reklama

Solidarita po požáru v Holešovicích: Vznikl účet pro lidi, kteří přišli o všechno

Po středečním výbuchu a požáru ve dvou bytech ve Strojnické ulici v pražských Holešovicích, při kterém zemřel jeden člověk, dalších 15 lidí bylo zraněno a 62 evakuováno, si sousedé začali pomáhat. Dali zdarma k dispozici své byty i oblečení a posílají finanční příspěvky, aby pomohli těm, kteří přišli o všechno.

reklama

„V téhle igelitové tašce je všechno, co zbylo panu Svobodovi po včerejším výbuchu plynu ve Strojnické ulici. Igelitku mu dali sousedé,“ napsal starosta městské části Praha 7 Jan Čižinský na svůj facebookový profil.

V téhle igelitové tašce je všechno, co zbylo panu Svobodovi po včerejším výbuchu plynu ve Strojnické ulici. Igelitku mu...

Posted by Jan Čižinský on Wednesday, July 1, 2020

Do pomoci lidem se podle něj zapojila celá sousedská komunita. Lidé dali zdarma k dispozici své byty, oblečení a posílají i finanční příspěvky na konto solidarity. Číslo transparentního účtu, kde sousedé pomáhají sousedům, je 123-2000870339/0800.

„Sousedé a známí těch, kteří byli bezprostředně dotčeni, dokonce přespávají v půjčených bytech s těmi seniory, kteří přišli o byt. Aby jim pomohli, kdyby byli senioři v noci v cizím prostředí zmatení. Nechtěli je nechat napospas depresi,“ upřesnil Čižinský. „ Zdejší sousedská komunita prostě umí zabrat a ukazuje, že nenechá souseda ve štychu. Jste skvělí. Díky!“ dodal starosta.

Narušení statiky domu

K požáru dvou bytů ve Strojnické ulici v pražských Holešovicích došlo ve středu okolo 8:30 ráno. Na místě zasahovalo několik jednotek hasičů. Podle policejního mluvčího Martina Kavky byla částečně narušena i statika domu. Výbuch poškodil příčku do sousedního bytu ve vedlejším domě, proto byl na místo povolán statik.

„Statik zhodnotil objekt a rozhodl, že se obyvatelé domu mohou vrátit, mimo požárem zasažené byty. Stále probíhá šetření požáru ve spolupráci s policisty,“ řekli pražští hasiči.

Záchranáři ošetřili dva popálené, kteří byli při vědomí. Dvaašedesátiletá žena a jedenasedmdesátiletý muž utrpěli popáleniny zhruba na 15 procentech těla. Další žena (25) se nadýchala zplodin hoření. Všichni tři byli převezeni do nemocnic. „Další muž utrpěl zranění neslučitelná se životem a zdravotníci mu už nemohli přes veškerou snahu pomoci,“ uvedla mluvčí záchranné služby Jana Poštová na Twitteru. U 24 lidí byla zjišťována hladina oxidu uhelnatého, další péče u nich nebyla nutná, dodala.

Požár hasiči uhasili asi za hodinu a půl. Příčina neštěstí zatím není známa, policie a hasiči vedou vyšetřování. Radnice sedmé městské části pro postižené zajistila náhradní byty a mimořádnou finanční pomoc.

K tématu

Tagy: Praha 7 solidarita Jan Čižinský Holešovice požár sousedé

Další hlavní zprávy

Zahraničí

Nejméně 20 mrtvých a stovky zraněných: V Rovníkové Guineji vybuchla vojenská základna

Nejméně 20 mrtvých a stovky zraněných: V Rovníkové Guineji vybuchla vojenská základna

Chaos, pláč, mrtví a podle agentury AFP až 500 raněných. Tak vypadá situace po sérii výbuchů na vojenské základně v přístavním městě Bata, které je ekonomickou metropolí Rovníkové Guineje. Záběry ve státní televizi ukázaly poničené domy a vládnoucí zoufalství, také mnoho zraněných, zejména dětí. Televize informuje nejméně o čtyřech explozích, jejichž původ zatím není jasný, uvedly zahraniční tiskové agentury.

Hamáček chtěl v ulicích krev, snaží se před volbami ukázat svaly, tvrdí Volný
Obušky, dýmovnice, nadávky. V centru Prahy se demonstrovalo proti opatřením
Filip Smoljak: Řeknu vám, co jsou Zdeněk Svěrák a jeho syn Jan zač
Policisté po demonstraci zadrželi poslance Lubomíra Volného
reklama
reklama
Schillerová: Datum rozvolnění nevím. Ekonomika by měla jet od druhé poloviny roku

Partie

Domácí zpravodajství

Druhé léto s covidem? Lepší než minulé nebude, mutace řádí i v teple, varuje Prymula
Blatný: Kdyby vznikalo druhé ministerstvo zdravotnictví, rezignuji
Další články
reklama
reklama