CNN Prima News palivo

palivo

Výpis příspěvků ke štítku „palivo“

Po náletu dronů v Rusku hoří ropná rafinerie. Jeden útok mířil i na Moskvu, tvrdí starosta

Ruské úřady ohlásily během noci na úterý několik ukrajinských dronových útoků, z nichž jeden podle starosty Moskvy mířil na ruskou metropoli. Další z akcí způsobila požár v rafinerii v Novgorodské oblasti, jejíž jednotka je kvůli ohni mimo provoz. Útok bezpilotního letounu zasáhl také sklad pohonných hmot ve městě Orel. Podle agentury RIA sestřelila protivzdušná obrana celkem 25 ukrajinských dronů. Ukrajinská strana události nekomentovala.

Pravidelné revize PŘEHLEDNĚ: Jaké jsou v domě či bytě povinné a proč se vám vyplatí?

Vlastnit nebo pronajímat dům či byt s sebou přináší kromě radostí také mnoho povinností, které se rozhodně nevyplatí ignorovat. Jednou z nich jsou i povinné revize. Na co všechno se vztahují a jak často je musíte provádět? Jak se liší od kontroly? A proč byste na ně měli myslet i v případě, že je zákon výslovně nevyžaduje? Redakce CNN Prima NEWS pro vás připravila přehled toho nejdůležitějšího.

Tvrdé vystřízlivění pro řidiče: Benzin a nafta rapidně zdražují, růst cen zdaleka není u konce

Po optimistických vyhlídkách na konci loňského roku přichází pro řidiče tvrdé vystřízlivění. Ceny pohonných hmot totiž rostou druhým měsícem a atakují již hranici 38 korun za litr. Může za to slabší koruna, která přitom v minulém roce tlačila cenu benzinu a nafty níže. Cenám navíc neprospívá ani napětí v Rudém moři kvůli jemenským povstalcům.

Zásadní obrat. Pohonné hmoty v Česku jsou levnější než u našich sousedů, dráž je i v Polsku

Pohonné hmoty jsou nyní na českých čerpacích stanicích v porovnání se sousedními státy levnější. Po letech velmi drahého benzinu a nafty proto nastává nezvyklá situace. Vyšší ceny paliv najdou motoristé i v Polsku, kde skončilo jejich daňové zvýhodnění. Ceny klesly, přestože vláda Petra Fialy (ODS) nezavedla jejich zastropování ani nesnížila daň z přidané hodnoty jako jiné země.

Jakým pumpám se vyhnout? Inspekce zveřejnila seznam benzínek s nekvalitním palivem

Česká obchodní inspekce pokračuje v udělování přísných pokut za nekvalitní palivo. Peněžní tresty se přitom nevyhnuly ani velkým provozovatelům. Inspekce zároveň aktualizovala seznam 50 čerpacích stanic, které nabízely špatnou kvalitu pohonných hmot. Tradičně se v nich objevují provozovny v malých obcích. Kdo dostal rekordní pokutu a kterým pumpám se raději vyhnout?

V Česku přibylo čerpacích stanic s nekvalitními palivy. Podívejte se na seznam hříšníků

Na seznamu čerpacích stanic se špatnými palivy, který vydává Česká obchodní inspekce, přibylo v loňském roce hned čtrnáct prodejců. Vysoké pokuty v roce 2023 obdržely dokonce i známe řetězce, jako je RobiN OIL nebo Globus. U jednoho z nich dokonce kontroloři narazili na tolik nevyhovující naftu, že by v krajním případě mohla narušit funkčnost motoru. Kde ještě byly zjištěny problémy?

Benzin je v průměru nejlevnější za poslední dva roky. Co se očekává v příštím roce?

Čeští řidiči mohou na čerpacích stanicích vidět razantní snižování cen. Pohonné hmoty jsou totiž nejlevnější za poslední roky. Další výrazné poklesy už zřejmě nepřijdou, sdělil CNN Prima NEWS mluvčí Asociace petrolejářského průmyslu a obchodu Václav Loula. Ropa je totiž strategická surovina, která je velmi citlivá na geopolitické vlivy. Co může hrozit v příštím roce a mohou se řidiči těšit na ceny za pohonné hmoty pod hranicí 30 korun?

Od roku 2024 se bude prodávat benzin, který autům nebude „chutnat“. Problém budou mít felicie

Benzin typu E10, který přijde do prodeje od příštího roku, není vhodný pro auta vyrobená před rokem 2005, kdy vešla v platnost emisní norma Euro 4. Takřka 50 procent aut jezdících v Česku bude muset tankovat dražší prémiová paliva nebo používat při každém čerpání speciální aditiva. Novým typem benzinu nahradí stávající druh E5 jako první čerpací stanice Orlen.