reklama

V Česku proběhla pieta za zesnulé hasiče v Koryčanech. Ke zranění dochází každý den

Přesně v pravé poledne uctili hasičské jednotky po celé České republice památku dvou zesnulých dobrovolných hasičů, kteří zahynuli ve středu při tragickém výbuchu rodinného domu v Koryčanech na Kroměřížsku.

reklama

Podle reportéra CNN Prima NEWS Jakuba Malovaného, který se pietní akce v Koryčanech zúčastnil, se město ponořilo do ticha a před nastoupenou jednotkou místních dobrovolných hasičů uctila památka zesnulých. Akce se zúčastnila téměř stovka lidí. „Pietní akt neprobíhal u hasičské zbrojnice, ale přímo na místě, kde k tragickému výbuchu došlo. Lidé po minutě ticha pokládali svíčky a květiny,“ popsal Malovaný.

Svoji ztrátu komentovali i hasiči z Koryčan, kteří společně s pozůstalými prožívají těžké chvíle. „Navždy odešli naši kamarádi, bratři, synové, strýčkové, otec od rodiny. Stalo se tomu tak bez varování a jediného slova sbohem. Vážíme si vaší podpory a děkujeme za projevenou soustrast,“ napsali na Facebook.

Zemřely desítky hasičů

Pieta probíhala na mnoha místech republiky. Jedním z důvodů, proč se vybral tento termín piety, je, aby se mohli s kolegy rozloučit i dobrovolní hasiči, kteří většinou přes týden pracují. „Chtěl bych především vyjádřit hlubokou soustrast všem pozůstalým. Je to ztráta, která nás skutečně zasáhla,“ uvedl vedoucí pracoviště komunikace hasičů ČR Rudolf Kramář.

„Od roku 2001, kdy se datuje vznik Hasičského záchranného sboru ČR v novém uspořádání, jsme již přišli o 24 kolegů. 11 z nich bylo profesionálními hasiči, 13 bylo dobrovolných. Kromě toho se za stejné období zranilo přibližně 5 800 profesionálních hasičů a asi 2 800 hasičů dobrovolných. To znamená, že prakticky každý den dojde k nějakému zranění,“ vysvětlil Kramář.

Před explozí majitelé v domě prováděli rekonstrukci, při které se poškodilo plynové potrubí. To vedlo k následnému výbuchu. Exploze si vyžádala životy dvou zmíněných dobrovolných hasičů, dva zraněné hasiče a další dva lidi s poraněními.

Tagy:

Hlavní zprávy

Zavřené hospody i kina. Co by platilo, kdyby se vláda řídila covidovými balíčky z jara?
Koronavirus

Zavřené hospody i kina. Co by platilo, kdyby se vláda řídila covidovými balíčky z jara?

Čísla nakažených covidem dramaticky letí vzhůru. Incidence vzrostla na hodnotu 154. Pokud by platily balíčky, kterými se vláda řídila na jaře, Česko by se při takových hodnotách blížilo k uzavření restaurací a hospod, ale také kultury či bazénů. Ministerstvo zdravotnictví se ale incidencí už neřídí, důležitější je prý počet hospitalizovaných v nemocnicích. I těch však přibývá.

Baldwin ignoroval zásadní pravidlo, má jasno bezpečnostní expert. Vypadá to pro něj špatně
USA

Baldwin ignoroval zásadní pravidlo, má jasno bezpečnostní expert. Vypadá to pro něj špatně

Herec Alec Baldwin, který při natáčení filmu Rust nešťastnou náhodou zabil hlavní kameramanku, by nikdy neměl mířit na jiného člověka, i kdyby se domníval, že je to bezpečné. Řekli to hollywoodští odborníci na bezpečnost deníku The New York Post. Podle právních expertů bude Baldwin nyní pravděpodobně čelit řadě právních problémů, včetně možného obvinění z trestného činu.

Postoj mladých Čechů vůči Romům se zlepšil. Raději ale žijí s Vietnamci či Židy

Postoj mladých Čechů vůči Romům se oproti minulosti zlepšil, přesto k nim ale nepřistupují stejně jako k Čechům. Vyplývá to z letošního výzkumu, který pro kampaň HateFree Culture zpracovala agentura Median. Respondenti také méně věří mýtům o menšinách, jsou odmítavější vůči rasistickému humoru a pozitivně hodnotí vietnamskou komunitu. K porovnání sloužil obdobný výzkum z roku 2014.

Foldyna: Senát si počíná jako Hitler. Jednání o zbavení Zemana pravomocí zablokujeme

Čeští senátoři se chovají jako Adolf Hitler, vrátili jsme se do doby před 50 lety, prohlásil v Partii Terezie Tománkové na CNN Prima NEWS poslanec SPD Jaroslav Foldyna. Reagoval na rozhodnutí Senátu a šéfů sněmovních stran hlasovat o odebrání pravomocí prezidentovi Miloši Zemanovi kvůli jeho zdravotnímu stavu. Foldyna také varoval před ústavním pučem. Ostatní hosté pořadu s ním ale ostře nesouhlasili.

KOMENTÁŘ: Piráti by neměli vstupovat do vlády. Budou tam zbyteční a doplatí na to

Účast Pirátů v pětikoaliční vládě se na první pohled zdá jasná. Byli to oni, respektive jejich šéf Ivan Bartoš, kdo nesli hlavní tíhu předvolebního boje s Andrejem Babišem. A bylo by paradoxní, kdyby právě s ním a s Tomiem Okamurou zamířili do opozice. Jenže tak jednoduché to není. Už proto, že koalice jako celek sice nad Babišem zvítězila, avšak za cenu velkých ztrát – mezi Piráty.

Masarykův candát, Novotného tlačenka a Zemanův ovar aneb Z dějin prezidentské kuchyně

Na Pražském hradě se v posledních 103 letech servírovalo ledasco, strůjce pádu komunismu v Evropě Michail S. Gorbačov třeba dostal kuřecí plátek s ananasem. Nyní Hrad osiřel a odpadá i recepce ke státnímu svátku 28. října. Okuste proto speciality prezidentské kuchyně alespoň prostřednictvím Archivu Kanceláře prezidenta republiky. Co třeba na Hradě obědval syrský či zambijský prezident?

reklama

Domácí zpravodajství

Jsme připraveni vyloučit Česko z mapy, Fiala i Kolář jsou rusofobové, tvrdí ruský expert

Rusko je připraveno na to, že vyloučí Česko z mapy světa, řekl v pořadu 360° na CNN Prima NEWS ruský politolog a bohemista Vadim Truchačev. Reagoval tak na spekulace, že by novým českým premiérem byl šéf ODS Petr Fiala a ministrem zahraničí poslanec Ondřej Kolář (TOP 09). Truchačev Fialu označil za rusofoba, Kolář zase podle něj svým vedením Prahy 6 ruskému lidu plive do tváře.

reklama