CNN Prima News byznys

byznys

Výpis příspěvků ke štítku „byznys“

Peníze na účtu vám požere inflace. Expert poradil, jak předejít znehodnocení úspor

7. srpna 2022 20:16

Inflace v Česku pravděpodobně ještě nedosáhla svého vrcholu. Ceny v červnu meziročně stouply o 17,2 procenta. Nabízí se tak otázka, co dělat s vlastními úsporami, aby se neznehodnotily? Ekonomové Čechům radí, ať své peníze hlavně nenechají ležet ladem a ať je investují. Lukáš Kovanda ve vysílání CNN Prima NEWS mimo jiné upozornil, že současné prognózy počítají i v příštím roce s inflací kolem 10 procent.

Kam investovat peníze během vysoké inflace? Zlato i sběratelské předměty, radí ekonomové

31. července 2022 13:08

Inflace v Česku pravděpodobně ještě nedosáhla svého vrcholu. Ceny v červnu meziročně stouply o 17,2 %. Nabízí se tak otázka, co dělat se svými úsporami, aby se neznehodnotily? Ekonomové a finanční analytici Čechům radí, ať své peníze hlavně nenechají ležet ladem a ať je investují. Jenže jak? Reportéři CNN Prima NEWS zjišťovali možná řešení.

Nejvíc zdražily oproti loňsku obilí, brambory, hovězí či mléko. Kde růst cen zpomalil?

20. července 2022 10:10

Meziroční růst cen výrobců pokračoval v Česku i v červnu a ve většině oborů zrychlil. Nejvíc, o 42,5 %, se zvýšily ceny v zemědělství, které o měsíc dříve meziročně stouply o 39,2 %. V průmyslu zrychlil růst cen z květnových 27,9 na 28,5 %. Mírný pokles statistici zaznamenali u stavebních prací, kde meziroční nárůst zpomalil z 13,5 na 12,8 %.

Plánujete vyměnit plyn za jiný zdroj? Sázka do loterie, nevyplatí se všem, varují experti

17. července 2022 06:58

Kvůli nejistým budoucím dodávkám plynu i raketovému růstu cen začínají domácnosti uvažovat o přechodu k jinému zdroji energie. Alternativou pro topení a vaření je hlavně elektřina. Jenže to by znamenalo nakoupit nové kotle nebo vařiče. Podle ekonomů se takový krok vyplatí ale jen někomu, navíc může ještě stoupat i cena elektřiny.

Čelilo by se inflaci lépe s eurem? Mylný názor, poslední hřebíček do rakve, míní ekonomové

16. července 2022 10:23

Zdražování znovu rozvířilo diskusi o tom, zda by s eurem místo koruny nebylo v Česku lépe. Vstup do eurozóny dlouhodobě prosazuje například TOP 09. Ekonomové však mají jasno, lépe by nebylo. Nejen že by inflace neklesla, ale Česká národní banka by navíc přišla o možnost korigovat růst cen pomocí úrokových sazeb. Na druhou stranu by euro mohlo zlevnit hypotéky a Češi by si před dovolenou do zemí eurozóny nemuseli měnit koruny.