reklama

Požáry na Sibiři pokračují. Budou mít globální dopad na počasí, varuje WMO

Požáry, které během letošního léta zasáhly Sibiř, pokračují severně od polárního kruhu. Aktuálně oblast sužuje přibližně 188 požárů. Nejvíce zasaženo je Jakutsko. Hoří ale i poblíž Severního ledového oceánu. Na vlny veder a následné požáry v pátek upozornila Světová meteorologická organizace (WMO).

reklama

„Všeobecně se Arktida otepluje dvakrát více, než je globální průměr. To ovlivňuje tamní populaci a ekosystémy,“ tvrdí mluvčí Světové meteorologické organizace Clare Nullis. Ta také podotýká, že co se stane na Arktidě, neovlivní jen polární oblast, ale i počasí v různých částech světa, kde žijí stovky milionů lidí.

Že mají požáry globální vliv, podotkla i samotná Světová meteorologická organizace na sociální síti Twitter. Tento týden totiž teploty na Sibiři vyšplhaly na 30 stupňů Celsia. Právě vlna veder způsobuje velké sucho a požáry. Podle odhadů od začátku roku na Sibiři shořelo téměř 21 milionů hektarů půdy a téměř 11 hektarů lesa.

„Je to nebezpečná práce. Nejdůležitější je všechno hlídat,“ líčí hasič Oleg Rakhimov. Při hašení je podle něj důležité hlídat si své kolegy. „Je to týmová práce,“ říká a doplňuje, že se v terénu neobejdou bez dobrého vybavení a instrukcí, co mají dělat.

Další hlavní zprávy

Domácí

V úterý přibylo 11 984 případů nákazy koronavirem. Roušky povinně venku i v autě

V úterý přibylo 11 984 případů nákazy koronavirem. Roušky povinně venku i v autě

V úterý přibylo v Česku 11 984 potvrzených případů koronaviru. Je to nejvyšší přírůstek od začátku epidemie. V zemi je nyní více 113 tisíc nakažených. Počet úmrtí celkem je už 1 619. V zemi ode dneška platí povinnost nosit roušky i venku na území obcí, pokud bude člověk blíže než dva metry k jinému. Nemocnice budou nové nakažené hlásit do systému už do hodiny. Kabinet oznámí další zpřísnění.

Domácí

Velké pivovary se snaží zachránit restaurace. Na vylévání piva ale stejně může dojít

Velké pivovary se snaží zachránit restaurace. Na vylévání piva ale stejně může dojít

Celé řadě českých restaurací a hospod, které nevyužívají výdejní okénko, kvůli pandemii koronaviru a opatřením hrozí, že se jejich pivo v tancích a sudech může do znovuotevření zkazit. V takovém případě by musely pivo vylít do kanalizace. S pomocí ovšem přicházejí některé velké pivovary. Ty totiž plánují restauracím prošlé pivo kompenzovat. Pivovary zároveň chtějí restauracím pomoci i v dalších směrech – včetně těch, které k výdeji z okénka přistoupily.

Koronavirus

Od středy roušky venku a v autech. Hned ráno bude vláda jednat o dalších opatřeních

Od středy roušky venku a v autech. Hned ráno bude vláda jednat o dalších opatřeních

Ve středu v Česku vstupují v platnost další opatření, která mají zabránit šíření koronaviru. Nově platí povinnost nosit roušky i venku či v autech, byť za určitých podmínek. Podle ministra zdravotnictví Romana Prymuly však tato opatření nebudou stačit k tomu, aby se zabránilo přesažení kapacit nemocnic, které je podle něj nevyhnutelné. Ve hře tak jsou i další opatření, o kterých bude vláda jednat již ve středu ráno.

reklama
Nejsme tu od toho, abychom se báli. Zůstaneme s vámi až do konce, vzkazují záchranáři
Deset let od exemplárních trestů pro žháře: Popálená Natálka má pořád v očích hrůzu
Vládli by i s Babišem, pustil se Kalousek do STAN. Kopance a lži, reagoval Rakušan
Odsouzený vrah se postavil teroristovi na London Bridge. Za hrdinský čin dostal milost
Za úterý přibylo v Česku do večera 6814 nových případů. V pondělí zemřelo 89 nakažených
reklama
reklama
Mrazáky na mrtvoly budou. Politici jsou psychopati, za mrtvé může Babiš, tvrdí Flegr

Koronavirus

Domácí zpravodajství

Plošné školy v přírodě? Líbivá, ale nereálná myšlenka, vzkazuje Plaga Prymulovi
Další články
reklama
reklama