reklama

Sluníčko se probije mlhou, oteplení bude pokračovat. Na Šumavě vzrostly teploty o 45 °C

Ilustrační fotografie
Zdroj: Pixabay

V úterý i ve středu bude do České republiky proudit teplý vzduch od jihu až jihozápadu. Na některých místech očekávají meteorologové i rekordní teploty, které padaly už v pondělí. Teploty ve středu vystoupají až na 17 °C. V úterý se bude snažit sluníčko od rána proniknout nízkou oblačností, což se mu během dne podaří.

reklama

Na většině území se v úterý ráno objevily mlhy, a to i mrznoucí, nebo zatažená obloha s nízkou oblačností, která se udrží ojediněle po celý den. To může platit zejména v severních Čechách a na jihovýchodě Moravy. Na zbytku území by mělo být jasno nebo skoro jasno.

Nejvyšší teploty v úterý dosáhnou 9 až 13 °C. Při celodenním slunečním svitu se pak pomohou vyšplhat na 15 °C, naopak při mlze nebo zataženu lze očekávat jen teplotu kolem 5 °C a v tisíci metrech na horách kolem 11 °C.

V noci na středu očekáváme jasno nebo skoro jasno, zpočátku ojediněle, postupně místy mlhy nebo nízkou oblačnost. Nejnižší teploty se budou pohybovat mezi 3 až -1 °C, v údolích kolem -3 °C.

Jasno nebo skoro jasno bude i ve středu přes den. Ráno a večer přijdou místy mlhy nebo znovu zataženo s nízkou oblačností, která se zejména v severozápadních Čechách ojediněle udrží po celý den. Nejvyšší denní teploty se vyšplhají na 12 až 17 °C, při déletrvající mlze nebo nízké oblačnosti pak maximálně kolem 7 °C.

Ilustrační fotografie: sněženky
Ilustrační fotografie: sněženky
Zdroj: Pixabay

Pondělní teplotní rekordy, na Šumavě za týden rozdíl o 45 °C

Třeba na Šumavě se za jediný týden oteplilo o zhruba 45 °C. Minulé pondělí naměřili u Kvildy minus 31,4 °C, toto pondělí bylo na stejném místě 12,9 °C a v úterý či ve středu by mohly být maximální teploty ještě o něco vyšší.

Teplotní rekordy v pondělí překonaly na jihu Čech dvě stanice. Nové nejvyšší teploty pro 23. února zaznamenaly na Šumavě celkem čtyři stanice měřící přes 30 let, další v Krkonoších.

Největší šumavský mráz této zimy zaznamenala minulý týden v pondělí stanice Perla u Kvildy na Prachaticku. Relativně velký dvacetistupňový rozptyl byl na stejném místě i v pondělí. Zatímco odpoledne tam stoupla teplota na 12,9 stupně Celsia, ráno teploměr ukazoval -10 °C.

Nejtepleji na jihu Čech bylo v pondělí ve Vyšším Brodě na Českokrumlovsku, kde naměřili 16,6 °C. Stanice překonala o sedm desetin stupně teplotní rekord z roku 2016. Nejvyšší hodnotu pro 22. únor evidoval i šumavský Churáňov. Naměřili tam 12,8 °C. Původní rekord z roku 1998 měl hodnotu 11,5 °C.

Dosavadní rekordy z roku 1998 překonaly pondělní teploty také na dvou šumavských měřicích stanicích v Plzeňském kraji. V Hojsově Stráži teploměr ukázal 14,4 stupně °C, v Kašperských Horách 14,1 °C. Nejvýrazněji se maximum pro 22. února posunulo na krkonošské Labské boudě na pondělních 12,4 °C z 5,1 stupně v roce 1990.

reklama
reklama

Další hlavní zprávy

Koronavirus

Hranice okresů budou hlídat tisíce policistů. Mají být na všech hlavních tazích

Hranice okresů budou hlídat tisíce policistů. Mají být na všech hlavních tazích

Na dodržování vládních omezení pohybu obyvatel mezi okresy bude v celé zemi dohlížet 26 000 policistů. Měli by hlídkovat na všech hlavních silničních tazích včetně dálnic. Podle policejního prezidenta Jana Švejdara by měly být kontroly namátkové. Informovala o tom Česká televize. Policie také na webu zveřejnila formou otázek a odpovědí pravidla pohybu mezi regiony.

Partie

Jak hodnotí rok s koronavirem Zeman, Babiš a Vystrčil? Sledujte nedělní Partii

Jak hodnotí rok s koronavirem Zeman, Babiš a Vystrčil? Sledujte nedělní Partii

S pandemií koronaviru se Česko potýká už téměř rok. O tom, jak změnila životy lidí a jak se promítla na české politické scéně, bude mluvit v mimořádné nedělní Partii moderátorka Terezie Tománková s prezidentem Milošem Zemanem. Ve druhé části pořadu rok s koronavirem zhodnotí premiér Andrej Babiš a třetí hodinový blok bude věnovaný předsedovi Senátu Miloši Vystrčilovi. Sledujte Partii na Primě i CNN Prima NEWS v neděli 28. února od 11 hodin.

Maláčová vs. Schillerová: Máš podíl na tom, že si lidé musí vybírat mezi zdravím a penězi
Zaplatíme péči o české pacienty s covidem, nabízí Německo. Pokud o to ČR požádá
reklama
reklama
PŘEHLEDNĚ: Co bude od pondělí platit? Z okresu jen s potvrzením, běhání pouze v obci

Nouzový stav

Domácí zpravodajství

Vláda uzavře okresy: Do práce s potvrzením, se psem jen 500 metrů od domu
Březen jako na houpačce. Jarní teploty a slunce vystřídá opět prudké ochlazení
Roušky a respirátory budou povinné v práci i venku. Firmy čeká testování zaměstnanců
Další články
reklama
reklama