reklama

Šťastné a veselé: Pět tipů, co dát svému psovi pod stromeček

Víme, není to lehké vybírat v nabídce potřeb pro naše mazlíčky. Abyste nesáhli vedle a koupili rozumný a zároveň zdravý dárek, máte zde od nás pár nápadů

reklama

Když pamlsek, tak bez chemie
Žvýkací masíčka v podobě sušených kuřecích prsou, rolek, stehýnek atd. Jistě si sami doplníte desítky dalších podob těchto velmi oblíbených pamlsků. Nejedná se bohužel o zcela přírodní produkt, i když se tak záměrně tváří. Mrkněte na obal, ve většině případů uvidíte ve složení škroby, glycerín, sůl.

Vyvarujte se takzvaných „buvolích kostí“, vyrábějí se z odpadu kožedělného průmyslu (jedná se o spodní vrstvu kůže jakéhokoliv zvířete, dokonce i psů) kůže procházejí různými chemickými lázněmi. Tyto pamlsky jsou plné chemie a jsou pro psy nestravitelné.
Chcete-li svého psa potěšit pamlskem, kupte mu sušenou 100 % svalovinu nebo sušené šlachy, hrtany. Pro jistotu se ale podívejte na obal, jestli ve složení je uvedeno jen maso.

Zdravé zuby jsou základ
Osmdesát procent psů starších 3 let má problémy se zuby. To jste zřejmě už slyšeli, že?  A víte, které je nejčastěji diagnostikované onemocnění u psů? Ano, tušíte správně, jsou to problémy se zuby a dásněmi! Proto je potřeba zařadit péči o chrup vašeho psa mezi pravidelné úkony jako jsou venčení, krmení, péče o srst, společná hra a trénink. 

Na trhu je celá řada výrobků přecházejících tvorbě zubního plaku, který vzniká působením bakterií hodujících na zbytcích potravy. Většinou se jedná o přípravky obsahující enzymy, štěpící složky potravy a produkující látku, která hubí zmiňované bakterie. Speciální přípravky péče o chrup psů a koček je potřeba používat pravidelně, aby docházelo k odstraňování zubního plaku. Zubní plak posléze „zkamení“ do zubního kamene. Zubní kámen lze odstranit pouze mechanicky, ať už speciálním nástrojem nebo ultrazvukem. Odstraňování provádí veterinář.
Možná si říkáte: „Vždyť já se o zuby svého psa starám, kupuji dentální pamlsky“. Když má ale pes zuby pokryté kamenem, pamlsky mu nepomohou, je potřeba zubní kámen odstranit u veterináře. Tady je na místě položit si otázku – kupujte opravdu dentální pamlsky? Nejsou to náhodou různí ježečci, zubní kartáčky a další zvířátka prodávaná kusově? Jsou z příliš tvrdého materiálu, který způsobuje mikro poranění dásní a tím se škodlivým bakteriím otvírá průchod do těla. Pokud chcete svému psovi prospět a ne ublížit, kupujte jen balené tyčky renomovaných výrobců, které jsou v průřezu ve tvaru kříže nebo hvězdy (tyto tvary slouží k tomu, aby pamlsek čistil i zadní zuby). Ty jsou dostatečně měkké a obsahují aktivní látky, které podporují mechanické odstraňovaní zubního plaku při žvýkání pamlsku.

Cvičíme mozek
Dřevěné hlavolamy pro psy, i jejich páníčky, to je náš tajný tip! Užijete je, když je venku ošklivo nebo nemáte čas na dlouho procházku. Je to fajn způsob, jak psa unavit a vybít jeho energii, protože mentální zábava dá psovi více než 20 km běh u kola. A budete se u toho bavit i vy.

Ladíme vzájemnou souhru
Na cvičáku při výcviku poslušnosti, agility, dog racingu. Nebo při tanci se psem, dog frisbee, canicrossu či fylballu upevňujeme vzájemný vztah i fyzičku. Nadělte svému psovi i sobě předplatné na osvědčené kynologické cvičiště nebo kurz u zkušeného trenéra.

