reklama

PlayStation 5 versus Xbox Series X: Cena, výkon a nabídka her nových konzolí

Playstation 5 vs Xbox Series X
Foto:

Porovnali jsme veškeré základní parametry chystaných herních konzolí od Sony a Microsoftu. Která firma ze souboje vyšla lépe?

reklama

Nadcházející generace konzolí dorazí již na sklonku letošního podzimu. Nový Xbox od Microsoftu se v Česku začne prodávat 10. listopadu, konkurenční PlayStation 5 o něco později, 19. listopadu. Obě základní konzole budou mít tak svou levnější variantu.

Cena

Oba konkurenti nasadili prakticky stejnou cenu. Xbox Series X má oficiální českou cenovku 14 999 Kč, zatímco PlayStation 5 vyjde na 14 990 Kč. Rozdílná je situace u levnějších variant bez Blu-ray mechaniky, u nichž bude nutné veškeré hry i média stahovat či streamovat. Ta se u PlayStationu jmenuje Digital Edition a vyjde na 10 790 Kč, v případě Xboxu jde pak o model Series S za cenu 7 999 Kč. V případě Xboxu má však levnější varianta třetinový výkon oproti té základní a je určena primárně pro hraní v rozlišení 1 080p, nikoli 4K jako Series X.

Výsledek: Remíza

Výkon

Obě konzole míří na rozlišení 4K při 60 snímcích za vteřinu, ale budou schopny výstupu až v rozlišení 8K. Obě slibují také hardwarový ray tracing, neboli realistickou simulaci světelných paprsků či odlesků. Hrubý výkon procesoru i grafické jednotky nabídne vyšší Xbox –⁠ 12,15 teraflopu oproti 10,28 teraflopu PlayStationu. PlayStation zase bude mít výrazně vyšší přenosovou kapacitu dat z SSD úložiště, která umožní efektivní proud dat k procesoru i grafické kartě.

Výsledek: Remíza

Nabídka exkluzivních her

Co se týče nabídky herních hitů, které si nezahrajete nikde jinde, vede už mnoho let PlayStation a z doposud představené nabídky her pro nové konzole vyplývá, že se na tom v dohledné době nic nezmění. Z první vlny PS5 exkluzivních her lze zmínit Spider-Man: Miles Morales, Demons Souls (remaster), Final Fantasy XVI, Horizon Forbidden West, Gran Turismo 7, Returnal, Ratchet & Clank: Rift Apart nebo God of War: Ragnarok.

Xbox Series X se nesoustředí na exkluzivitu, jelikož Microsoft zároveň stojí o PC hráče na Windows. Taháky mají být Halo Infinite, Fable, Stalker 2, Forza Motosport nebo konzolová verze nového Microsoft Flight Simulatoru. Není tajemstvím, že v posledních letech Microsoft koupil mnoho úspěšných a nadějných herních studíí s ambicí zajistit si atraktivní hry, které na PlayStationu nebudou. Potrvá však ještě několik let, než začnou vycházet.

Výsledek: vítězí PlayStation 5

Příslušenství

PlayStation nabídne vylepšený herní ovladač DualSense 5 –⁠ bude mít nově zabudovaný mikrofon, haptickou odezvu a taky adaptibilní triggery, které budou klást hráčům aktivní odpor na základě herní situace. Xboxový ovladač zůstal v zásadě stejný, jen s drobnými úpravami. Na nové konzoli půjde dokonce používat i ovladač od aktuálního Xboxu One, což u PlayStationu neplatí.

Sony zveřejnilo základní nabídku příslušenství, které si lze pořídit už v rámci předprodeje –⁠ zahrnuje bezdrátová sluchátka s 3D zvukem, nabíjecí stojan pro dvojici ovladačů, HD kameru a dálkový ovladač pro multimédia. Později se dá očekávat taky nová sada na VR, kde má PlayStation už solidní zásobu herních titulů.

