
Makám, abych zase chodila. Česká sjezdařka Nová se zotavuje po těžkém zranění mozku
Srbsko se zřejmě nachází v bodě zlomu, kdy se mění v nějakou formou otevřené diktatury, popisuje dění pro CNN Prima NEWS vedoucí zpravodajství jednoho z posledních nezávislých médií v zemi Igor Božić. Zatímco v ulicích již měsíce protestují tisíce lidí a novinářům chodí výhružné anonymy, režim prezidenta Alexandra Vučiće se snaží umlčet i ty nejznámější tváře, které se proti němu vymezí. Mezi ně patří i tenista Novak Djokovič.
Hledaný bosenskosrbský vůdce Milorad Dodik v pondělí zveřejnil video, na němž je zachycen na moskevském Rudém náměstí. Do Ruska přicestoval navzdory mezinárodnímu zatykači vydanému kvůli podezření, že porušil bosenskou ústavu.
Statisíce protestujících zaplnily o víkendu ulice srbského hlavního města. Vyvrcholily tím více než čtyřměsíční demonstrace proti vládě prezidenta Aleksandara Vučiče a její pomalé reakci na listopadové zřícení části nádraží ve městě Novi Sad, při kterém zemřelo 15 osob. Policie při ní měla proti protestujícím použít podle informací médií zakázanou sonickou zbraň.
Opoziční poslanci v úterý v srbském parlamentu zapálili dýmovnice na protest proti tomu, že vláda premiéra Miloše Vučeviče podle nich předložila k projednávání desítky zákonů, ačkoliv je v demisi. Podpořila také studenty vedené protesty, které v zemi vypukly v reakci na loňské neštěstí v Novém Sadu. Informovala o tom místní média.
Nepříjemný zážitek má za sebou srbský prezident Aleksandar Vučić. Během jízdy prezidentské kolony totiž jeho vozu v plné rychlosti upadlo kolo. Situaci zachytila palubní kamera. Jako zázrakem se nikomu nic nestalo. Sám prezident situaci nedramatizoval. „Nedělejme kolem toho žádný povyk,“ prohlásil.
Srbsko už tři měsíce zažívá protivládní demonstrace, které začaly po listopadovém neštěstí na nádraží v Novém Sadu. Protestující viní vládní garnituru z korupce a v srbských městech pravidelně chodí do ulic desítky tisíc lidí. Akce nabraly na takovém rozsahu, že je začala přenášet i státem ovládaná média a dokonce vedly k rezignaci premiéra Miloše Vučeviće. Zemi však reálně řídí dlouholetý prezident Aleksandar Vučić. Blíží se konec dominance hlavy státu a jeho spojenců? Na to odpoví reportér CNN Prima NEWS Patrik Kaizr, který se Balkánu dlouhodobě věnuje, společně s analytikem Asociace pro mezinárodní otázky (AMO) Petrem Čermákem.
Zlom během protivládních protestů v Srbsku? O masových demonstracích, které se v zemi o víkendu opět uskutečnily, tentokrát informovala státní srbská televize RTS věcně a bez očerňování demonstrujících, všiml si deník The New York Times. Jednalo se o velkou změnu oproti pokrytí předchozích protestů, které se v zemi pravidelně konají již tři měsíce a které státní média loajální prezidentovi Aleksandaru Vučičovi většinou ignorovala, dodal deník. Vyhrocenost situace v Srbsku dokládají i opakující se případy, kdy do demonstrantů najelo auto. Protesty propukly po listopadovém neštěstí v Novém Sadu, kde při pádu nádražního přístřešku zahynulo 15 lidí. Mnohé hlasy přičítají incident korupci v zemi.
Na protivládních protestech v srbském Bělehradě vjela žena automobilem do davu demonstrantů. Zranila šestadvacetiletou ženu, kterou museli hospitalizovat. Informace o jejím stavu nebyly dosud uvedeny. O dva roky mladší řidička z místa utekla, ovšem policie ji krátce poté zadržela. K podobnému incidentu došlo při protivládní akci i minulý týden. Píše o tom agentura AP.
Neuvěřitelný moment zachytily kamery na bělehradském letišti v Srbsku. Žena bez letenky a dokladů se doslova proplazila přes bezpečnostní kontrolu až do letadla, které mířilo na Maltu. O incidentu, který se odehrál 8. ledna, informovala zahraniční média.
Nejméně osm lidí zemřelo při požáru, který v pondělí nad ránem vypukl v domově pro seniory v obci Barajevo u Bělehradu. Další lidé jsou zranění. S odvoláním na srbské úřady o tom informovaly agentura AP nebo server B92. Původní informace hovořily o šesti obětech a sedmi zraněných. Třináct lidí hasiči zachránili a oheň už uhasili.
Pro policisty, hasiče a zdravotníky v Evropě přelom roku znamenal spoustu zásahů při mimořádných událostech a požárech, jakož i při četných nehodách se zábavní pyrotechnikou. Došlo i k několika smrtelným zraněním. V Německu zemřelo kvůli pyrotechnice pět lidí, informuje agentura DPA s odvoláním na policii. Mnoho osob je zraněných. Z některých měst jsou hlášeny útoky na záchranáře a jen v Berlíně policisté zadrželi 330 výtržníků.
Jeden z nejhorších vrahů české historie opět stanul před soudem. Vlastimil Nekl, odsouzený za čtyři vraždy řidičů kamionů, je obžalovaný z přípravy únosu. Jeho terčem měl být jeden z českých miliardářů.