Učit se, učit se, učit se
Kdopak to řekl? Pamatujete? Ne, neposíláme vás zpět do školních lavic, ale dobrým nápadem je dát pod stromeček poukaz na kurz a absolvovat se svým parťákem třeba výcvik canisterapie nebo kurz fyzioterapie pro zvířata. Rozšiřováním vědomostí a praktických dovedností spojených se soužitím s domácími mazlíčky se naučíte lépe porozumět svému psovi.

Našli jste inspiraci na zdravý dárek od Ježíška? Věříme, že ano.

Tagy:

Hlavní zprávy

Podivnosti kolem Zemanovy hospitalizace: Neobvyklý podpis i Babiš stepující v nemocnici
Miloš Zeman

Podivnosti kolem Zemanovy hospitalizace: Neobvyklý podpis i Babiš stepující v nemocnici

V posledních dnech se ohledně hospitalizace prezidenta Miloše Zemana odehrávají podivné věci. Lidé spekulují o tom, jestli je podpis prezidenta pod rozhodnutím o svolání schůze Sněmovny pravý nebo proč hlava státu ležící na JIP dostává k obědu klobásu. Neobvyklé bylo i setrvání premiéra Andreje Babiše (ANO) v Ústřední vojenské nemocnici poté, co byl naočkován třetí dávkou vakcíny proti covidu.

Vlakem na letiště v roce 2029? Stavět se má za rok. Otázkou je, co bude po volbách

Nedostatečné propojení Letiště Václava Havla a centra Prahy dlouhodobě trápí nejen obyvatele hlavního města. V posledních letech se začalo na modernizaci železniční tratě směrem na letiště pracovat a další úseky se začnou stavět v příštích letech. Celá rychlodráha z Masarykova nádraží do Kladna s odbočkou na letiště by měla být hotova v roce 2029. Otázkou zůstává, nakolik šlo jen o předvolební sliby. Stavbu totiž bude provázet řada problémů.

Za tragický omyl odškodné. USA nabízí příbuzným deseti obětí po útoku dronem pomoc

Americká vláda nabídla odškodné příbuzným deseti civilistů, kteří v srpnu zemřeli při útoku americké armády v Kábulu. Jednalo se o muže, který dlouho pracoval pro americkou humanitární organizaci, a devět členů jeho rodiny, včetně sedmi dětí. Pentagon též informoval, že pomáhá přeživším členům rodiny přesídlit do USA. Informoval o tom zpravodajský web BBC.

Sledujte nedělní Partii: Kdy vznikne nová vláda? Dorazí Havlíček, Vondra i Fiala z SPD

Kdy budeme mít novou vládu? Nejen to bude téma nedělní Partie. Hosty budou Karel Havlíček z Hnutí ANO, Alexandr Vondra z ODS, Radim Fiala z SPD a Martin Jiránek z Pirátské strany, jeden z kandidátů na obsazení funkce ministra průmyslu a obchodu. Jakou roli sehraje zdraví prezidenta republiky? Ve druhé části diskuse se zeptáme současného a bývalého předsedy Senátu Miloše Vystrčila a Milana Štěcha. Sledujte od 11 hodin na CNN Prima NEWS.

Hokejová Plzeň uzavřela s fanoušky unikátní sázku. Chce je přilákat zpět na stadion

Hokejové týmy pořádně odskákaly nejtužší koronavirové časy – povolená návštěva v krytých halách byla žádná nebo minimální. A příjmy ze vstupného logicky zrovna tak. Proto v extraligových organizacích zavládla euforie, když se před sezonou 2021–2022 dozvěděly, že tribuny se mohou kompletně zaplnit. Jenže čtvrtina soutěže je prakticky pryč a žádný hlad po vstupenkách nenastal. Jedním z klubů, který nad nezájmem fanoušků kroutí hlavou, je Škoda Plzeň.

