reklama

Voličský průkaz 2021: Praktický návod, kde a jak ho získat a jak s ním volit

Voličský průkaz potřebujete, pokud nechcete volit ve volebním okrsku, ve kterém máte trvalé bydliště. Jak volební průkaz získáte a dokdy o něj musíte požádat? V tomto článku najdete praktický návod krok za krokem, jak volit s voličským průkazem ve volbách do Poslanecké sněmovny Parlamentu 2021.

reklama

Voličský průkaz a zákon

Každý volič, který se rozhodne nevolit v okrsku, v jehož stálém seznamu voličů je zapsán, může podle zákona požádat obecní úřad o vydání voličského průkazu. Ten lze použít při volbě prezidenta České republiky a při parlamentních volbách, tedy při volbách do Poslanecké sněmovny a do Senátu, a dále pak do zastupitelstev krajů a do Evropského parlamentu. Naopak jej nelze využít v komunálních volbách, tedy při volbách do zastupitelstev měst, obcí a městských částí.

Žádost o voličský průkaz a jeho vzor

Voličský průkaz vám vydá obecní úřad v místě trvalého bydliště, nebo zastupitelský úřad v případě, že jste zapsáni v jeho zvláštním seznamu voličů. Žádost můžete podat osobně, nebo písemně. V případě písemné žádosti o voličský průkaz nesmí na dokumentu chybět váš úředně ověřený podpis, případně ji musíte doručit prostřednictvím datové schránky. Vyřízení je zdarma.

Žádost o voličský průkaz nemá přesnou podobu. Na internetu najdete řadu variant, žádost o vydání průkazu si ale můžete stáhnout přímo zde.

Samotný tiskopis voličského průkazu je pro všechny typy voleb stejný, je chráněn zajišťovacími prvky proti zneužití, padělání a pozměnění a je vytištěn na speciálním papíru. Každý průkaz má své unikátní číslo. Na vzor vyplněného voličského průkazu se můžete podívat zde.

Voličský průkaz a datová schránka

Máte-li datovou schránku, můžete si díky ní ušetřit cestu na úřady. Právě jejím prostřednictvím totiž můžete žádost o voličský průkaz podat v elektronické podobě.

Kdy o voličský průkaz žádat a jak ho získáte

O voličský průkaz můžete požádat nejdříve v den vyhlášení voleb. Prezident České republiky Miloš Zeman vyhlásil na 8. a 9. října 2021 parlamentní volby. Chcete-li v nich volit pomocí volebního průkazu, můžete tedy o něj už zažádat.

Pokud o voličský průkaz žádáte písemně, musíte žádost dostat na úřad maximálně sedm dní před konáním voleb, tedy nejpozději 1. října. Osobně ji můžete doručit nejpozději dva dny před konáním voleb.

Voličský průkaz vám úřad předá osobně či poštou nebo jej vydá člověku, který se prokáže plnou mocí s vaším úředně ověřeným podpisem. Průkazy se začínají vydávat patnáct dní před konáním voleb. Letos by to tedy v případě parlamentních voleb mělo být 23. září 2021.

Jak volit s voličským průkazem

Pokud volíte s voličským průkazem, jednoduše ho před volbou odevzdáte volební komisi. Spolu s ním musíte komisi předložit i svůj doklad totožnosti.

  • Prezidentské volby

Při volbě prezidenta můžete s voličským průkazem volit v jakémkoli volebním okrsku na území České republiky i ve speciálních okrscích na zastupitelských úřadech v zahraničí.

  • Parlamentní volby

Parlamentní volby se dělí na volby do Poslanecké sněmovny a senátní volby. Jak už jsme zmínili výše, další parlamentní volby nás čekají 8. a 9. října 2021.

  • Volby do Poslanecké sněmovny

Ve volbách do Poslanecké sněmovny můžete díky voličskému průkazu volit ve kterémkoliv volebním okrsku v ČR i kterémkoliv zvláštním volebním okrsku v zahraničí. V zahraničí o něj můžete i požádat, a to na zastupitelském úřadu, v jehož zvláštním seznamu jste zapsáni.

  • Senátní volby

Při senátních volbách nemůžete volit na zastupitelských úřadech, ale máte-li trvalý pobyt v ČR, smíte s průkazem hlasovat v kterémkoliv okrsku z volebního obvodu, v němž jste hlášeni k trvalému pobytu a v němž volby probíhají. Pokud trvale žijete v zahraničí, můžete volit v kterékoliv volební místnosti v ČR. Při volbách do Senátu dostanete rovnou dva voličské průkazy (pro první a druhé kolo voleb). Pokud jste v zahraničí, musíte přijet hlasovat do ČR.

  • Volby do Evropského parlamentu

Při volbách do Evropského parlamentu můžete s voličským průkazem hlasovat v kterékoli volební místnosti v ČR. Průkaz vám vydá i zastupitelský úřad, a to pokud jste občané ČR, máte bydliště v jeho územním obvodu a jste zapsáni ve zvláštním seznamu voličů vedeném tímto zastupitelským úřadem.

  • Krajské volby

S voličským průkazem můžete hlasovat ve stálém volebním okrsku na území České republiky spadajícím do územního obvodu kraje, kde jsou volby vyhlášeny a kde jste přihlášeni k trvalému pobytu.

Voličský průkaz do zahraničí

Chcete-li využít voličský průkaz při volbě ze zahraničí, můžete tak učinit při volbách do Evropského parlamentu, Senátu, Poslanecké sněmovny a při volbě prezidenta. V krajských a komunálních volbách ze zahraničí volit nelze.

Při volbách ze zahraničí se rozlišuje, zda se jedná o dlouhodobý či krátkodobý pobyt. Při dlouhodobém musíte požádat o zapsání do zvláštního seznamu voličů, a to nejméně čtyřicet dnů před volbami. Při krátkodobém je postup stejný jako při vyřizování volebního průkazu v Česku. Seznam míst, ze kterých můžete volit ze zahraničí, naleznete zde.

Jak si vyřídit voličský průkaz – praktický návod krok za krokem

Už jsme vám popsali, kde žádat o voličský průkaz, jak o něj požádat elektronicky i jak na něj volit ze zahraničí. Na závěr přikládáme praktický návod, v němž najdete všechny důležité informace o volebním průkazu přehledně.

Kde vyřídit voličský průkaz? Voličský průkaz vám vydá obecní úřad v místě trvalého bydliště nebo zastupitelský úřad.

Jak podat žádost o voličský průkaz? Žádost můžete podat osobně, nebo písemně. V případě písemné žádosti o voličský průkaz nesmí na dokumentu chybět váš úředně ověřený podpis, případně ji můžete doručit elektronicky prostřednictvím datové schránky.

Jak vypadá vzor žádosti o voličský průkaz? Žádost nemá přesnou podobu. Vzor najdete například na webu ministerstva vnitra.

Kdy o voličský průkaz žádat? O voličský průkaz můžete požádat nejdříve v den vyhlášení voleb. Písemnou žádost musíte dostat na úřad nejpozději sedm dnů před konáním voleb. Osobně můžete žádost o voličský průkaz úřadu doručit nejpozději dva dny před konáním voleb.

Jak vám voličský průkaz bude doručen? Voličský průkaz vám úřad předá osobně či poštou nebo jej vydá člověku, který se prokáže plnou mocí s vaším úředně ověřeným podpisem.

Kdy voličský průkaz dostanete? Průkazy se začínají vydávat patnáct dní před konáním voleb.

Jak volit s voličským průkazem? Volební komisi před volbou předložíte svůj doklad totožnosti a odevzdáte jí volební průkaz.

Tagy:
volby volby do Senátu volby do zastupitelstev krajů volby do Evropského parlamentu volby do Sněmovny voličský průkaz

Hlavní zprávy

Jsou připraveni na válku. Americký generál popsal ničivou sílu Rusů u hranic s Ukrajinou
Rusko

Jsou připraveni na válku. Americký generál popsal ničivou sílu Rusů u hranic s Ukrajinou

Rusko podle vedení americké armády shromáždilo podél hranice s Ukrajinou útvary mnoha různých druhů a „zjevně“ je v jeho možnostech tyto síly použít. Nejvýše postavený americký generál Mark Milley na pátečním brífinku hovořil o přítomnosti pozemních, vzdušných, námořních i jiných formací. Ministr obrany USA Lloyd Austin řekl, že konflikt není nevyhnutelný a že ruský prezident Vladimir Putin má i jiné možnosti než je rozsáhlý útok.

Do vězení půjdu s hrdostí, říká Kubkův stalker. Pekarová chce víc stíhání dezinformátorů

Známí antivaxeři Jana Peterková a Patrik Tušl odmítají nejen očkování, ale i obvinění ze strany policie, která je stíhá kvůli dezinformacím a stalkingu. Zatímco bývalá reportérka podle vyšetřovatelů opakovaně lhala o covidové situaci i účincích vakcín, Tušl zase pronásledoval známé osobnosti boje s pandemií. Oba dva si za své výstupy na sociálních sítích nechali platit od svých podporovatelů.

Kobercový nálet politických náměstků, auta, sekretářky. Tak vláda šetří, kritizuje opozice

Nová vláda měla šetřit, místo toho nechává nabobtnávat resorty o další úředníky. Je to kobercový nálet politických náměstků, kritizovali opoziční politici kabinet Petra Fialy (ODS) v pořadu 360° na CNN Prima NEWS. Podle šéfa Svazu obchodu a cestovního ruchu Tomáše Prouzy bude potřeba při šetření sáhnout také do legislativy – po odstranění zbytečné byrokracie a odborů by pak bylo možné propustit nepotřebnou lidskou sílu.

Gott, Hrušínský, Werich. Kdo před 45 lety podpisem označil chartisty za odpadlíky a zrádce?

V pátek 28. ledna 1977 zažilo Národní divadlo v Praze asi nejpotupnější akci v normalizační éře. Režim do divadla svolal populární herce, zpěváky a další umělce, aby s jejich pomocí zdiskreditoval signatáře Charty 77. A zatímco protirežimní Chartu k 1. lednu podepsalo 242 odvážných občanů, Antichartu na sklonku stejného měsíce signovalo 7 250 umělců. Vlastně téměř všichni, kdo tvořili oficiální kulturu.

Osmitýdenní holčička zemřela s více než 60 zlomenými kostmi. Rodiče jsou už ve vězení

Velkou Británií otřásá další případ krutého týrání dítěte. Teprve osmitýdenní Aminy-Faye Johnsovou její rodiče dlouhodobě trýznili. Na konci dubna v roce 2019 dívenka přestala dýchat a ani přes snahu lékařů se ji nepodařilo oživit. Po následném rentgenu se zdravotníkům naskytl šokující snímek, holčička měla přes 60 zlomenin. Nyní byli její rodiče odsouzeni k pobytu za mřížemi.

Přibývá opakovaných nákaz covidem. I po prodělání se očkujte třetí dávkou, vybízí Chlíbek

Česko se potýká s rekordním počtem opakovaných nákaz koronavirem. Ministerstvo zdravotnictví jich za čtvrtek eviduje přes 16 tisíc, což je nejvíc od začátku celé pandemie. Na vině je dle všeho vysoce nakažlivá varianta omikron. Podle odhadů resortu by reinfekcí mělo v následujících dnech přibývat. Podle vakcinologa Romana Chlíbka je nejlepší dosavadní ochranou kombinace očkování posilující dávkou a prodělání nemoci.

Sledujte ŽIVĚ Partii: Vypukla válka ve Sněmovně? Střetnou se Pekarová a Vondráček

Vládní strany si jdou s opozicí tvrdě po krku prakticky od první schůze nové Sněmovny. Hnutí ANO a SPD se nelíbí plánovaná novela pandemického zákona, obě uskupení by také chtěla větší zastoupení ve vedení dolní komory Parlamentu. Pětikoalice zase viní opozici z toho, že jí zbytečně hází klacky pod nohy. I o tomto tématu budou diskutovat v nedělní Partii šéfka Sněmovny Markéta Pekarová Adamová (TOP 09) a poslanec Radek Vondráček (ANO). V druhé části se pak uskuteční velká debata čtyř politiků na téma krize na Ukrajině. Pořad můžete sledovat od 11 hodin živě na CNN Prima NEWS nebo v tomto článku.

reklama

Domácí zpravodajství

Přijímací zkoušky 2022 PŘEHLEDNĚ: Kdy podat přihlášky a na co se připravit

Přijímací zkoušky se neúprosně blíží. Žáci základních škol mají pro podání přihlášek čas do 1. března. U středoškoláků, kteří se chystají ve svém studiu pokračovat na vyšších odborných nebo vysokých školách, se termíny různí. Kdy si musí studenti vybrat své budoucí obory a na co vše by se měli připravit? Redakce CNN Prima NEWS pro vás připravila přehled všech náležitostí.

reklama