Pixar uvedl svůj historicky první animák s homosexuální hlavní postavou

Nový krátkometrážní animák studia Pixar nazvaný Out je reminiscencí některých starších Disneyho komediálních filmů. Nicméně pro studio jde o historický počin, protože jako u vůbec prvního z jeho filmů hlavní postavu představuje gay. Informoval o tom web CNN.com.

Příběh se točí okolo mladého muže jménem Greg, který se bojí svým rodičům říci, že je homosexuál. A když mu jako překvapení přijdou pomoci se stěhováním, roztočí se série gagů, v nichž se Greg před nimi snaží skrývat fotografii, na které je zachycen se svým přítelem. Díky pohádkovým kouzlům si pak Greg během návštěvy svých rodičů vyměňuje tělo se svým psem.

Humor střídá dojetí

Kromě očekávané porce humoru a „skopičin“ se příběh zaměřuje také na bolest, kterou zažívá Greg i jeho maminka. Ani ne desetiminutový „kraťas“ z dílny studia Pixar, které je ve vlastnictví společnosti Disney, měl premiéru na streamovacím kanále Disney+. Snímek napsal a režíroval Steven Clay Hunter, který již pracoval na více dílech Pixaru včetně například Toy Story 4.

Uživatelé sociálních sítí sdílí své komentáře k filmu pod hashtagem #PixarOut. Někteří přiznali, že během projekce slzeli a přáli si, aby tu takový film byl v době, kdy vyrůstali oni. Několik lidí naopak uvedlo, že se nejedná o vhodné poselství pro děti.

LGBTQ postavy v Disneyho filmech

Podle loňské studie Gay a lesbické aliance proti hanobení (GLAAD) pouze 18,4 procenta mainstreamových filmů v roce 2018 obsahovalo LGBTQ postavy. Nebyl mezi nimi toho roku žádný film společnosti Disney.

Disney dříve LGBTQ charaktery do svých filmů zahrnoval spíše sporadicky a nikdy ne jako hlavní postavy. Jako homosexuální byla v živé akční verzi Krásky a zvířete vylíčena například postava LeFou a krátký polibek mezi dvěma ženami z řad povstalců se objevil ve Star Wars: Vzestup Skywalkera. V celovečerním filmu studia Pixar Frčíme z letošního roku pak jedna z postav odkazuje na svůj lesbický vztah.

Tagy: