CNN Prima News byznys

byznys

Výpis příspěvků ke štítku „byznys“

Ambasadorka Women in Tech, Linda Štucbartová: Prohra je součástí cesty k úspěchu

Ženy a technologie — spojení, které nejde dohromady? Jak velký omyl by podobná domněnka mohla znamenat, názorně ukazuje projekt Women in Tech. Ten v Česku už třetím rokem pořádají společnost Huawei a Výzkumný ústav pro inovace a podnikání Hospodářské komory ČR. Jeho náplní je pomáhat nadějným podnikatelkám a startupistkám s úspěšným nastartováním vlastního byznysu. Vybraným účastnicím přináší nejen potřebné informace, ale také zkušenosti a podporu expertů, kteří výrazně přispívají ke zdaru. „Ne vždy běžíte po hladké rovné cestě, někdy je to z bláta do příkopu. A leckdy pomáhá sdílení, že na to nejste sama,“ říká koordinátorka programu, Linda Štucbartová. Zkušená podnikatelka otevřeně přiznává, že inspiraci čerpá u jiných úspěšných žen a nejlépe v každodenním životě, ostatně jedním ze symbolů ženské síly je pro ni vlastní babička, spoluzakladatelka lékárny. Velmi citlivě vnímá rozdíly mezi ženami a muži, za zásadní ale považuje udržení rovnováhy mezi oběma pohlavími ve všech oblastech života.

Čína vycouvala z regulace videoher, aby nepoškodila ekonomiku. Hráči přesto neuniknou

Těžko hledat větší videoherní trh než Čínu. Téměř 700 milionů hráčů ale zápasí s největší regulací na světě. Země dlouhodobě bojuje se závislostí dětí na videohrách, kvůli tomu zavedla přísná opatření. Další vlna restrikcí měla začít platit letos, jenže čínský herní regulátor nakonec nová pravidla odložil. V ohrožení byl vývoj čínské ekonomiky. Analýza časopisu Nature zároveň uvádí, že zákazy a restrikce nefungují.

PŘEHLEDNĚ: „Seznam hanby“. Které známé firmy nadále působí na ruském trhu?

Pokud platíte daně v Rusku, nesete díl viny za umírání lidí na Ukrajině. To Kyjev dlouhodobě vzkazuje západním společnostem, které se ani po dvou letech od vypuknutí invaze nestáhly ze země vedené Vladimirem Putinem. Za posledních 24 měsíců podnikání v Rusku značně omezilo nebo úplně ukončilo mnoho velkých hráčů. Kdo naopak na takzvaný „seznam hanby“ stále patří? Redakce CNN Prima NEWS připravila podrobný a přehledný výčet.

Ukrajinské obilí v Česku? Raději jim dejme peníze, míní Havlíček. Výborný má také jasno

Podpora Ruskem napadené Ukrajiny je v pořádku. Pokud jde ale o dodávky obilí do zemí EU, Ukrajinci by měli dodržovat unijní pravidla. V nedělní Partii na CNN Prima NEWS se na tom shodli ministr zemědělství Marek Výborný (KDU-ČSL) a místopředseda Sněmovny Karel Havlíček (ANO). Podle nich by ukrajinská produkce měla proudit především do zemí třetího světa. Celý problém by mohl řešit princip vratných kaucí či cel.

Postavme se protekcionismu EU, vyzývají čeští europoslanci. Poslechne je Fialova vláda?

Měli bychom se postavit protekcionismu Evropské unie. Na tom se vesměs shodují čeští europoslanci, které oslovila redakce CNN Prima NEWS. Že budou mít nejrůznější regulace EU neblahý vliv na technologický rozvoj Česka, upozorňuje ve svém novém materiálu Národní ekonomická rada vlády (NERV). Její tým předložil kabinetu 37 doporučení, jejichž realizace by mohla nastartovat tuzemskou ekonomiku. Nyní je jen na vládě, jak se souborem rad naloží.

REPORTÁŽ: Ostravské ocelárny jsou městem duchů, které hlídá poslední hutník. Socha z mědi

Od obzoru k obzoru. Teprve ze střechy ubytovny a hotelu Kovák, který patří ocelárnám Liberty Ostrava, vyniká ohromná rozloha hutního areálu. Fabrika zabírá 650 hektarů, to je větší plocha než katastr pražského Žižkova (544 ha) nebo Vinohrad (379 ha). „Je to město ve městě, ale hlavně v noci je to teď mrtvé a vybydlené místo,“ říká Petr Slanina, šéf odborů v Liberty. Než jsme se potkali v jeho kanceláři v Kováku, do telefonu mluvil o městě duchů, slovíčkaření teď ovšem není důležité. „Podstatné je, aby to město zase ožilo a rozjela se výroba,“ přeje si Slanina. Mezitím se ale vylidňuje i okolí hutě, duchové tamní živnostníky neuživí.

REPORTÁŽ: České hospody jsou v krizi. Výčepy piva teď zachraňují i vietnamští živnostníci

O zkrachovalé hostince není velký zájem, výdělek je nejistý, hlavně na venkově a v menších městech. Znova roztočit pípy si tak leckde troufnou jen čeští Vietnamci. Ve staleté pivnici Partyzán v Záblatí na Bohumínsku třeba čepuje 32letá Van Hiep Nguyen. A v historickém hostinci U Pchálka v Ludgeřovicích na Opavsku zase 45letý Kiem Dinh Vu. Podobně už Vietnamci přebrali spoustu dříve zavedených hospod a vlastně tak zachraňují i české pivní tradice. Pivní kulturu, která se nyní touží dostat i na seznam UNESCO.