Perspektivní české startupy často končí v zahraničí. Změnu by měl přinést nový zákon

Lucie Hlubučková
Lucie Hlubučková
  • 8. zář 2025, 15:49

  • Až polovina úspěšných českých startupů míří do zahraničí. Nové inovativní, často perspektivní a rychle rostoucí firmy odcházejí hlavně kvůli tomu, že jim v Česku, na rozdíl od jiných zemí, chybí systémová podpora. Zejména jim pak vadí byrokracie nebo složité podmínky pro získávání investorů. To by však měl změnit zákon, který připravuje ministerstvo průmyslu a obchodu.

    Odchod z Česka se svým úspěšným startupem, zaměřeným na marketingový průzkum trhu pomocí umělé inteligence, zvažuje například Kamila Zahradníčková. „V mezinárodním prostředí soutěžíme s mnoha startupy, které mají různou formu podpory. Abychom mohli v Česku pokračovat, tak se tu musí odehrát radikální změny,“ řekla pro CNN Prima NEWS.

    ČTĚTE TAKÉ: Evropská komise dala Googlu obří pokutu. Trump ji označil za nespravedlivou, naznačil odvetu

    Startupový zákon, na kterém teď pracuje ministerstvo, by měl firmám usnadnit například nabírání zaměstnanců. Zároveň by měl inovativním a rychle rostoucím společnostem rozvázat ruce i v dalších oblastech.

    Chystané změny

    Nová legislativa by mohla startupovým firmám například pomoci snáz získávat nový kapitál nebo snížit daňovou zátěž. „Pro vybrané obory bychom chtěli snížit sociální a zdravotní odvody. Pro investory zase zrychlit daňové odpisy při investicích do startupů,“ uvedl náměstek ministra obchodu a průmyslu Štěpán Hofman (STAN).


    Vzniknout by měla i zcela nová forma zaměstnávání. „Hlavní pracovní poměr není pro startupy vždy vhodný. Potřebujeme přinést něco na úrovni, nechci říct švarcsystému, ten je nelegální, ale něco jako fakturace,“ doplnil Hofman.

    Jaké startupy v Česku rostou, které zazářily a co se nepovedlo? V pořadu Start[up]ujeme rozebíráme úspěchy, pády i zákulisí byznysu s lídry české startupové scény – každou sobotu ve 13:30 na CNN Prima NEWS.

    MOHLI JSTE PŘEHLÉDNOUT: Lidé se koupou a české obchody již nabízejí vánoční zboží. Bláznovství, žasnou zákazníci