Xbox Series X zatím seznam příslušenství nezveřejnil. Oproti PlayStationu však půjde jednoduše rozšířit kapacitu jeho úložiště pomocí slotu na speciální mini SSD karty, které bude pro Xbox vyrábět společnost Seagate.

Výsledek: vítězí PlayStation 5

Služby a zpětná kompatibilita

Obě konzole nabídnou herní předplatné, které zahrnuje hry zdarma, speciální slevy a další bonusy. Širší a stále se rozšiřující nabídku má Microsoft se svým Xbox Game Passem, do kterého aktuálně přidal hry z předplatného EA Play nebo cloudové hraní na mobilech s Androidem. Předplatné lze navíc používat paralelně i na herním PC s Windows. Předplatné PlayStation Plus je chudší, ale Sony alespoň nabídne novým majitelům PlayStationu 5 kolekci hitů z PS4 v podobě PlayStation Plus Collection.

Nový Xbox slibuje plnou zpětnou kompatibilitu – půjdou na něm hrát všechny staré xboxové tituly až k prvni generaci konzole. Microsoft navíc slibuje automatický remaster pomocí umělé inteligence – ta zvýší rozlišení, vylepší textury nebo navýší snímkovou frekvenci starých her. PlayStation 5 spustí pouze hry z aktuální generace, tedy PlayStationu 4, i zde však budou výjimky - jejich seznam Sony dosud nezveřejnila.

Výsledek: vítězí Xbox Series X

reklama
reklama

Další hlavní zprávy

Koronavirus

PŘEHLEDNĚ: Začala platit dosud nejtvrdší opatření. Výjimku mají pejskaři. Kdo další?

PŘEHLEDNĚ: Začala platit dosud nejtvrdší opatření. Výjimku mají pejskaři. Kdo další?

Od půlnoci z úterka na středu 28. října začala v Česku platit dosud nejpřísnější opatření proti šíření koronaviru. Trvat budou přinejmenším do konce nouzového stavu, tedy do 3. listopadu. Vláda zakázala například volný pohyb po deváté hodině večer, provoz maloobchodů v neděli, omezila farmářské trhy a nařídila homeoffice. Jaké mají tato opatření výjimky?

Koronavirus

Další rekord: Přibylo 15 663 případů koronaviru. Kapacity systému jsou ohroženy

Další rekord: Přibylo 15 663 případů koronaviru. Kapacity systému jsou ohroženy

Počet nových případů koronaviru v Česku se po čtyřech dnech vrátil nad 15 000. V úterý potvrzených 15 663 nakažených zhruba o 400 překonalo rekord z minulého pátku. Nemocných je nyní více než 170 000 lidí, většinou s mírným průběhem onemocnění COVID-19. Pokračuje ale nárůst počtu hospitalizovaných a také úmrtí, těch už je 2 547. Vyplývá to z údajů na webu ministerstva zdravotnictví.

Historie

28. října 1918 byla zahájena i česká „kolonizace“ Slovenska

28. října 1918 byla zahájena i česká „kolonizace“ Slovenska

Státní svátek připadající na 28. říjen není jen výročím vyhlášení Československé republiky, ale podle současných stoupenců dekolonizačního hnutí souvisí i se zahájením kolonizace Slovenska. Jisté je, že Slovensko museli Češi napřed vojensky dobýt, což se jim plně podařilo až v létě roku 1919.

reklama
Každý den distanční výuky škodí všem žákům, upozorňuje neurolog Stránský
Velká zelená zeď: Jak vypadá africká vzpoura proti Sahaře a globálnímu oteplování?
Messi dosáhl svého. Prezident fotbalové Barcelony podal demisi
reklama
reklama
PŘEHLEDNĚ: Zákaz vycházení, zavřené obchody, povinný home office. Co vše se mění?

Koronavirus

Domácí zpravodajství

Poslední metro v deset večer. Denní provoz pražské MHD se od pondělí zkrátí
Zákaz prodeje alkoholu a lockdown jako v Izraeli. Imunolog Hořejší by opatření přitvrdil
Další články
reklama
reklama