CNN Prima News parlamentní volby

parlamentní volby

Výpis příspěvků ke štítku „parlamentní volby“

Sjednocení s Tchaj-wanem je nevyhnutelné. Čína ostře komentovala výsledek tamních voleb

Sjednocení Číny s Tchaj-wanem je nevyhnutelné, uvedla v sobotu čínská vláda k výsledkům prezidentských a parlamentních voleb na Tchaj-wanu. Ty podle Pekingu ukázaly, že vládní strana tam nemá většinu. Spojené státy v souladu se svou dosavadní linií uvedly, že nepodporují nezávislost Tchaj-wanu. Rusko se omezilo na konstatování, že dál uznává politiku jedné Číny. Gratulace poslal na Tchaj-wan také český prezident Petr Pavel. Je prý přesvědčen, že dobré vztahy mezi ostrovním státem a Českem budou panovat i s novým vedením.

Kolář: Rakušan označil většinu Slováků za blbce z periferie. Vypíchl problém, míní Kubičko

Ze strany českých politiků bylo trapné, s jakou časovou prodlevou přišly po ohlášení výsledků gratulace. V příspěvku ministra vnitra Víta Rakušana (STAN) je navíc řečeno, že většina Slováků jsou blbci z periferie. Ve Zprávách PLUS na CNN Prima NEWS to na adresu českých vládních špiček pronesl komentátor MF Dnes Petr Kolář. Nesouhlasil s ním však komentátor Českého rozhlasu Radko Kubičko, podle nějž Kolář ministrův výrok posunul. Sám Rakušan přitom napsal, že „obavy lidí, kteří žijí často na periferii zájmu, nemusejí mít reálný základ, ale nejsou proto méně skutečné“. Komentátoři se mimo jiné shodli na tom, že vztah mezi Českem a Slovenskem v ohrožení není.

Těším se na spolupráci s vlastencem, vzkázal Ficovi Orbán. Zahraniční média však nejásají

Hádejte, kdo se vrátil. Tímto vzkazem přál Robertu Ficovi k vítězství v parlamentních volbách na Slovensku jako první ze zahraničních politiků maďarský premiér Viktor Orbán. Zdůraznil, že „vždy je dobré spolupracovat s vlastencem a již se těší“. Zahraniční média však Orbánovo nadšení nesdílejí. Opakují se slova o „nekonání liberálního zázraku“ i obavy z příklonu Slovenska ke Kremlu.

REPORTÁŽ: Půl dědiny v Česku, půl na Slovensku aneb Předvolební hádky sousedů z hraniční čáry

Vlevo Česko, vpravo Slovensko. „Vyhraje Fico,“ předpovídá penzista Ondrej Brezina z české strany horské obce Konečná v Beskydech. Státní hranice se tu klikatí jako had. „Vyhraje Progresivní Slovensko,“ věří Vlasta Kašíková ze slovenské části vesnice. Je to překvapení, anebo možná jen statistická náhoda. Na Konečné fandí občané ČR Robertu Ficovi, zatímco státní příslušníci SR expremiéra Fica vůbec nemusí. V celé dědině však bydlí sotva 30 lidí.

Experti: Slováky české rady dráždí. Pavel udělal velkou chybu, Babiš si vyřizuje účty s Piráty

Slovensko se může stát po volbách zlobivým dítětem Evropy. Český prezident Petr Pavel se před tím snažil varovat, ale Slováky nejvíce dráždí panské rady z Prahy. Tak se k aktuálním dění okolo slovenských parlamentních voleb vyjádřil expert na politický marketing Oto Klempíř, který byl hostem pořadu 360° na CNN Prima NEWS. Slova prezidenta zkritizoval i komentátor Martin Schmarcz, podle něhož byla „obrovskou chybou“, které se nedopustil žádný jiný český představitel. Experti se rovněž shodli na tom, že Andrej Babiš (ANO) si svým projevem ke Slovákům hodlal pouze vyřídit účty s Piráty.

Z demokratů se stali psychopati. Matovič i Čaputová mě zklamali, říká 84letá slovenská sokolka

Zklamání i frustrace. Zkušenost s poslední vládou, která Slovensko přivedla k předčasným volbám, přináší i nechuť hlasovat znova. „Nevím, jestli půjdu k volbám, spíš ne. Všude slyším, že z těch bláznů už si není koho vybrat,“ tvrdí 84letá Olga Samáková, někdejší starostka Sokola v Trenčíně. Po nájemné vraždě novináře Jána Kuciaka, masových protivládních demonstracích a parlamentních volbách v roce 2020 totiž uvěřila, že Slovensko konečně zamíří na Západ. „Mysleli jsme si, že volíme demokraty, ale stali se z nich psychopati,“ odepisuje politiky z poslední vládní koalice.

REPORTÁŽ: S Kotlebovými pohrobky na mítinku aneb Když bývalí náckové obléknou bílé košile

Předvolební shromáždění slovenské krajně pravicové strany Republika v Trenčíně moderuje místopředseda partaje Ondrej Ďurica. Okresní soud v Bratislavě v květnu 2018 rozhodl, že Ďuricu je možné označovat za neonacistického zpěváka, protože se od své minulosti v kapele Bílý odpor nikdy nedistancoval. Nechal se také slyšet, že mezi patriotismem a nacismem je jen velmi tenká čára. „Hajloval na koncertech a skandoval neonacistické pozdravy,“ napsal o něm loni v prosinci v otevřeném listu Richard Duda, předseda Ústředního svazu židovských obcí na Slovensku.

Prezidentské zásahy do chodu vlády si přeje rekordní počet lidí. Podporu má i přímá volba

Téměř tři čtvrtiny občanů zastávají názor, že prezident by měl zasahovat do činnosti vlády, ale pouze v omezené míře. Vyplývá to z průzkumu Centra pro výzkum veřejného mínění (CVVM), které současně uvedlo, že se jedná o nejvyšší podíl za celou dobu sledování, k němuž dochází od roku 2002. Třináct procent dotázaných si myslí, že by prezident do činnosti kabinetu neměl zasahovat vůbec. Podle téměř stejného podílu občanů by hlava státu naopak měla přímo řídit činnost ministerského týmu.