CNN Prima News byznys

byznys

Výpis příspěvků ke štítku „byznys“

Zlaté české ručičky. Tuzemské hry válcují i filmovou tvorbu, studia hlásí miliardové obraty

Českým hrám se daří. Za rok 2022 hlásí tuzemské herní společnosti obrat v celkové výši 7,52 miliard korun, oproti „covidovému“ ročníku jde o šestiprocentní nárůst. Vyplývá to ze statistik, které v pátek zveřejnila Asociace českých herních vývojářů na konferenci Game Developers Session. Nadále platí, že videohry jsou největším českým kulturním exportem – drtivá část kupní síly je v zahraničí. Co do výše obratu tak nechávají tuzemskou filmovou a seriálovou produkci daleko za sebou.

PŘEHLEDNĚ: Dlouhý „seznam hanby“. Podívejte se, které firmy nadále působí v Rusku

Pokud platíte daně v Rusku, způsobujete umírání lidí na Ukrajině. To vzkazuje dlouhodobě Kyjev společnostem, které se ani více než rok a tři čtvrtě po vypuknutí ruské invaze nestáhly ze země vedené Vladimirem Putinem. Za poslední měsíce podnikání v Rusku značně omezilo, nebo úplně ukončilo několik dalších velkých hráčů. Kdo naopak na takzvaný „seznam hanby“ stále patří? Redakce CNN Prima NEWS připravila podrobný a přehledný výčet.

Zdražíme, varuje šéf Madety. Přijde prý o slíbenou dotaci. Nemluví pravdu, diví se Výborný

Madeta od ledna zřejmě zdraží výrobky nejméně o tři až pět procent. Podle jejího generálního ředitele Milana Teplého firmě rostou náklady ve všech možných směrech. Největší česká mlékárna navíc tvrdí, že měla slíbenou státní dotaci v hodnotě 100 milionů korun. Že ji nakonec neobdrží, se prý vedení Madety dozvědělo až letos v září. Ministr zemědělství Marek Výborný (KDU-ČSL) v reakci na to řekl, že Teplý nemluví pravdu. „Je s podivem, že ten, kdo vykupuje mléko od českých zemědělců za výrazně nižší ceny než německé mlékárny, si dovolí uvažovat o zdražení,“ sdělil člen vlády na sociálních sítích.

Náhlé odvolání a okamžitý návrat šéfa OpenAI. Vyvine umělou inteligenci, která předčí člověka?

Nečekaný chaos, který ovlivní budoucnost umělé inteligence. Tak technologický svět komentuje náhlé odvolání (a poté i bizarně náhlý návrat) Sama Altmana z čela projektu OpenAI – člověka, který disponuje zkušenostmi a vědomostmi o „počítačových mozcích“ jako snad nikdo jiný na světě. Altman se nikdy netajil tím, že by rád hnal vývoj umělé inteligence kupředu a ve velkém stylu. Podle mnohých byl vždy megaloman, což mohlo u mnohých členů představenstva OpenAI vyvolat obavy z toho, aby se honba za vylepšováním ChatGPT nevymkla kontrole.

Čeká české palírny katastrofa? Až třetina z nich může skončit, obávají se experti

Majitele pěstitelských palíren trápí slabá úroda ovoce. Kvůli tomu letos předpovídají nejhorší sezonu za posledních deset let. Hned na začátku nového roku navíc přijde další rána v podobě zvýšení spotřební daně z lihu. Vyšší náklady očekávají majitelé také v souvislosti s cenami energií. Experti předpovídají, že až třetina palíren může skončit a lidé začnou pálit načerno doma.

REPORTÁŽ: V ocelárnách Liberty s rozzlobeným šéfem odborů. Z pecí po 200 letech neteče železo

Z vysokých pecí Liberty Ostrava od pondělí nevytéká surové železo. Celá huť je úctyhodným kolosem na ploše 650 hektarů. Ocelové město, paradoxně se v něm ale nyní ocel nevyrábí. Do odstávky šla poslední pec, která byla v provozu. „Vysoké pece v Ostravě se zastavily poprvé po téměř 200 letech,“ říká Petr Slanina, šéf odborové organizace OS KOVO Liberty ČR. Huť patří nadnárodní skupině Gupta Family Group (GFG Alliance). „Je to hrozná situace, ale není úplně zoufalá, protože 6 tisíc zaměstnanců pořád dostává mzdu. Protesty nebo stávky proti majitelům zatím nechystáme,“ říká Slanina.

Situace v Izraeli mnohé mění. Doby nízké inflace jsou definitivně pryč, říká Zlámalová

Doby, kdy jsme měli dvouprocentní inflaci, ve světě nebyl žádný válečný konflikt a ceny energií byly stabilní, jsou na příští roky definitivně pryč, řekla v pořadu Co na to vaše peněženka na CNN Prima NEWS komentátorka webu Echo24 Lenka Zlámalová. Inflace se podle ní bude pohybovat mezi dvěma a čtyřmi procenty, ale zároveň je její výši těžké předpovídat, protože „černých labutí“, tedy neočekávaných událostí, je ve světě mnoho. Nejistotu teď přináší i situace v Izraeli.

Ocelové srdce republiky umírá. Takový úpadek tu ještě nebyl, stěžují si hutníci z Ostravy

Hutníci z oceláren Liberty Ostrava teď mají po každé šichtě blbou náladu. „Už se neinvestuje ani do základních oprav. Když se nám ve válcovně něco rozbije, tak se to jen polepí, udělá se nějaký bypass. Odebere se motor tam, kde se zrovna neválcuje, a tak se to pořád přehazuje,“ líčí po ranní směně dělník, který ve fabrice pracuje už 34 let. Práci na postu valcíře právě zapíjí lahvovým pivem v bistru u Jižní brány. Odboráři z Liberty Ostrava se obávají bankrotu, který pošle 6 000 hutníků na úřad práce.

Obří technologický obchod dokonán. Microsoft koupil tvůrce hry Call of Duty či Diablo

Svět bude svědkem jednoho z největších obchodů v historii svého segmentu. Britský antimonopolní úřad schválil převzetí producenta videoher Activision Blizzard americkým softwarovým gigantem Microsoft. Upravená dohoda podstatně vyřešila dřívější obavy úřadu. Rozhodnutí úřadu odstraňuje poslední překážku k dokončení kolosální technologické transakce. Activision Blizzard stojí za mimořádně populárními herními sériemi jako Call of Duty, World of Warcraft či Diablo. Microsoft na druhou stranu posiluje svou videoherní divizi, kde má pod palcem několik studií i konzolovou platformu Xbox.

Obří únik dat odhalil plány Microsoftu a Xboxu. Historický obchod v herním byznysu ale neohrozí

Takový únik dat herní byznys nezažil. Na veřejnost se dostaly důvěrné dokumenty ze soudního řízení mezi technologickým gigantem Microsoft a americkou Federální obchodní komisí. Uniklé e-maily přinesly mnoho žhavých témat. Prozradily, kdy lze očekávat novou verzi herní konzole Xbox nebo pokračování známých videoher The Elder Scrolls či Dishonored. A také, že v hlavách šéfů kolovaly myšlenky na nákup konkurenčních společností Nintendo nebo Valve.