reklama

Sluníčko se probije mlhou, oteplení bude pokračovat. Na Šumavě vzrostly teploty o 45 °C

Ilustrační fotografie
Zdroj: Pixabay

V úterý i ve středu bude do České republiky proudit teplý vzduch od jihu až jihozápadu. Na některých místech očekávají meteorologové i rekordní teploty, které padaly už v pondělí. Teploty ve středu vystoupají až na 17 °C. V úterý se bude snažit sluníčko od rána proniknout nízkou oblačností, což se mu během dne podaří.

reklama

Na většině území se v úterý ráno objevily mlhy, a to i mrznoucí, nebo zatažená obloha s nízkou oblačností, která se udrží ojediněle po celý den. To může platit zejména v severních Čechách a na jihovýchodě Moravy. Na zbytku území by mělo být jasno nebo skoro jasno.

Nejvyšší teploty v úterý dosáhnou 9 až 13 °C. Při celodenním slunečním svitu se pak pomohou vyšplhat na 15 °C, naopak při mlze nebo zataženu lze očekávat jen teplotu kolem 5 °C a v tisíci metrech na horách kolem 11 °C.

V noci na středu očekáváme jasno nebo skoro jasno, zpočátku ojediněle, postupně místy mlhy nebo nízkou oblačnost. Nejnižší teploty se budou pohybovat mezi 3 až -1 °C, v údolích kolem -3 °C.

Jasno nebo skoro jasno bude i ve středu přes den. Ráno a večer přijdou místy mlhy nebo znovu zataženo s nízkou oblačností, která se zejména v severozápadních Čechách ojediněle udrží po celý den. Nejvyšší denní teploty se vyšplhají na 12 až 17 °C, při déletrvající mlze nebo nízké oblačnosti pak maximálně kolem 7 °C.

Ilustrační fotografie: sněženky
Ilustrační fotografie: sněženky
Zdroj: Pixabay

Pondělní teplotní rekordy, na Šumavě za týden rozdíl o 45 °C

Třeba na Šumavě se za jediný týden oteplilo o zhruba 45 °C. Minulé pondělí naměřili u Kvildy minus 31,4 °C, toto pondělí bylo na stejném místě 12,9 °C a v úterý či ve středu by mohly být maximální teploty ještě o něco vyšší.

Teplotní rekordy v pondělí překonaly na jihu Čech dvě stanice. Nové nejvyšší teploty pro 23. února zaznamenaly na Šumavě celkem čtyři stanice měřící přes 30 let, další v Krkonoších.

Největší šumavský mráz této zimy zaznamenala minulý týden v pondělí stanice Perla u Kvildy na Prachaticku. Relativně velký dvacetistupňový rozptyl byl na stejném místě i v pondělí. Zatímco odpoledne tam stoupla teplota na 12,9 stupně Celsia, ráno teploměr ukazoval -10 °C.

Nejtepleji na jihu Čech bylo v pondělí ve Vyšším Brodě na Českokrumlovsku, kde naměřili 16,6 °C. Stanice překonala o sedm desetin stupně teplotní rekord z roku 2016. Nejvyšší hodnotu pro 22. únor evidoval i šumavský Churáňov. Naměřili tam 12,8 °C. Původní rekord z roku 1998 měl hodnotu 11,5 °C.

Dosavadní rekordy z roku 1998 překonaly pondělní teploty také na dvou šumavských měřicích stanicích v Plzeňském kraji. V Hojsově Stráži teploměr ukázal 14,4 stupně °C, v Kašperských Horách 14,1 °C. Nejvýrazněji se maximum pro 22. února posunulo na krkonošské Labské boudě na pondělních 12,4 °C z 5,1 stupně v roce 1990.

reklama
reklama

Další hlavní zprávy

360°

Politiku beru osobně. Vstoupit do ní ale nechci, trpěl bych, přiznal písničkář Klus

Politiku beru osobně. Vstoupit do ní ale nechci, trpěl bych, přiznal písničkář Klus

Od začátku své kariéry se skrze své písně Tomáš Klus vyjadřoval k politické situaci v zemi. Nyní adresuje album Čaučesko dvěma politikům – premiérovi Andreji Babišovi (ANO) a prezidentovi Miloši Zemanovi. „Neútočím na jejich osobnost, ale na jejich skutky, které mají morální dopad na naši společnost,“ uvedl Klus v pořadu 360° Pavlíny Wolfové na CNN Prima NEWS. Sám se však do politiky nehrne, protože by v ní prý trpěl.

Dopis generálů hýbe Francií. Le Penovou táhne vzhůru, lidé spekulují o převratu
Doufali jsme v zázrak. Lidé na sociálních sítích truchlí za 15letého Tomáše
Ruští agenti z Vrbětic povýšili. Pracují pro Kreml, tvrdí novinář Bellingcatu
Mistrovská Slavia nedala v poháru Spartě šanci. Sešívaní si finále zahrají s Plzní
reklama
reklama
Hamáčkovi věřím. Výměna Vrbětic za Sputnik V je nesmysl, zdůrazňuje Babiš

Politika

Domácí zpravodajství

Vláda musí prověřit únik informací v případu Vrbětice, rozhodli poslanci
Pacienti s rakovinou se bojí nejen nemoci, ale i její léčby, přiznal lékař Klener
Zatčený aktivista i vyjádření známých osobností. Česko si připomíná Pražské povstání
Další články
reklama
reklama