reklama

To já jsem měla zemřít, řekla zdrcená matka hasiče, který nepřežil výbuch v Koryčanech

Lidé v Koryčanech na Kroměřížsku jen těžko snášejí ztrátu dvou dobrovolných hasičů – 35letého Jaroslava a 46letého Marka. Ti zemřeli poté, co v rodinném domku po úniku plynu došlo k velkému výbuchu. „To já jsem měla jít. Ne on. Já už jsem stará,“ řekla matka Jaroslava.

reklama

Při rekonstrukci rodinného domu v Koryčanech došlo k poškození potrubí, pak začal unikat plyn. „Majitel objektu okamžitě jednal, zavolal plynaře a po chvíli přijeli také dobrovolní hasiči,“ uvedla policistka Simona Kyšnerová. Krátce poté, co hasiči dorazili, plyn explodoval.

Záběry z kamery projíždějícího auta ukazují, že byl výbuch opravdu mohutný. „Ve chvíli, kdy dobrovolníci začali zasahovat, došlo k výbuchu a destrukci domu,“ dodal mluvčí generálního ředitelství Hasičského záchranného sboru ČR Rudolf Kramář.

Ze šesti hasičů byli dva vážně zraněni. Marka zcela zavalily trosky, Jaroslava se záchranáři snažili desítky minut oživovat, bohužel ale marně.

Bezprostředně po výbuchu se na místo seběhli lidé. Zpráva o tragédii se v okolí rychle rozkřikla a na místo zanedlouho dorazili i nejbližší zemřelých hasičů. Mezi nimi byla i matka Jaroslava, která zoufale přihlížela marným snahám o záchranu svého syna.

Příbuzní ji museli podpírat, pak ji uklidňovali i policisté. „To já jsem měla jít. Ne on. Já už jsem stará,“ řekla zdrcená žena. Hasič měl také přítelkyni a tříletou dceru.

„My i rodina pozůstalých prožíváme velmi těžké chvíle. Navždy odešli naši kamarádi, bratři, synové, strýčkové, otec od rodiny. Stalo se tomu tak bez varování a jediného slova sbohem,“ uvedl Sbor dobrovolných hasičů obce Koryčany.

K upřímné soustrasti se připojil i generální ředitel Hasičského záchranného sboru ČR Vladimír Vlček. „Chci vyjádřit upřímnou lítost a soustrast všem pozůstalým. Tento den se zapíše do našich letopisů jako černý, protože jsme ztratili dva kamarády, dva hasiče,“ sdělil.

Výbuch prověřuje policie jako obecné ohrožení z nedbalosti, za které hrozí až dva roky vězení.

Tagy:
nehoda matka hasiči dům výbuch exploze Zlínský kraj dobrovolníci smrt Kroměřížsko dobrovolní hasiči Jaroslav Marek Koryčany

Hlavní zprávy

Zpřísnění pravidel pro očkované. Po rizikovém kontaktu s nakaženým musí na PCR test
Koronavirus

Zpřísnění pravidel pro očkované. Po rizikovém kontaktu s nakaženým musí na PCR test

Lidé očkovaní proti covidu po významném kontaktu s nakaženým, například v domácnosti, budou muset pátý až sedmý den na PCR test. Do karantény ale před jeho negativním výsledkem dál nemusí. V pondělí to novinářům na on-line tiskové konferenci řekl ministr zdravotnictví v demisi Adam Vojtěch (za ANO). Hlavní hygienička už krajským hygienickým stanicím metodický pokyn rozeslala, takže pravidlo platí už od pondělí.

Povinné očkování pro zdravotníky nebo policisty, navrhuje Vojtěch. Za odmítnutí hrozí trest

Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) navrhl v pondělí vládě povinné očkování proti covidu pro zdravotníky, policisty nebo hasiče. Na tiskové konferenci o tom informovala ministryně financí Alena Schillerová (ANO). Dodala, že zatím šlo jen o diskuzi nad vyhláškou ministra zdravotnictví. Vojtěch ve svém návrhu uvedl, že povinné očkování pro vybrané profese by chtěl zavést od března. Za odmítání hrozí pokuta až 10 tisíc korun.

KOMENTÁŘ: Proč Češi nezvládají covid jako v Kanadě? Protože jsou to Češi

A je to tady zase. Rekordní počty nakažených, natřískané nemocnice, nouzový stav a stovka mrtvých denně. Covid šílenství se v Česku znovu rozjelo na plné obrátky. Člověku by se chtělo nadávat, že naše vláda (ať ta končící, či ta nastupující) to opět nezvládla. Ale kde je opravdu chyba? Jak je možné, že Kanada s třikrát větším počtem obyvatel má momentálně desetkrát nižší denní čísla v počtu nakažených? A že v Česku zemřelo za dobu pandemie víc lidí?

Česko v životní úrovni překonalo Španělsko. Má i nejnižší nezaměstnanost v EU

Životní úroveň v Česku se i přes pandemii koronaviru přiblížila loni průměrné úrovni zemí EU. Hrubý domácí produkt na obyvatele v paritě kupní síly stoupl loni na 94 % EU z předchozích 92 %. Česko je tak na úrovni Itálie a nad úrovní Portugalska (77 %) a Španělska (86 %). Vyplývá to z údajů, které v pondělí zveřejnil Český statistický úřad. Nejnižší byla tato úroveň v Bulharsku, kde činila 55 % průměru EU. Nejvyšší úroveň pak má s 266 % Lucembursko.

Trable vznikající Fialovy vlády: Židle se kýve hned pod několika kandidáty na ministry

Nová vláda Petra Fialy nezačala ještě ani vládnout a už se začala kývat židle pod kandidáty na ministry, které pečlivě vybírala. Kvůli možnému střetu zájmů se kandidatury již zřekl místopředseda STAN Věslav Michalik. Někteří Piráti nyní tlačí na to, aby se ministrem spravedlnosti nestal Pavel Blažek z ODS. A otázkou je i to, zda ministrem zdravotnictví skutečně bude Vlastimil Válek z TOP 09.

reklama

Domácí zpravodajství

Zeman: Povinné očkování proti covidu je jediná cesta z krize. Uvažujme jako Rakousko

Země Visegrádské skupiny (ČR, Slovensko, Polsko, Maďarsko) by měly podle prezidenta Miloše Zemana uvažovat o povinném očkování proti onemocnění COVID-19. Zdá se, že je to jediná cesta z krize, řekl v pondělí Zeman na summitu těchto zemí. Sdělil to prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček. Zeman měl ve čtvrtek pozitivní test na koronavirus, podle lékařů se u něj příznaky neprojevily. K summitu, který se koná v Budapešti, se připojil on-line.

reklama