Sparta a Slavia těžce pykají za vyhecované derby. Za požár na toaletách i vulgární choreo

Fotbalová Sparta dostala za výtržnosti fanoušků v zářijovém ligovém derby v Edenu rekordní pokutu 600 tisíc korun. Domácí Slavia musí za nevhodné chování příznivců a nezvládnutí povinností pořadatelské služby zaplatit 400 tisíc korun. O vysokých trestech pro pražské kluby informovala v komuniké po dnešním zasedání disciplinární komise Ligové fotbalové asociace, která v Česku řídí profesionální soutěže.

Sparťanští příznivci se ve šlágru 9. ligového kola provinili především tím, že v závěru vhodili ze svého sektoru pyrotechniku mezi sedící fanoušky a také založili požár na toaletách. Slávističtí diváci mimo jiné rozvinuli choreo přes celou tribunu s vulgárním nápisem na adresu soupeře a vhazovali předměty na trávník.

ČTĚTE TAKÉ: FIFA oznámila pořadatele MS 2030. Unikátní šampionát proběhne na třech kontinentech

„Dění na tribunách v derby pražských ‚S' považuje disciplinární komise za hrůzostrašné. Na základě předložených důkazů se rozhodla přistoupit k vysokým trestům, které odpovídají závažnosti chování fanoušků na obou stranách v utkání, které sledovala minimálně celá fotbalová veřejnost,“ uvedl předseda komise Richard Baček.

Sparťanští příznivci se podle komise provinili více. Letenští dostali vůbec nejvyšší pokutu pro klub, kterou disciplinárka pod vedením předsedy Bačka za výtržnosti fanoušků udělila. Dosavadním maximem bylo půl milionu pro Viktorii Plzeň z března 2019.

„Pokuta vychází z naprosto ostudného chování jejich fanoušků, které jen shodou náhod neskončilo vážným zraněním velkého množství lidí na tribunách. Vhazování dělobuchů mezi diváky nelze označit jinak než naprosto nechutný a odporný čin,“ řekl Baček.

Letenští fanoušci také poničili toalety. „Stejným způsobem lze označit i devastaci stadionu formou založení požáru uvnitř stadionu, který byl navíc cílený a který vedl k závažnému poškození zázemí pro hostující fanoušky,“ doplnil Baček.

Slávisté se v první půli provinili tím, že vytáhli přes celou tribunu choreo s nápisem „Sparta k...a je“. „Na straně Slavie komise trestala především nezvládnutí pořadatelské služby spočívající v pronesení a použití velkého množství pyrotechniky či nezabránění vhazování předmětů na hrací plochu. Dále pak použití vulgárního chorea, k němuž podle názoru komise nedošlo jen z důvodu selhání pořadatelské služby, neboť si lze jen těžko představit, že o tomto kroku fanoušků pořádající klub nemohl nevědět,“ podotkl Baček.

Zápas, který skončil 1:1, provázely velké emoce. V 88. minutě došlo k potyčce, po níž byli vyloučeni oba kapitáni. Komise už v minulém týdnu udělila slávistovi Janu Bořilovi trest na čtyři soutěžní zápasy a sparťanovi Ladislavu Krejčímu na dva. Asistent domácího trenéra Pavel Řehák měl za nedovolené vběhnutí na trávník zakázaný výkon funkce na dva duely a vedoucí hostujícího mužstva Miroslav Baranek na jedno utkání.

Tagy:
toaleta SK Slavia Praha AC Sparta Praha Česko Ladislav Krejčí Jan Bořil Sinobo Stadium Ligová fotbalová asociace