Policie dopadla v USA posledního člena takzvaného Berdychova gangu

Policie dopadla posledního člena takzvaného Berdychova gangu, který měl na svědomí loupeže, únosy a vydírání podnikatelů. V souvislosti s jeho činností bylo dosud obžalováno nebo obviněno přes 50 lidí. Muž se skrýval v USA v okolí Seattlu, kde ho policisté v úterý zadrželi. Nyní začalo řízení směřující k jeho vydání do ČR, uvedla ve čtvrtek na policejním webu mluvčí Kateřina Rendlová. Podle informací České televize jde o Jaromíra Prokopa, který unikal 16 let.

Případ hledaného byl podle mluvčí v Česku již odložen, ačkoli se podařilo zjistit, že se ukrývá v USA. Tamní policie byla prý několikrát velmi blízko jeho zadržení, pokaždé se mu však podařilo uniknout.

Podle zjištění policie se muž i těsně před svým zadržením dopouštěl majetkové trestné činnosti a při zadržení se prokázal jedním z řady falešných dokladů. Mluvčí uvedla, že hledaný v době svého pobytu v USA používal desítky padělaných dokladů.

Hledaný se snažil maskovat

„Bylo rovněž zjištěno, že se v USA dopouští další trestné činnosti, především padělání dokladů a majetkové trestné činnosti. Mimo jiné měl podvodným způsobem zajišťovat získání řidičských průkazů pro příslušníky české a slovenské komunity žijící USA,“ uvedla mluvčí a doplnila, že hledaný se při pohybu na veřejnosti snažil maskovat, mobilní telefony používal vždy jen několik dnů, poté je zahazoval a pořizoval si nové.

Kauza takzvaného Berdychova gangu bývá označována za největší případ organizovaného zločinu v historii české kriminalistiky. Organizovaná skupina desítek lidí kolem Davida Berdycha si svou trestnou činností přišla údajně na více než 100 milionů korun, přičemž první zločiny podle žalobců spáchala v roce 1995. Vyšetřování hlavní části rozsáhlé kauzy začalo v září 2004, kdy detektivové pozatýkali velkou část podezřelých.

Jako poslední ze skupiny zůstal ve vězení Berdych odsouzený na 15 let za loupeže a únosy. Soud jej podmínečně propustil v červnu 2015 poté, co si odpykal více než dvě třetiny trestu.

Jeho údajný komplic, uprchlý Jaromír Prokop, byl stejně jako Berdych souzen za únos a smrt zlatníka z roku 1996 a loupežná přepadení dalších lidí. Soud mu jako uprchlému uložil 13,5 roku vězení.

Tagy: