reklama

Voličský průkaz 2021: Praktický návod, kde a jak ho získat a jak s ním volit

Voličský průkaz potřebujete, pokud nechcete volit ve volebním okrsku, ve kterém máte trvalé bydliště. Jak volební průkaz získáte a dokdy o něj musíte požádat? V tomto článku najdete praktický návod krok za krokem, jak volit s voličským průkazem ve volbách do Poslanecké sněmovny Parlamentu 2021.

reklama

Voličský průkaz a zákon

Každý volič, který se rozhodne nevolit v okrsku, v jehož stálém seznamu voličů je zapsán, může podle zákona požádat obecní úřad o vydání voličského průkazu. Ten lze použít při volbě prezidenta České republiky a při parlamentních volbách, tedy při volbách do Poslanecké sněmovny a do Senátu, a dále pak do zastupitelstev krajů a do Evropského parlamentu. Naopak jej nelze využít v komunálních volbách, tedy při volbách do zastupitelstev měst, obcí a městských částí.

Žádost o voličský průkaz a jeho vzor

Voličský průkaz vám vydá obecní úřad v místě trvalého bydliště, nebo zastupitelský úřad v případě, že jste zapsáni v jeho zvláštním seznamu voličů. Žádost můžete podat osobně, nebo písemně. V případě písemné žádosti o voličský průkaz nesmí na dokumentu chybět váš úředně ověřený podpis, případně ji musíte doručit prostřednictvím datové schránky. Vyřízení je zdarma.

Žádost o voličský průkaz nemá přesnou podobu. Na internetu najdete řadu variant, žádost o vydání průkazu si ale můžete stáhnout přímo zde.

Samotný tiskopis voličského průkazu je pro všechny typy voleb stejný, je chráněn zajišťovacími prvky proti zneužití, padělání a pozměnění a je vytištěn na speciálním papíru. Každý průkaz má své unikátní číslo. Na vzor vyplněného voličského průkazu se můžete podívat zde.

Voličský průkaz a datová schránka

Máte-li datovou schránku, můžete si díky ní ušetřit cestu na úřady. Právě jejím prostřednictvím totiž můžete žádost o voličský průkaz podat v elektronické podobě.

Kdy o voličský průkaz žádat a jak ho získáte

O voličský průkaz můžete požádat nejdříve v den vyhlášení voleb. Prezident České republiky Miloš Zeman vyhlásil na 8. a 9. října 2021 parlamentní volby. Chcete-li v nich volit pomocí volebního průkazu, můžete tedy o něj už zažádat.

Pokud o voličský průkaz žádáte písemně, musíte žádost dostat na úřad maximálně sedm dní před konáním voleb, tedy nejpozději 1. října. Osobně ji můžete doručit nejpozději dva dny před konáním voleb.

Voličský průkaz vám úřad předá osobně či poštou nebo jej vydá člověku, který se prokáže plnou mocí s vaším úředně ověřeným podpisem. Průkazy se začínají vydávat patnáct dní před konáním voleb. Letos by to tedy v případě parlamentních voleb mělo být 23. září 2021.

Jak volit s voličským průkazem

Pokud volíte s voličským průkazem, jednoduše ho před volbou odevzdáte volební komisi. Spolu s ním musíte komisi předložit i svůj doklad totožnosti.

  • Prezidentské volby

Při volbě prezidenta můžete s voličským průkazem volit v jakémkoli volebním okrsku na území České republiky i ve speciálních okrscích na zastupitelských úřadech v zahraničí.

  • Parlamentní volby

Parlamentní volby se dělí na volby do Poslanecké sněmovny a senátní volby. Jak už jsme zmínili výše, další parlamentní volby nás čekají 8. a 9. října 2021.

  • Volby do Poslanecké sněmovny

Ve volbách do Poslanecké sněmovny můžete díky voličskému průkazu volit ve kterémkoliv volebním okrsku v ČR i kterémkoliv zvláštním volebním okrsku v zahraničí. V zahraničí o něj můžete i požádat, a to na zastupitelském úřadu, v jehož zvláštním seznamu jste zapsáni.

  • Senátní volby

Při senátních volbách nemůžete volit na zastupitelských úřadech, ale máte-li trvalý pobyt v ČR, smíte s průkazem hlasovat v kterémkoliv okrsku z volebního obvodu, v němž jste hlášeni k trvalému pobytu a v němž volby probíhají. Pokud trvale žijete v zahraničí, můžete volit v kterékoliv volební místnosti v ČR. Při volbách do Senátu dostanete rovnou dva voličské průkazy (pro první a druhé kolo voleb). Pokud jste v zahraničí, musíte přijet hlasovat do ČR.

  • Volby do Evropského parlamentu

Při volbách do Evropského parlamentu můžete s voličským průkazem hlasovat v kterékoli volební místnosti v ČR. Průkaz vám vydá i zastupitelský úřad, a to pokud jste občané ČR, máte bydliště v jeho územním obvodu a jste zapsáni ve zvláštním seznamu voličů vedeném tímto zastupitelským úřadem.

  • Krajské volby

S voličským průkazem můžete hlasovat ve stálém volebním okrsku na území České republiky spadajícím do územního obvodu kraje, kde jsou volby vyhlášeny a kde jste přihlášeni k trvalému pobytu.

Voličský průkaz do zahraničí

Chcete-li využít voličský průkaz při volbě ze zahraničí, můžete tak učinit při volbách do Evropského parlamentu, Senátu, Poslanecké sněmovny a při volbě prezidenta. V krajských a komunálních volbách ze zahraničí volit nelze.

Při volbách ze zahraničí se rozlišuje, zda se jedná o dlouhodobý či krátkodobý pobyt. Při dlouhodobém musíte požádat o zapsání do zvláštního seznamu voličů, a to nejméně čtyřicet dnů před volbami. Při krátkodobém je postup stejný jako při vyřizování volebního průkazu v Česku. Seznam míst, ze kterých můžete volit ze zahraničí, naleznete zde.

Jak si vyřídit voličský průkaz – praktický návod krok za krokem

Už jsme vám popsali, kde žádat o voličský průkaz, jak o něj požádat elektronicky i jak na něj volit ze zahraničí. Na závěr přikládáme praktický návod, v němž najdete všechny důležité informace o volebním průkazu přehledně.

Kde vyřídit voličský průkaz? Voličský průkaz vám vydá obecní úřad v místě trvalého bydliště nebo zastupitelský úřad.

Jak podat žádost o voličský průkaz? Žádost můžete podat osobně, nebo písemně. V případě písemné žádosti o voličský průkaz nesmí na dokumentu chybět váš úředně ověřený podpis, případně ji můžete doručit elektronicky prostřednictvím datové schránky.

Jak vypadá vzor žádosti o voličský průkaz? Žádost nemá přesnou podobu. Vzor najdete například na webu ministerstva vnitra.

Kdy o voličský průkaz žádat? O voličský průkaz můžete požádat nejdříve v den vyhlášení voleb. Písemnou žádost musíte dostat na úřad nejpozději sedm dnů před konáním voleb. Osobně můžete žádost o voličský průkaz úřadu doručit nejpozději dva dny před konáním voleb.

Jak vám voličský průkaz bude doručen? Voličský průkaz vám úřad předá osobně či poštou nebo jej vydá člověku, který se prokáže plnou mocí s vaším úředně ověřeným podpisem.

Kdy voličský průkaz dostanete? Průkazy se začínají vydávat patnáct dní před konáním voleb.

Jak volit s voličským průkazem? Volební komisi před volbou předložíte svůj doklad totožnosti a odevzdáte jí volební průkaz.

