reklama

Štafetový běh se psy nemusí být jen sportem, ale i pomocí onkologicky nemocným dětem

Zdroj: Kristýna Čermáková
Foto:

Nejeden pejskař zná slavné psí příběhy Jacka Londona. Jeden z nich ale není pouhopouhým výmyslem. V roce 1925 se opravdu uskutečnil štafetový běh spřežení IDITAROD na pomoc vesnici postižené epidemií záškrtu. Naše prostředí má do zmrzlé Aljašky daleko, nicméně i tady jsou hrdinové, kteří se rozhodli pomoct v boji se zákeřnou nemocí.

reklama

Akce 1 000 mil pro jeden cíl nespočívá v dopravení vakcíny nemocným a neodehrává se ani na Aljašce, nicméně mírnou podobu s legendárním příběhem Jacka Londona u nás spatřujeme. I my chceme pomoci a to onkologicky nemocným dětem, o které se stará Nadační fond dětské onkologie Krtek,“ říká k myšlence celé akce člen Sportovního klubu československých vlčáků Pavel Kohout.

Tento rok se konal šestý ročník. Pořadatelům se podařilo vybrat více než 124 tisíc korun. V uplynulých letech se zúčastnilo akce až 80 týmů ve složení psovod/psovodi –⁠ pes/psi. Psovodi při tom mohli použít ke zdolání vzdálenosti kolečkové brusle, kolo, koloběžku nebo běžet po svých. Můžete si vybrat z několika etapových úseků, které mají 40 kilometrů a při nonstop jízdě tak účastníci zdolají 1 600 kilometrů, tedy 1 000 mil.

/ fotografií

Původní myšlenka celé akce byla nejen podpora dětské onkologie, ale i národních plemen, v první řadě československých vlčáků. Účastní se například i plemena chodský pes, český fousek, český horský pes nebo například český strakatý pes. Od roku 2016 se ale pořadatelé rozhodli pravidla zapojení se do akce zmírnit, takže se účastní i plemena typu bull nebo například hovawart. Se všemi těmito plemeny účastníci závodu dokazují, že se psem nemusíte jen ležet na gauči nebo chodit na cvičák, ale i plnohodnotně sportovat.

Primárně jde ale samozřejmě o finanční podporu NFDO Krtek, aby mohli pořádat rekondiční a resocializační tábory pro děti po ukončení onkologické léčby. Proto již tradičně startuje 1 000 mil pro jeden cíl právě v místě konání rekondičního tábora v Milovech.

„Čeká nás ještě dlouhá cesta a ta cesta po tom, co jsme viděli a zažili s Nadačním Fondem Krtek, by neměla končit. Kolik bude mít etap a kolik roků bude trvat, nevíme. Asi až vymřou tuláci po hvězdách, v hospodě dojde rum a chcípne poslední pes,“ dočtete se na stránkách celé akce.

Tagy: Husky Sibiřský husky psi sport vlčá
reklama
reklama

Další hlavní zprávy

Politika

Vládli by i s Babišem, pustil se Kalousek do STAN. Kopance a lži, reagoval Rakušan

Vládli by i s Babišem, pustil se Kalousek do STAN. Kopance a lži, reagoval Rakušan

Předseda poslaneckého klubu TOP 09 Miroslav Kalousek na svém twitterovém účtu zaútočil na hnutí STAN. Podle Kalouska poslední volební model ukazuje, že by Starostové a nezávislí vytvořili vládu s hnutím ANO. S tím ale nesouhlasí jejich šéf Vít Rakušan, který Kalouskův komentář označil za lež. Hnutí STAN přitom ještě v minulém volebním období působilo v Poslanecké sněmovně ve společném klubu s TOP 09.

Koronavirus

Od středy roušky venku a v autech. Hned ráno bude vláda jednat o dalších opatřeních

Od středy roušky venku a v autech. Hned ráno bude vláda jednat o dalších opatřeních

Ve středu v Česku vstupují v platnost další opatření, která mají zabránit šíření koronaviru. Nově platí povinnost nosit roušky i venku či v autech, byť za určitých podmínek. Podle ministra zdravotnictví Romana Prymuly však tato opatření nebudou stačit k tomu, aby se zabránilo přesažení kapacit nemocnic, které je podle něj nevyhnutelné. Ve hře tak jsou i další opatření, o kterých bude vláda jednat již ve středu ráno.

reklama
Odsouzený vrah se postavil teroristovi na London Bridge. Za hrdinský čin dostal milost
Za úterý přibylo v Česku do večera 6814 nových případů. V pondělí zemřelo 89 nakažených
Prymula: Opatření nejsou účinná. Vrchol přijde 11. listopadu, musíme přitvrdit
reklama
reklama
Mrazáky na mrtvoly budou. Politici jsou psychopati, za mrtvé může Babiš, tvrdí Flegr

Koronavirus

Domácí zpravodajství

Plošné školy v přírodě? Líbivá, ale nereálná myšlenka, vzkazuje Plaga Prymulovi
Další články
reklama
reklama