reklama

Petříček: Češi mohou cestovat do Srbska a Černé Hory bez testu na COVID-19

Čeští občané budou moci cestovat do Srbska a Černé Hory bez omezení. K normálu by se měla brzy vrátit situace v případě států jako Japonsko nebo Austrálie, uvedl pro CNN Prima NEWS ministr zahraničí Tomáš Petříček. Šéf diplomacie věří, že v průběhu léta by na seznam bezpečných zemí mohly přibýt dokonce i USA, Rusko a Čína.

reklama

Evropská unie schválila celkem patnáct zemí, do nichž budou moci jejich obyvatelé cestovat bez omezení. Česko si z toho vybralo zatím dva evropské státy – Černou Horu a Srbsko. „V jejich případě platí, že obě strany uvolnily podmínky pro cestování, takže naši občané tam můžou cestovat bez jakýchkoli omezení a můžou se vrátit zpět, aniž by se museli prokazovat testem,“ řekl Petříček. „Vybrali jsme tyto státy s ohledem na cestování našich občanů do zahraničí, turismus, ekonomické důvody, kvůli byznysu a tak dále,“ dodal.

K tématu

V případě mimoevropských zemí jako je Japonsko, Jižní Korea, Austrálie, Nový Zéland nebo Kanada, která mají přísná omezení pro vstup na své území, se pravidla také částečně uvolňují, zatím s nimi však neexistuje reciprocita. Kdo bude chtít cestovat do těchto zemí, měl by se přesvědčit, jaké podmínky tam právě platí. „Věříme, že v blízké době bude možné se vrátit k normálu i tam, ale bude to záležet na vládách těchto států. My jsme především chtěli umožnit lidem, kteří tam vycestují, nebo tam jsou, aby se mohli vrátit zpátky domů a nemuseli se prokazovat testem na COVID-19,“ uvedl ministr zahraničí.

Rusko, USA a Čína by mohly „zezelenat“ v průběhu léta

Pří výběru zemí se Evropská unie nechala inspirovat českým „semaforem“, který barevně odráží epidemiologickou situaci v jednotlivých státech. „Podobně, jako jsme připravovali ten náš semafor, tak se tím do jisté míry inspirovala i Evropská unie. V tomto případě se sleduje několik kritérií, které musí ta země splňovat, aby byla zařazena na ten zelený seznam,“ uvedl Petříček.

Petříček uvedl, že s ohledem na podporu turismu, by Česká republika chtěla otevřít hranici také pro některé východní partnery. „Z pohledu lázeňství jsou například důležití klienti z Ruské federace. Jde ale také o Spojené státy americké. To jsou dvě země, které na tom epidemiologicky nejsou nejlépe, ale věřím, že v průběhu léta bychom je mohli přiřadit na ten evropský seznam bezpečných zemí. To samé platí i pro Čínu,“ řekl Petříček.

K tématu

Tagy: Srbsko ministr zahraničí bezpečné země cestování Tomáš Petříček Černá hora

Další hlavní zprávy

Koronavirus

Další obrat vlády. Třítýdenní karanténu zkrátila o týden, novinka platila dva dny

Další obrat vlády. Třítýdenní karanténu zkrátila o týden, novinka platila dva dny

Délka karantény pro rodiny, ve kterých je někdo nakažený koronavirem a nemůže se izolovat od ostatních členů domácnosti, se zkracuje ze tří týdnů na 14 dnů. Rozhodla o tom vláda na mimořádném zasedání. Nařízení začne platit od půlnoci z úterý na středu. Jedná se přitom o jeden z dalších názorových obratů o 180°. O předchozím prodloužení na tři týdny totiž vláda rozhodla minulý týden ve čtvrtek, platilo tedy nakonec od 1. března pouhé dva dny.

Hamza: Šlesingr a Moravec se dají nahradit, mladí čeští biatlonisté mají perspektivu
Podezřelý z vyhrožování Babišovi smrtí je v Česku. Hrozí mu osm let
reklama
reklama
Bizarnosti vládních opatření: Někdo nemůže za dům, druhý má k dispozici půl Jeseníků

Nouzový stav

Domácí zpravodajství

KB s Fidoo pomáhají firmám s digitalizací jejich financí
Další články
reklama
reklama