CNN Prima News bakterie

bakterie

Výpis příspěvků ke štítku „bakterie“

Expertka: Za šíření černého kašle může vyvanutí imunity. Těhotným doporučila přeočkování

Proočkovanost proti černému kašli je v Česku ve srovnání se státy Evropské unie vysoká, řekla v pořadu K věci na CNN Prima NEWS mikrobioložka a viroložka Hana Zelená. Vyjmenovala rovněž hlavní faktory šíření tohoto onemocnění a odmítla, že by s ním úzce souvisela migrační vlna. Expertka také doporučila těhotným ženám, aby se nechaly přeočkovat.

Šunka s listerií v Česku. Veterináři stahují 100 kilo uzeniny z dvou velkých řetězců

Státní veterinární správa (SVS) nařídila stáhnout z prodeje přibližně 100 kilogramů krůtí šunky kvůli obsahu zdravotně závadné bakterie listerie. Šunku od firmy LE&CO-Ing. Jiří Lenc, s.r.o s datem spotřeby do 31. března prodávaly obchodní řetězce Tesco a Globus. Lidé, kteří mají šunku doma, by ji neměli konzumovat. Mohou ji vrátit v místě nákupu, informoval mluvčí SVS Petr Vorlíček. Podle výrobce mohlo jít o porušení hygienických zásad některého zaměstnance. Následné testy ve firmě byly negativní. Vyjádření řetězců ČTK zjišťuje.

Každé čtvrté klíště přenáší boreliózu, varují vědci. Kde je jejich výskyt nejvyšší?

V městských parcích se podle českých vědců vyskytují klíšťata častěji než v lesích. Loni jich nasbírali asi 3 300 z parků v krajských městech, vyšetřili přes 2 100. Každé čtvrté přenášelo boreliózu. V tiskové zprávě o tom ve středu informovaly Státní zdravotní ústav (SZÚ), Biologické centrum Akademie věd ČR (AV ČR) a Technická univerzita Ostrava (VŠB-TUO).

Salmonela v drůbeži na pultech v Česku. Inspekce varovala před výrobky z konkrétních řetězců

Další drůbeží maso dovezené do Česka z Maďarska obsahovalo bakterie, které způsobují salmonelózu, zjistila Státní zemědělská a potravinářská inspekce. Šlo o mražená husí prsa a kachnu. Inspektoři odebrali vzorky v Kauflandu a v Albertu, uvedl v tiskové zprávě mluvčí inspekce Pavel Kopřiva. S prodejci těchto potravin zahájí inspekce správní řízení o uložení pokuty.

Vietnamská sekaná s nebezpečnou listerií v Česku: Inspekce varovala, kde se jí prodalo nejvíc

Na český trh se dostala vietnamská sekaná obsahující zdravotně závadné bakterie listerie. Celá problematická šarže masného produktu Chá Chien od výrobce z Rakovnicka o hmotnosti 40 kilogramů se již prodala. Odběrateli byli zejména příslušníci vietnamské komunity. Spotřebitelé, kteří mají výrobek doma, by ho rozhodně neměli konzumovat. Mohou ho vrátit v místě prodeje, informoval mluvčí Státní veterinární správy (SVS) Petr Vorlíček.

Průlomový objev? Vědci zkoumají nové antibiotikum, ničí i bakterie odolné proti lékům

Skupina vědců švýcarské farmaceutické firmy Roche zkoumá slibný objev nové třídy antibiotik, která fungují i proti obtížně léčitelným infekcím způsobeným velmi odolnými bakteriemi. O výsledcích studie léku s názvem Zosurabalpin informoval časopis Nature. Podle odborníků nová látka dokáže ničit bakterie Acinetobacter baumannii, které si vypěstovaly rezistenci proti mnoha známým a obvykle užívaným antibiotikům, a jsou proto považovány za velkou hrozbu.

Smrtnost horší než u HIV či malárie. Ukrajina čelí nejen válce, ale i těžké zdravotní krizi

S probíhající ruskou agresí proti Ukrajině čelí napadená země další naléhavé krizi. Experti z amerického Centra pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC) ve své zprávě informovali, že nemocnice a zdravotnická zařízení zaznamenávají znepokojující nárůst počtu infekcí, které jsou rezistentní vůči antimikrobiálním látkám. Odhaduje se, že tato odolnost bakterií, virů a plísní na léky celosvětově způsobuje větší smrtnost než HIV nebo malárie a je považována za hlavní globální krizi pro veřejné zdraví.