Harry Potter od skutečného Harryho Pottera. Vzácný první díl série prodal za statisíce

Knižní série z pera spisovatelky J. K. Rowlingové pobláznila celý svět. První vydání pilotního díla o životě mladého čaroděje s názvem Harry Potter a Kámen mudrců v pevné vazbě je velmi vzácné. Původní náklad tvořil jen 500 výtisků. Právě jeden z nich se ve Velké Británii vydražil za více než tři čtvrtě milionu korun. Nový majitel obdržel opravdový unikát, knihu vlastnil skutečný Harry Potter.

Nečekaný následek Hry na oliheň: Dramaticky roste zájem naučit se korejsky

Nejsledovanější seriál streamovací služby Netflix má nejen pozitivní dopad na kasu svých tvůrců, ale dostává do povědomí diváků vše, co souvisí se zemí, kde se děj série odehrává. Výjimkou není ani jazyk, kterým protagonisté hovoří. Hra na oliheň je totiž k dispozici v původním korejském znění s titulky. A diváci v USA a Velké Británii to náležitě oceňují.

Kůrovce v Čechách likviduje i chladné počasí. Lesníci chystají obnovu zničených cest

Kůrovcová kalamita, která v českých lesích naplno vypukla v roce 2018, je za svým vrcholem a ustupuje. Na Moravě již odezněla a pod kontrolu ji lesníci dostávají i na Vysočině. K útlumu kůrovcové kalamity, která je největší v historii Česka, kromě intenzivních těžeb napadeného dřeva a dalších obranných opatření přispělo i letošní velmi chladné a deštivé jaro.

Rekordní nárůst od května. Za pátek v Česku přibylo téměř 1800 případů covidu

V pátek v Česku přibylo dalších 1 781 potvrzených případů koronaviru – nejvíce za jeden den od začátku května a o 764 více než před týdnem. V nemocnicích bylo s covidem 459 lidí, což je oproti předchozímu dni sice o něco méně, ale oproti minulému týdnu to znamená nárůst o 121 hospitalizovaných. Zrychlování epidemie ukazuje i reprodukční číslo, uvádějící, kolik dalších lidí nakazí jeden pozitivně testovaný, stouplo z 1,33 na 1,45.

reklama

Domácí zpravodajství

Pražský magistrát šetří provozní výdaje. Propouští sedm procent svých zaměstnanců

Pražský magistrát bude mít od 1. listopadu méně zaměstnanců. V letošním roce jde o snížení o sedm procent, konkrétně o zhruba 88 takzvaných systematizovaných míst na přibližně 2 248. Na odstupném zaplatí město asi 12,5 milionu korun. Vyplývá to z dokumentu, který v pondělí projednají městští radní. Úřad lidem již v uplynulých měsících rozdával výpovědi. Další propouštění přijde v příštím roce.

Preventivní testy na covid od prosince nebude hradit stát. Mění se i podmínky karantény

Aktualizováno

Preventivní testy na COVID-19 by se mohly přestat hradit z veřejného zdravotního pojištění od 1. prosince, bude to navrhovat ministerstvo zdravotnictví, řekla v pátek novinářům hlavní hygienička Pavla Svrčinová. Testy zůstanou zdarma pro děti do 12 let. Podle ministra Adama Vojtěcha (za ANO) budou i další výjimky, například pro lidi, kteří už mají první dávku očkování. Ministerstvo rovněž navrhne, aby karanténu pro lidi po kontaktu s nakaženým koronavirem bylo možné po sedmi dnech ukončit negativním testem.

Jsi můj štít a meč. Ovčáček se pustil do Senátu i koalic, Zemana spojuje s Churchillem

Aktualizováno

Prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček se na Twitteru ohradil proti kritice, která se na Hrad snesla kvůli návštěvě šéfa Sněmovny Radka Vondráčka (ANO) u Miloše Zemana. Podle něj je v „médiích a mezi politiky takový řev“ kvůli tomu, že se začala hroutit „pracně budovaná lež o nemohoucím panu prezidentovi“. Ovčáček zpochybnil i slova šéfa Senátu Miloše Vystrčila (ODS) o tom, že případná aktivace článku 66 Ústavy by byla k ochraně prezidenta jakožto instituce i osoby.

reklama