reklama

Petříček: Češi mohou cestovat do Srbska a Černé Hory bez testu na COVID-19

Čeští občané budou moci cestovat do Srbska a Černé Hory bez omezení. K normálu by se měla brzy vrátit situace v případě států jako Japonsko nebo Austrálie, uvedl pro CNN Prima NEWS ministr zahraničí Tomáš Petříček. Šéf diplomacie věří, že v průběhu léta by na seznam bezpečných zemí mohly přibýt dokonce i USA, Rusko a Čína.

reklama

Evropská unie schválila celkem patnáct zemí, do nichž budou moci jejich obyvatelé cestovat bez omezení. Česko si z toho vybralo zatím dva evropské státy – Černou Horu a Srbsko. „V jejich případě platí, že obě strany uvolnily podmínky pro cestování, takže naši občané tam můžou cestovat bez jakýchkoli omezení a můžou se vrátit zpět, aniž by se museli prokazovat testem,“ řekl Petříček. „Vybrali jsme tyto státy s ohledem na cestování našich občanů do zahraničí, turismus, ekonomické důvody, kvůli byznysu a tak dále,“ dodal.

K tématu

V případě mimoevropských zemí jako je Japonsko, Jižní Korea, Austrálie, Nový Zéland nebo Kanada, která mají přísná omezení pro vstup na své území, se pravidla také částečně uvolňují, zatím s nimi však neexistuje reciprocita. Kdo bude chtít cestovat do těchto zemí, měl by se přesvědčit, jaké podmínky tam právě platí. „Věříme, že v blízké době bude možné se vrátit k normálu i tam, ale bude to záležet na vládách těchto států. My jsme především chtěli umožnit lidem, kteří tam vycestují, nebo tam jsou, aby se mohli vrátit zpátky domů a nemuseli se prokazovat testem na COVID-19,“ uvedl ministr zahraničí.

Rusko, USA a Čína by mohly „zezelenat“ v průběhu léta

Pří výběru zemí se Evropská unie nechala inspirovat českým „semaforem“, který barevně odráží epidemiologickou situaci v jednotlivých státech. „Podobně, jako jsme připravovali ten náš semafor, tak se tím do jisté míry inspirovala i Evropská unie. V tomto případě se sleduje několik kritérií, které musí ta země splňovat, aby byla zařazena na ten zelený seznam,“ uvedl Petříček.

Petříček uvedl, že s ohledem na podporu turismu, by Česká republika chtěla otevřít hranici také pro některé východní partnery. „Z pohledu lázeňství jsou například důležití klienti z Ruské federace. Jde ale také o Spojené státy americké. To jsou dvě země, které na tom epidemiologicky nejsou nejlépe, ale věřím, že v průběhu léta bychom je mohli přiřadit na ten evropský seznam bezpečných zemí. To samé platí i pro Čínu,“ řekl Petříček.

K tématu

Tagy: Srbsko ministr zahraničí COVID-19 bezpečné země cestování koronavirus Tomáš Petříček Černá hora

Další hlavní zprávy

Finance

Státe, zaplať. Kvůli zajišťovacím příkazům podnikatelé vyžadují stamilionové odškodné

Státe, zaplať. Kvůli zajišťovacím příkazům podnikatelé vyžadují stamilionové odškodné

Firmy žádají náhradu škody kvůli zajišťovacím příkazům, kterými Finanční správa blokovala majetek společností podezřelých z nezaplacení daně. Jde o celkovou sumu ve výši téměř 900 milionů korun. Ta zahrnuje finanční nároky za škodu, ušlý zisk či jiné formy újmy. Zajišťovací příkazy jsou kontroverzním tématem – jedná se o mimořádný nástroj berních úřadů, jehož využívání v minulých letech značně stouplo. Řada případů skončila u soudu, který v některých kauzách rozhodl ve prospěch firem.

Partie

Nedělní Partie: Jak Praha ustála boj s pandemií? Promluví Hřib, Pospíšil a Nacher

Nedělní Partie: Jak Praha ustála boj s pandemií? Promluví Hřib, Pospíšil a Nacher

Hlavní město se pomalu zotavuje z následků koronavirové pandemie. Kde se budou shánět finance, které Prahu znovu vzkřísí? Poradí si s následky nákazy často rozhádaná pražská koalice? A jak zastupitelé řeší problémy s prostitucí? V pořadu Partie moderátorky Terezie Tománkové o tom budou debatovat primátor Zdeněk Hřib (Piráti) a zastupitelé Jiří Pospíšil (TOP 09) a Patrik Nacher (ANO).

reklama
Dva Skoti si večer zašli na jedno pivo. Ráno se probudili na španělské Ibize
Do obchodu jen s rouškou. Chorvatsko zpřísňuje opatření, v zemi je půl milionu turistů
Hlasy z noční Karviné: Strach nemáme. Pražáci, přijeďte, nejsme malomocní
reklama
reklama
Vědecké objevy v obrazech: Kokosový olej je nebezpečnější než palmový

Věda a technologie

Domácí zpravodajství

Další články
reklama
reklama