reklama

Splašené mikroauto míří do aukce za miliony. Stovku zvládne za půl minuty

Aukční síň RM Sotheby’s nabídne v dražbě stroj F.M.R. TG 500. Jde o 60 let staré mikroauto, které vzniklo upravením klasického Messerschmittu KR 200. Oproti němu má místo tří kol čtyři, výkonnější motor a tím i lepší parametry. Patří mezi nejrychlejší mikroauta své doby.

reklama

Když německý Messerschmitt nemohl po druhé světové válce vyrábět letadla, vrhl se na stavbu takzvaných mikroaut. Šlo o motorizované tříkolky do města pro méně náročné řidiče, které si ale vzaly něco z leteckého designu. Dnes patří mezi oblíbené sběratelské vozy. Už ve své době se objevily firmy, které si dokonce troufly na jejich úpravu. Jednou z nich byla společnost F.M.R.

Ta před šedesáti lety postavila unikátní model TG 500 jako vylepšení Messerschmittu. A začala z gruntu – tříkolku přestavěla na čtyřkolový stroj. Úpravce přidal také větší brzdy, rozměrnější přední světlomety i zadní brzdová světla. Úpravou prošel také podvozek. Pod zadní kapotu s nosičem na kufry pak ukryl nový výkonnější motor.

Dvojnásobný výkon

Pohonná jednotka je benzinový dvoutaktní dvouválec o objemu necelého půl litru. Ten dosahuje na výkon 15,3 kW, tedy 20,8 koně. To bylo v té době obrovské vylepšení, protože standardní Messerschmitt s motorem Fichtel o objemu 0,2 litru měl sílu jen 7,4 kW, tedy 10 koní. Upravený stroj tak nabídl dvojnásobný výkon.

A to se projevilo i na jeho dynamice. Auto zvládlo zrychlit z nuly na 100 km/h za půl minuty a uhánět maximální rychlostí až 125 km/h, asi o 20 km/h více než originální německý vůz. Z dnešního pohledu sice jde o směšné parametry, přesto F.M.R. TG 500 pasují mezi nejrychlejší mikroauta všech dob. Možná i proto se mu přezdívalo Tygr.

Upravené mikroauto je velmi vzácné. Podle dobových pramenů vzniklo pouhých 150 kusů, z nichž některé už dávno nemusí existovat. I proto aukční síň RM Sotheby’s, která tento stroj nabídne v jedné ze svých dražeb veteránů, předpokládá velmi vysokou prodejní cenu. Podle jejího odhadu by se měla vyšplhat na částku mezi 2,6 až 3,5 milionem korun.

Tagy:

Hlavní zprávy

Odložili skafandry a povolují návštěvy. Lékaři z VFN změnili strategii a úmrtnost klesá
Zdravotnictví

Odložili skafandry a povolují návštěvy. Lékaři z VFN změnili strategii a úmrtnost klesá

Zdravotníci z Kliniky anesteziologie, resuscitace a intenzivní medicíny (KARIM) Všeobecné fakultní nemocnice (VFN) od začátku koronavirové pandemie pečovali o více než 2 000 covidových pacientů. Za tu dobu podstatně změnili strategii, aby boj proti nemoci zefektivnili. Personál například kvůli hrozbě přenosu nebezpečných bakterií přestal nosit ochranné obleky. Téměř stovku nemocných v nejvážnějším stavu na mimotělním oběhu (ECMO) si pražští zdravotníci dovezli z jiných nemocnic. Nyní ostatním zařízením radí, jak o ně co nejlépe pečovat.

Příběhy rodičů a jejich dětí, které drtí karantény: Bezvýsledné testování a žádné lyžáky

Rodiny stíhá jedna karanténa za druhou, děti nechodí do škol, rodiče hledají cesty, jak nepřijít o peníze ze zaměstnání a většině z nich už dochází trpělivost. Nic nefunguje a systém totálně selhává, shodují se naštvaní rodiče a ptají se, k čemu je vlastně očkování, když na něj nikdo nebere zřetel. Přinášíme vám mini příběhy několika z vás, které ilustrují realitu těchto dnů.

