reklama

Splašené mikroauto míří do aukce za miliony. Stovku zvládne za půl minuty

/ fotografií

Aukční síň RM Sotheby’s nabídne v dražbě stroj F.M.R. TG 500. Jde o 60 let staré mikroauto, které vzniklo upravením klasického Messerschmittu KR 200. Oproti němu má místo tří kol čtyři, výkonnější motor a tím i lepší parametry. Patří mezi nejrychlejší mikroauta své doby.

reklama

Když německý Messerschmitt nemohl po druhé světové válce vyrábět letadla, vrhl se na stavbu takzvaných mikroaut. Šlo o motorizované tříkolky do města pro méně náročné řidiče, které si ale vzaly něco z leteckého designu. Dnes patří mezi oblíbené sběratelské vozy. Už ve své době se objevily firmy, které si dokonce troufly na jejich úpravu. Jednou z nich byla společnost F.M.R.

Ta před šedesáti lety postavila unikátní model TG 500 jako vylepšení Messerschmittu. A začala z gruntu – tříkolku přestavěla na čtyřkolový stroj. Úpravce přidal také větší brzdy, rozměrnější přední světlomety i zadní brzdová světla. Úpravou prošel také podvozek. Pod zadní kapotu s nosičem na kufry pak ukryl nový výkonnější motor.

Dvojnásobný výkon

Pohonná jednotka je benzinový dvoutaktní dvouválec o objemu necelého půl litru. Ten dosahuje na výkon 15,3 kW, tedy 20,8 koně. To bylo v té době obrovské vylepšení, protože standardní Messerschmitt s motorem Fichtel o objemu 0,2 litru měl sílu jen 7,4 kW, tedy 10 koní. Upravený stroj tak nabídl dvojnásobný výkon.

Auto se inspirovalo v leteckém designu, třeba kokpitem nebo volantem, který připomínal knipl.
Auto se inspirovalo v leteckém designu, třeba kokpitem nebo volantem, který připomínal knipl.
Zdroj: RM Sotheby's

A to se projevilo i na jeho dynamice. Auto zvládlo zrychlit z nuly na 100 km/h za půl minuty a uhánět maximální rychlostí až 125 km/h, asi o 20 km/h více než originální německý vůz. Z dnešního pohledu sice jde o směšné parametry, přesto F.M.R. TG 500 pasují mezi nejrychlejší mikroauta všech dob. Možná i proto se mu přezdívalo Tygr.

Upravené mikroauto je velmi vzácné. Podle dobových pramenů vzniklo pouhých 150 kusů, z nichž některé už dávno nemusí existovat. I proto aukční síň RM Sotheby’s, která tento stroj nabídne v jedné ze svých dražeb veteránů, předpokládá velmi vysokou prodejní cenu. Podle jejího odhadu by se měla vyšplhat na částku mezi 2,6 až 3,5 milionem korun.

K tématu

reklama
reklama

Další hlavní zprávy

USA

Na původní fotce byla, v ročence už ne. Dívku s Downovým syndromem škola „vystřihla“

Na původní fotce byla, v ročence už ne. Dívku s Downovým syndromem škola „vystřihla“

Dva snímky mladých roztleskávaček jsou téměř stejné, jeden z nich ale pobouřil Američany. Dívky v modrobílém oblečku a pompony na rukou ze Shoreline Junior High School v Utahu si pořídily skupinovou fotografii, na které je i čtrnáctiletá Morgyn Arnoldová s Downovým syndromem. Jenže na druhém snímku, který vznikl jen o pár chvil později, už není. Vyřazení mladé dívky vyvolalo v USA bouři, škola vše označila za chybu a omluvila se.

Španělé opět zaváhali. Zahodili penaltu, Poláci mají naději díky Lewandowskimu
Diktátorství nemá v EU místo, shodl se Kulhánek se Zemanem. Podpoří sankce vůči Bělorusku
Moře v Turecku zaplavil sliz: Ohrožuje turismus a zabíjí zvířata. Úřady si nevědí rady
Roztomilý omyl: Hummelsův syn slavil tátův „vlastňák“. Vysvětlím mu to, řekl stoper
reklama
reklama
KOMENTÁŘ: Jak Klausovo utahování opasků zvítězilo nad Komárkovou markou za tři koruny

Názory

Domácí zpravodajství

Vakcíny fungují. Po druhé dávce očkování měl pozitivní test jen zlomek lidí
Únik chemikálií v Plzni má třetí oběť. Další muž bojuje o život na JIPce
Další články
reklama
reklama