Tagy:
volby volby do Senátu volby do zastupitelstev krajů volby do Evropského parlamentu volby do Sněmovny voličský průkaz

Hlavní zprávy

Proč matky páchají sebevraždu i s dítětem? Může za to těžká deprese, vysvětluje psychiatr

Případ matky, kterou policisté vytáhli s malým chlapcem ve středu večer z řeky Blanice u jihočeských Vodňan, otřásl celým Českem. Žena chtěla zřejmě spáchat sebevraždu. Bohužel se nejedná o výjimku. Případů, kdy se rodič rozhodne své problémy řešit sebevraždou a chce přitom zabít i své dítě, je více. Často se jedná o ženy v tíživé situaci, které se cítí být bezmocné.

Pane kolego, do toho vám nic není. Hnízdil se chytil s Mounajjedem kvůli očkování

Ostrá debata kvůli očkování se strhla mezi lékařem Janem Hnízdilem a zastánci očkování Milanem Kubkem a Radkem Mounajjedem v pořadu Co Čech, to politik! na CNN Prima NEWS. Hnízdil má totiž výrazné pochybnosti o vyvinuté vakcíně, poukazuje na krátké trvání protilátek. Prezident České lékařské komory Milan Kubek a stomatolog Radek Mounajjed jsou naopak přesvědčeni, že vysoká proočkovanost populace je jedinou možností, jak pandemii tlumit.

Počet nově nakažených rapidně klesl. Za čtvrtek jich přibylo o 9300 méně než minulý týden

Denní přírůstek potvrzených případů koronaviru v Česku v mezitýdenním srovnání podruhé v tomto týdnu klesl. Ve čtvrtek testy odhalily 18 582 nakažených, asi o 9 300 méně než před týdnem. Minulý čtvrtek byl počet nově nakažených za jeden den nejvyšší od začátku epidemie. Hospitalizovaných s onemocněním COVID-19 bylo ve čtvrtek 6 683 lidí, v těžkém stavu více než tisícovka.

reklama

Domácí zpravodajství

Vojtěch čelí trestnímu oznámení. Z Chytré karantény údajně odtekly stovky milionů

Skupina právníků Pro Libertate, kteří jsou známí pro svou spolupráci s antivaxerskou komunitou, podala trestní oznámení na ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha (ANO), hlavní hygieničku Pavlu Svrčinovou i její předchůdkyni Jarmilu Rážovou. Tvrdí, že projekt Chytrá karanténa měla umožnit soukromým firmám zpronevěřit miliony korun. Ministerstvo zdravotnictví to považuje za nesmysl a odkazuje se na kontroly Nejvyššího kontrolního úřadu.

Ne očkování proti covidu. Českem se šíří petice, kterou podepsalo téměř tisíc lékařů

Téměř tisícovka českých lékařů podepsala petici proti povinnému plošnému očkování a vakcinaci dětí. Vadí jim, že kdokoliv s odlišným názorem okamžitě obdrží nálepku dezinformátora a přejí si svobodnou diskusi. Vedle praktických lékařů jsou mezi signatáři také například zubaři, veterináři nebo odborníci, kteří mají blízko k alternativní medicíně, například homeopatii. Iniciativu ostře odmítl mj. šéf lékařů Milan Kubek.

Kubek o antivaxerech: Pronásledují i mé děti. Už chápu, proč Němci podlehli nacismu

Lidé, kteří vyhrožují zastáncům vakcíny, jsou zmanipulovaní dezinformacemi podobně jako Němci v dobách nacismu. V pořadu Co Čech, to politik! na CNN Prima NEWS to naznačil prezident České lékařské komory Milan Kubek. Společně se stomatologem Radkem Mounajjedem se shodl, že vysoká proočkovanost populace je jedinou možností, jak se z covidové krize dostat. Proti tomu se naopak ostře ohradil lékař Jan Hnízdil. Svůj konkrétní návrh, jak s pandemií bojovat, ale nepředstavil.

reklama