdy tak rychle nepojede. Vzhledem k faktu, že v roce 2019 se prodal závodní speciál F1 LM za 406 milionů korun a rok předtím jiný F1 za 320 milionů, jde bezesporu hlavně o dobrou investici. Za pár let se tak tento konkrétní model může objevit znovu v aukci, tentokrát třeba už s cenou přesahující půl miliardy korun.

Tagy:

Hlavní zprávy

Maminka mohla žít, kdyby nás neřídil chaotik. Spolek připomíná Babišovi oběti pandemie
Koronavirus

Maminka mohla žít, kdyby nás neřídil chaotik. Spolek připomíná Babišovi oběti pandemie

Krátce před říjnovými volbami se vzedmula další vlna odporu vůči premiéru Andreji Babišovi a jeho hnutí ANO. Nyní s kampaní proti současnému předsedovi vlády přišel spolek Neschopnost zabíjí, který připomíná kroky vlády v době pandemie koronaviru. Kritizuje Babišovo chaotické chování, zhroucení Chytré karantény, špatnou komunikaci či nesmyslná opatření. K tomu spolek přichází s příběhy lidí, kteří kvůli koronaviru přišli o své blízké. Redakce CNN Prima NEWS požádala o vyjádření i premiéra, na nějž kampaň míří. Ten však na žádost nereagoval.

Porušuje Babiš zákon? Černošický úřad má o ovládání médií jasno, rozhodnutí ale tají

Černošický městský úřad rozhodl v řízení o přestupku proti zákonu o střetu zájmů, které vede s premiérem Andrejem Babišem (ANO). Obsah rozhodnutí nezveřejní, informoval ve středu na svém webu. Podnět podala organizace Transparency International (TI), podle níž Babiš porušuje zákon tím, že ovládá média. Premiér střet zájmů dlouhodobě odmítá.

Babiš, Fiala i Rakušan. Osm politických lídrů se utká v superdebatě Česko hledá premiéra

Necelé dva týdny před sněmovními volbami se na CNN Prima NEWS uskuteční velká superdebata s lídry nejsilnějších český stran či koalic. Nebudou tak chybět premiér Andrej Babiš (ANO), Petr Fiala (koalice Spolu) nebo Vít Rakušan (koalice Piráti a Starostové). Sledujte v neděli 26. září od 20:00 první díl speciálního vysílání s názvem Česko hledá premiéra.

Drsná rvačka v nechvalně známém Molenbeeku: Muž zmlátil pět policistů, vzdal se zásahovce

Incident, který se jen tak nevidí, se odehrál v nechvalně proslulé bruselské čtvrti Molenbeek. Během kontroly špatně parkujícího vozidla se policisté dostali do konfliktu s agresivním řidičem. Muž pět strážců zákona zranil, z toho tři vážně. Fyzicky dobře vybaveného násilníka musela zpacifikovat až zásahová jednotka. A důvod jeho řádění? Prý neštěstí v lásce.

Co předcházelo sebevraždě hokejisty Prokopa? Partnerka udělala rázný krok a odjela

Co přesně stálo za odchodem mladého hokejisty Tomáše Prokopa? Nad tím si láme hlavu řada jeho známých, kolegů. Jak potvrdil mluvčí klubu Motor České Budějovice, šlo o nešťastnou lásku. Že spolu už netvoří pár dokazují i sociální sítě jeho přítelkyně Adély, která smrt bývalého partnera těžce nese. Mohl být motivem jeho sebevraždy opravdu rozchod?

Skočil spoluvězni koleny na hlavu. Když vyšel na svobodu, putoval vzápětí do vazby

Policisté a soudy v Královéhradeckém kraji se potýkají s agresivním recidivistou. Pětatřicetiletý muž byl odsouzen už dvanáctkrát a ve vězení strávil celkově 15 let. Naposledy byl propuštěn v úterý, ale hned ho zadrželi policisté a ve středu skončil u soudu. Ten ho poslal do vazby, aby nemohl utéct. Kvůli pokusu o vraždu spoluvězně, kterému skočil koleny na hlavu, může recidivista strávit za mřížemi dalších 18 let.

reklama

Domácí zpravodajství

Horká fáze předvolebního vysílání: CNN Prima NEWS uvádí nové pořady i superdebaty s diváky

CNN Prima NEWS startuje horkou fázi předvolebního vysílání a uvádí celou řadu nových pořadů a formátů, jejichž společným tématem jsou blížící se volby do Poslanecké sněmovny. Od 30. srpna nabízí každý všední den speciální volební blok, dále mimořádná vydání pořadu 360° s diváky ve studiu, dvě superdebaty s lídry stran a v neposlední řadě moderní volební studio v den voleb samotných.

reklama