Lidl, Albert i Kaufland navyšují mzdy, měsíčně si prodavači mohou vydělat i 43 tisíc

Potravinářské řetězce zaměstnancům zvyšují mzdy. Albert je zvedl od ledna v průměru o čtyři procenta, od února porostou v Lidlu v závislosti na pozici a odpracovaných letech. Pracovníci Kauflandu si přilepší průměrně o čtyři procenta od března. Ostatní obchodní sítě plánují případné zvýšení mezd oznámit v dalších měsících. Kromě zvýšení mezd společnosti rozšiřují také zaměstnanecké benefity. Vyplývá to z tiskových informací firem a ankety mezi zástupci řetězců.

Opatření v Česku už dávno neměla být, vláda občany utlačuje, myslí si právník

Podle právníka Ondřeje Svobody pozbývají koronavirová opatření v aktuální pandemické situaci v Česku smyslu. „Dávno tu neměla být. Vláda zneužívá svou moc k tomu, aby utlačovala obyvatelstvo,“ myslí si. Matematik Vít Tuček je však zásadně proti tomuto názoru. „Epidemii, která je mnohem horší než chřipka, zde stále máme. Nejsme v pozici, kdy můžeme rozvolňovat,“ oponoval v pořadu 360°.

Tečka za první větví Rathovy kauzy: Ústavní soud smetl všechny jeho stížnosti

Ústavní soud (ÚS) odmítl stížnost bývalého středočeského hejtmana Davida Ratha, udělal tak poslední tečku za první větví jeho korupční kauzy. Rath si odpykal polovinu ze sedmiletého trestu vězení, 11. ledna se dostal podmínečně na svobodu. ÚS rozhodoval koncem roku bez veřejného jednání, nyní usnesení zpřístupnil ve své databázi. Zároveň také odmítl stížnost dalšího z odsouzených, manažera Tomáše Mladého, jenž dostal pětiletý trest.

Sledujte speciál Co Čech, to politik! Superdebata hvězd pandemie: Co nás čeká?

Dva roky s covidem změnily svět. Kdy začneme žít normální život? Je očkování jediná cesta, nebo se covid stane normální chřipkou? Sledujte speciál pořadu Co Čech, to politik! V superdebatě o pandemii uslyšíte názory z obou stran rozděleného národa. Exkluzivní speciál můžete sledovat v neděli 30. ledna od 20:00 na CNN Prima NEWS i přímo zde v článku. A ve 22:30 bude druhá hodina mimořádně i na Primě.

Djokovičův nadcházející boj s nařízeními: Kde má zelenou a na jakých místech utrum?

Od celosvětově sledovaného vízového fiaska před Australian Open Novak Djokovič mlčí. Ticho zavdává vzniku spekulací, jestli po obrovském zklamání neoznámí konec kariéry. Ale to je velmi málo pravděpodobná varianta i vzhledem k tomu, že už je přihlášený na únorový turnaj v Dubaji. Právě tam neočkovaná tenisová světová jednička může bez problémů. A jak to bude v dalších týdnech a měsících?

reklama

Domácí zpravodajství

Přijímací zkoušky 2022 PŘEHLEDNĚ: Kdy podat přihlášky a na co se připravit

Přijímací zkoušky se neúprosně blíží. Žáci základních škol mají pro podání přihlášek čas do 1. března. U středoškoláků, kteří se chystají ve svém studiu pokračovat na vyšších odborných nebo vysokých školách, se termíny různí. Kdy si musí studenti vybrat své budoucí obory a na co vše by se měli připravit? Redakce CNN Prima NEWS pro vás připravila přehled všech náležitostí.

Benda: Předvádíte destrukci za každou cenu. Jste akorát nervózní, oponoval Fiala z SPD

Čtvrteční jednání v Poslanecké sněmovně bylo podle poslance Marka Bendy (ODS) mimořádně absurdní. „Je to destrukce za každou cenu,“ prohlásil na účet opozice. Poslanec Radim Fiala (SPD) mu však v pořadu 360° oponoval. Je toho názoru, že opozice má nárok říci, co si o současném stavu myslí. „Křičíte na nás něco o nenávisti a jste zkrátka nervózní, za což my nemůžeme,“ reagoval ve vysílání CNN Prima NEWS.

reklama